SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2014 r.

Dziś rząd ma przyjąć projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. Przewiduje on wzrost  świadczeń o 2,14 proc. Rząd i związki zawodowe nie osiągnęli konsensusu w tej sprawie w ramach Komisji Trójstronnej. W rezultacie to rząd ustalił, że w przyszłym roku świadczenia wzrosną o ustawowe minimum. Decyzję tłumaczy trudną sytuacją finansów publicznych i deficytem budżetowym.

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2014 r.

Projekt rozporządzenia przewiduje wzrost rent i emerytur o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Oznacza to, że wzrost świadczeń nastąpi o ustawowe minimum. Waloryzacja świadczeń nastąpi 1 marca 2014 r.

 – To, co proponuje rząd jest krzywdzące dla emerytów i rencistów, ponieważ waloryzacja ustawowa to jest przede wszystkim inflacja i nie mniej niż 20 proc. przeciętnego wzrostu płac  – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ. – Szkoda, że rząd nie usiadł do stołu ze związkami zawodowymi i nie porozmawialiśmy o waloryzacji emerytur i rent, mając na uwadze rozwarstwienie społeczne oraz sytuację emerytów i rencistów w naszym kraju – dodaje.

OPZZ chciało zaproponować na posiedzeniu Komisji Trójstronnej waloryzację inflacyjną i nie mniej niż 50 proc. realnego wzrostu płac.

 – To, co jest zapisane w założeniach do ustawy budżetowej jest niepokojące, ponieważ nawet do tej waloryzacji inflacyjnej wzięto waloryzację ogólną, a nie emerycką, a ta emerycka jest zawsze większa. Czyli znowu przeznaczają trochę mniej pieniędzy na waloryzację. Tym bardziej, że zapowiadana jest rekonstrukcja budżetu, więc na razie jest to wróżenie z kart – stwierdza Wiesława Taranowska.

Brak porozumienia w Komisji Trójstronnej oznacza przyjęcie rozwiązań proponowanych przez rząd.

 – Do tematu waloryzacji emeryckiej już nie powrócimy, dlatego że ustawa nam zabrania. Zawsze dążyliśmy do tego, żeby rozmawiać o waloryzacji emerytur i rent przed konstrukcją budżetu. Okazało się, że to nie był dobry pomysł, bo w poprzednim zapisie prawnym ustalaliśmy to w lutym. Rząd zawsze mówił, że w budżecie zabezpieczono mniej pieniędzy i dlatego nie mogą tej waloryzacji emerytalnej zrobić. Rząd zawsze widzi tylko i wyłącznie budżet, nie widzi obywatela, nie widzi biedy i ubóstwa w tych grupach społecznych – podsumowuje wiceprzewodnicząca OPZZ.

Rząd tłumaczy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia swoją decyzję pozostawienia waloryzacji rent i emerytur na minimalnym ustawowym poziomie "bardzo trudną sytuacją finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, potrzebą podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa oraz koniecznością ograniczania nadmiernego deficytu budżetu państwa".

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. I to właśnie ten odsetek wzrostu jest przedmiotem corocznych negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji, przeprowadzanych w czerwcu w roku poprzedzającym waloryzację.

Jeżeli Komisja w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez stronę rządową informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym o wielkości wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny uzgodni, w drodze uchwały, wysokość zwiększenia, podlega ono publikacji w Monitorze Polskim, w drodze komunikatu ministra pracy i polityki społecznej.

Jeżeli nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Komisji Trójstronnej, Rada Ministrów określa w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość zwiększenia. Rząd bierze wówczas pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2014 r.

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bogdan
To zwykle zlodziejstwo ludzie ,którzy mają rentę w wysokoś ci 680 zlotych i są w wieku 65 lat oraz mieszkają samotni to trzeba im podarować pistolet i niech się sami zastrzelą . To są ludzie ,którzy budowali ten system ,który ich żywcem okradl.
13 2
odpowiedź
User
BAJKA
TO SKANDAL ZLODZIEJSTWO ZEBY OKRADAC BIEDOTE SAMI NIECH SE WEZMA TAKIE PIENIADZE I NIECH ZA NIE ZYJA TO WSTYD NIECH SIE NIE OSMIESZAJA ................
13 1
odpowiedź
User
nnn
Za rządów Kaczyńskiego nie dostałem ani grosza podwyżki więc czego pyszczycie i narzekacie na Tuska.
7 14
odpowiedź
User
Rencista
To jest Kpina ja mam nie cale 600zl jestem na I grupie gdzie pracować nie można a te dorabiają na drugiej grupie !!! I jeszcze rentę pobierają KPINA !!!! A Donald matoł siedzi i pobiera 10tys jak nie więcej miesięcznie tylko za siedzenie na krześle !!!
7 2
odpowiedź
User
rencista
jak takiego czlowieka nie kochac drogi donaldzie
1 1
odpowiedź
User
JBT
do rencisty z 26.09.2013r. Czy mozna [pracowac na 1,2,3 grupie inwalidzkiej, decyduje nie Tusk, tylko, obowiązujace prawo, taki proceder trwa od kilkudzisięcu juz lat, nie od 6-ciu., Martwa sie o swoje zdrowie ,rodzine nie o rencistów z II .Sprawdz co robili inni premierzy i ile zarabiali od 1989 roku, ciekawe który był dla Ciebie dobry, rzetelny, uczciwy. Tusk, mało siedzi, bo jak klepie opozycja, często wyjezdza, wylatuje samolotem, gra w piłkę, więc pisz prawdę, bez emocji. Mogłeś, zostać politykiem, miałbys więcej niż 600 zł. emerytp.
2 2
odpowiedź
User
jurek js25
Drodzy rencisci,jeśli macie 680zł m-nie to smiem wątpić czy któryś z was tak żarliwie budował ten system.Myślę że jest odwrotnie, jaka praca taka płaca. Pa?????????????
3 3
odpowiedź
User
aktoreczka
bandycki kraj
2 0
odpowiedź
User
irena
smiech na sali................ja mam renty 560 zz moze mam zadurzo to dolorze tuskowi bo ma zamalo
1 0
odpowiedź
User
kronos
wstyd,że nas tak traktują,nikt nie dba o emerytów, którzy prepracowali 45 lat. Kaczynski tez dał tylko jałmużnę dla niektorych, a pozostali, którzy przekroczli 1000 zł emerytury nie dostali nic. Całe to towarzystwo wysłać w kosmos albo dac im 1000 zł i niech się wyżywią i opłacą mieszkanie i media.
4 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing