SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Spacer i "święty spokój" synonimami idealnego weekendu Polaków

W weekendy Polacy najchętniej wybierają się na spacery na świeżym powietrzu. W porównaniu z resztą tygodnia, w soboty i niedziele oczekujemy "świętego spokoju" i odsypiamy - wynika z badania agencji mediowej Starcom i Allegro.pl.

PAP / Maciej Kulczyński Article

Symbolem idealnego weekendu dla 52 proc. Polaków jest spacer na świeżym powietrzu, który tylko nieznacznie wyprzedza tzw. „święty spokój” (45 proc.) i dłuższy niż zwykle sen (41 proc.). Dalsze miejsca zajmują odwiedziny znajomych i rodziny (37 proc.), wspólne śniadania (27 proc.) oraz robienie porządków (26 proc.).


 

Deklaracje ankietowanych w dużej mierze odzwierciedla hierarchia najczęściej wykonywanych w weekend czynności. Na czele tego zestawienia znalazło się spędzanie czasu z rodziną, relaks na świeżym powietrzu i oglądanie seriali czy filmów. W dalszej kolejności znalazły się dłuższe spanie czy domowe porządki. Najmniej badanych weekend poświęca na pracę zawodową.

 


- Widzimy, że osoby deklarujące planowanie konkretnych czynności w weekend, najczęściej mają na myśli obowiązki związane z prowadzeniem domu, takie jak zakupy czy sprzątanie. Część respondentów podchodząca z większą elastycznością do spędzania czasu w weekendy, deklaruje natomiast, że poświęcają się wtedy przyjemnościom takich jak odpoczynek, spotkania czy spacery – mówi Wiktor Skokowski, dyrektor ds. komunikacji i biznesu z agencji mediowej Starcom.

 

Sposób spędzania weekendów zmienia się istotnie w zależności od tego czy i jak dana osoba podchodzi do ich planowania. Osoby, które robią takie plany i następnie udanie je realizują, znacznie częściej od średniej wybierają się w weekendy na większe zakupy czy też zajmują się domem, ale również – spędzają je przed komputerem  i w internecie, czy z telewizorem.

Osoby, które przyznają że ich weekendowe plany nie zawsze uda się w całości zrealizować, istotnie częściej od średniej, spędzają weekend na imprezach, ale i na odpoczynku, czyli dłuższym śnie. Osoby działające w weekendy spontanicznie, znacznie częściej spotykają się z przyjaciółmi, rodziną i wybierają świeże powietrze. Z kolei osoby nie robiące żadnych planów, dłużej śpią i odpoczywają, faktycznie nie robiąc w weekend nic szczególnego.


Badanie pokazuje, że ponad 60 proc. respondentów uważa weekendy za lepsze od reszty tygodnia, ale tylko co piąty z nas czeka na nie z utęsknieniem. Czterech na dziesięciu badanych planuje z wyprzedzeniem co będzie robić w weekendy, ale jedynie 17 proc. z nas udaje się te plany z reguły zrealizować. 60 proc. respondentów albo nie ma żadnych planów, albo działa spontanicznie.
 

W weekend chętnie konsumujemy media. 56 proc. respondentów deklaruje, że soboty i niedziele poświęca na rozwój swoich zainteresowań, wykorzystując internet. 39 proc. badanych zadeklarowało z kolei, że w tym czasie przegląda oferty sklepów online i robi w nich zakupy. Co ciekawe, odsetek ten znacznie rośnie w zależności od tego, czy dana osoba planuje swoje weekendy, czy też działa spontanicznie. Wskaźnik ten jest bowiem najwyższy wśród tych pierwszych (53 proc.), najniższy zaś wśród tych ostatnich (30 proc.).

- Weekendy w kategorii e-commerce mają dwojakie oblicze. Przeważnie ruch w naszym serwisie jest nieco niższy w soboty, co tłumaczyć można tym, że Polacy spędzają ten czas z rodziną, na spacerach i poza domem, w tym również, w galeriach handlowych, konkurujących z e-handlem. W niedzielę zaś ruch oraz sprzedaż na Allegro istotnie rośnie, szczególnie w późnych godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Może to wynikać zarówno z efektu odwróconego ROPO, jak i tego, że Polacy mają wtedy więcej czasu.  Koniec weekendu sprzyja planowaniu oraz finalizacji zakupów – komentuje Adam Szałamacha, brand manager w Allegro.pl.

 

W przypadku telewizji, badani podkreślają, że w weekendy mogą oglądać to, co chcą, a to co właśnie emitują stacje. 38 proc. respondentów zdarza się w weekendy przysnąć przed włączonym telewizorem.
 

Badanie z serii HX Study przeprowadzone na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1042 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości. Metoda: CAWI

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spacer i "święty spokój" synonimami idealnego weekendu Polaków

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdumiony że ho ho
Spacer i święty spokój? Ale jak to?! A gdzie walka o demokracje, Konstytucję, niezawisłą kastę i opozycję?
1 1
odpowiedź
User
zastrachana
Spacer i święty spokój? Ale jak to?! A gdzie walka o demokracje, Konstytucję, niezawisłą kastę i opozycję?
ale to jest praca to nie jest odpoczynek
przecież posłanka powiedziała że niepełnosprawni nie mają za co manifestować czytaj walczyć
interes. wszędzie interes. czytasz masz interes. oglądasz masz interes.

wydawało mi się że wszystko się rozwinie ale każdy jakoś rozwija w sposób błędny. nieadekwatny
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing