WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Rafał Brzoska z nowym inwestorem chcą skupić akcje Integer.pl i InPostu i wycofać je z giełdy

Integer.pl i InPost: jeśli akcjonariusze nie sprzedadzą akcji, grozi nam upadłość, bo do zapłaty jest 108 mln zł

2017-03-14 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Władze spółek Integer.pl i InPost (prezesem obu jest Rafał Brzoska) poinformowały, że jeśli ogłoszone wezwanie do sprzedaży ich akcji nie dojdzie do skutku, firmom grozi upadłość, bo z tytułu obligacji i kredytów mają do spłaty w najbliższych miesiącach 108 mln zł.

Rafał Brzoska, prezes Integer.pl i InPostu Rafał Brzoska, prezes Integer.pl i InPostu

W drugiej połowie lutego prezes Integer.pl Rafał Brzoska podpisał umowę inwestycyjną z firmą AI Prime, która stała się współwłaścicielem 29,99 proc. akcji Integer.pl oraz zobowiązała się kupić od inwestorów giełdowych pozostałe akcje tej firmy i związanego z nią InPostu.

W wezwaniu do sprzedaży 100 proc. akcji InPostu cenę jednostkową ustalono na 9,5 zł, a w przypadku 70,01 proc. akcji Integer.pl - na 41,1 zł.

Część akcjonariuszy mniejszościowych uznała te ceny za zbyt niskie. Zaczęli organizować porozumienie, żeby wspólnie walczyć o podwyższenie cen akcji w wezwaniu sprzedaży lub pozostawienie akcji w obrocie giełdowym.

W poniedziałek stanowisko w tej sprawie zajęły zarządy Integer.pl i InPostu. Kierownictwo Integer.pl poinformowało, że jeśli ich akcje nie zostaną skupiona od akcjonariuszy, „istnieje ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w okresie następnych 12 miesięcy”.

Powodem są należności, które mają do spłaty obie firmy. Integer.pl w br. musi spłacić obligacje na kwotę 65 mln zł: 20 mln zł do końca maja, 30 mln zł do 12 czerwca i 15 mln zł do 12 grudnia. Integer.pl do końca marca musi też zapłacić 26,3 mln zł kredytów, a InPost - 17,3 mln zł. Ponadto fundusze PZU FIZ Aktywów Niepublicznych BIS 2 oraz Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV mogą wykonać opcje put dotyczące akcji spółki EasyPack (należącej do Integer.pl), co oznacza należność w wysokości 27 mln euro plus odsetki.

Władze Integer.pl i InPostu stwierdziły, że ich zdaniem „istnieje wysokie prawdopodobieństwo postawienia powyższego zobowiązania w stan wymagalności w ciągu kolejnych trzech miesięcy, w przypadku gdy nie dojdzie do nabycia akcji przez wzywających”. - W ocenie zarządu zaspokojenie zobowiązań spółki w taki krótkim okresie może być trudne i niezależne od działań podejmowanych przez zarząd - dodano.

Zarząd Interger.pl przedstawił też opinię KPMG na temat warunków finansowych proponowanego skupu akcji spółki. Według KPMG 41 zł za akcję to o 21 proc. więcej niż średnia arytmetyczna dziennych cen ważonych akcji Integer.pl, które sprzedawano i kupowano na giełdzie w ciągu 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania oraz o 6 proc. więcej niż średnia arytmetyczna cen handlowanych akcji w ciągu 3 miesięcy przed wezwaniem.

Zgodnie z wezwaniem zapisy na sprzedaż akcji Integer.pl będą przyjmowane od 16 marca do 19 kwietnia.

W trzech kwartałach ub.r. grupa Integer.pl zanotowała 367,9 mln zł wpływów ze sprzedaży (wobec 166,4 mln zł rok wcześniej) i 247,1 mln zł straty netto (wobec 18,7 mln zł straty netto rok wcześniej). InPost miał w tym okresie 200,2 mln zł przychodów ze sprzedaży (rok wcześniej było to 79,1 mln zł) i 109,7 mln zł straty netto (wobec 9,7 mln zł zysku netto w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku).

Autor: tw

Wiecej informacji: Integer.pl, InPost, Rafał Brzoska

503 Service Temporarily Unavailable

Service Temporarily Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.


Apache Server at www.wirtualnemedia.pl Port 80
  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Monitoring mediów

Zobacz więcej