WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Wydawcy odchodzą z Instant Articles. „Zaczynają rozumieć, że oddają czytelników Facebookowi” (opinie)

Internetowi oszuści wyłudzają pieniądze powołując się na rzekomą funkcję Facebooka

2017-04-19 A A A KOMENTARZE: 3 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Pojawił się nowy sposób oszustów na wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni internautów. Użytkownicy Facebooka otrzymują maile zachęcające do narzędzia pozwalającego rzekomo sprawdzić kto usunął konkretnego użytkownika ze znajomych. W rzeczywistości ofiary nieświadomie wykupują płatne usługi komórkowe, które mogą ich kosztować ponad 68 złotych miesięcznie.

Fot.: Niebezpiecznik.pl Fot.: Niebezpiecznik.pl

O kolejnym zagrożeniu wymierzonym w użytkowników Facebooka poinformował serwis Niebezpiecznik.pl powołując się na sygnały od swoich czytelników.

Według opublikowanych doniesień niektórzy użytkownicy Facebooka otrzymują maile z reklamą rzekomej nowej funkcji w serwisie. Chodzi o możliwość sprawdzenia kto usunął konkretnego użytkownika z grona swoich znajomych na platformie.

W mailu zawarty jest link mający prowadzić do reklamowanego w wiadomości narzędzia. Po kliknięciu na niego użytkownik jest jednak kierowany do spreparowanej strony internetowej, na której ma podać swój numer telefonu.

W opisie usługi napisaną drobnym drukiem informację o tym, że użytkownik zawiera umowę na dostarczanie płatnych wiadomości SMS MT Deal, co miesięcznie kosztuje 68,88 zł. Taką właśnie kwotą będzie obciążany regularnie rachunek telefoniczny ofiary, która przeoczy wspomnianą informację na stronie.

Internautom naciągniętym na rzekomą nową usługę Facebooka pozostanie jedynie postępowanie reklamacyjne które może okazać się trudne, bowiem jak ustalono operatorem płatnej usługi SMS-owej jest firma z Wielkiej Brytanii założona w marcu br. przez mężczyznę o polsko brzmiącym nazwisku.

Do momentu publikacji tego tekstu Facebook nie odpowiedział na pytania serwisu Wirtualnemedia.pl związane z nowym zagrożeniem. Nie wiadomo więc czy serwis zamierza przeciwdziałać kolejnej próbie oszustwa z wykorzystaniem marki Facebooka i podjąć kroki prawne skierowane przeciwko organizatorowi groźnego dla finansów internautów przedsięwzięcia.

 

Autor: ps

Wiecej informacji: Facebook, scam, hakerzy

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia