SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jacek Kurski: wydatki na premie od zarządu TVP zmalały o 38 proc., nie podajemy ich uzasadnienia

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował, że wartość premii przyznawanych przez zarząd spółki zmalała w ub.r. o 37,8 proc. Kierownictwo nadawcy nie ma obowiązku uzasadniać, dlaczego nagradza konkretnych pracowników.

Jacek Kurski, fot. akpa Article

Na początku maja Dominika Wielowieyska ujawniła w „Gazecie Wyborczej”, że Jacek Kurski przyznał z Funduszu Popierania Twórczości premie pieniężne grupie dziennikarzy TVP zajmujących się informacjami i publicystyką, m.in. reporterom „Wiadomości”. Z kolei Leszek Kraskowski, właściciel agencji Keja PR, zamieścił na Twitterze skan notatki Kurskiego w tej sprawie. Z dokumentu wynika, że nagrody w łącznej kwocie 225 tys. zł otrzymało 19 dziennikarzy.

Parę dni później posłanka PO Joanna Mucha skierowała interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczącą tych premii. Zwróciła uwagę, że Telewizja Polska jest obecnie w tak trudniej sytuacji finansowej, że zarząd spółki negocjuje zaciągnięcie 800 mln zł kredytu.

Szef MKiDN przekazał pytania Jackowi Kurskiemu, który w odpowiedzi opublikowanej w zeszłym tygodniu odmówił podania, którzy konkretnie pracownicy TVP otrzymali jak wysokie premie. Argumentował to przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych.

Kierownictwo TVP nie sporządziło też pisemnego uzasadnienia premii przyznanych z Funduszu Popierania Twórczości, ponieważ zgodnie z przepisami obowiązującymi w spółce od 1995 roku nie ma takiego obowiązku.

- Wszelkie decyzje odnośnie wypłat ruchomych składników wynagrodzenia, którymi w sposób uznaniowy dysponuje Zarząd lub Prezes Zarządu TVP S.A., to jest: funduszu popierania twórczości telewizyjnej, nagród Prezesa, premii prowizyjnych, premii motywacyjnych, itp. podejmowane były w 2016 r. w sposób uwzględniający konieczność dokonywania oszczędności - zapewnił Jacek Kurski.

- Dzięki racjonalizacji decyzji i wydatków, Spółka w 2016 r. radykalnie obniżyła koszty do poziomu 62,2% analogicznych kosztów z tych samych tytułów zrealizowanych w roku 2015. Celem ograniczenia wyżej określonych kosztów ruchomych uznaniowych składników wynagrodzeń w 2016 r. była troska o interesy ekonomiczne Spółki - dodał prezes TVP.

Władze Telewizji Polskiej w sprawozdaniu przesłanym radzie nadzorczej poinformowały, że w ub.r. firma zanotowała 180 mln zł straty, jednocześnie zwiększyła się liczba jej pracowników. Natomiast w raporcie dla KRRiT nadawca podał, że w ub.r. miał 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: wydatki na premie od zarządu TVP zmalały o 38 proc., nie podajemy ich uzasadnienia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tw balbina
Jacek Kurski: wydatki na premie od zarządu TVP zmalały o 38 proc.

Za to na wszystkie inne premie (nie od zarządu) wzrosły o 500%
8 1
odpowiedź
User
Tolek
Misiaczki Kurskiego dostali za dobrą służbe. Aportowały sumiennie, szczekały na kogo trzeba głośno, lizały stosownie. A że debet na koncie to nie szkodzi. Ciemny lud zapłaci.
14 0
odpowiedź
User
medo
Społeczeństwo ma tylko płacić. Kto i ile dostaje, to nie jego sprawa.
14 0
odpowiedź
User
Max
Skandal!! Społka ma strate netto i wyplaca pracownikom premie?! Za co?? Rado Mediow Narodowych, widzisz i nie grzmisz??! Zatem, czym sie zajmujecie i za co wy pobieracie kase?!
Etyka na poziomie zero.
4 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing