WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

W 2016 roku 1,5 mln zł odszkodowań od piratów komputerowych

Producent „Jestem mordercą” zgłosił do prokuratury wyciek filmu z VoD.pl. „34 włamania w kilka godzin”

2017-02-03 A A A KOMENTARZE: 10 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Firma RE Studio, producent filmu „Jestem mordercą”, zgłosiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wyciek kopii tego filmu z serwisu VoD.pl (należącego do Grupy Onet-RASP). Kopia miała tam zostać udostępniona tylko członkom Polskiej Akademii Filmowej, ale jeszcze przed tym dokonano 34 prób włamania do serwisu.

Producent „Jestem mordercą” zgłosił do prokuratury wyciek filmu z VoD.pl. „34 włamania w kilka godzin”

Kopia „Jestem mordercą” - emitowanego w kinach jesienią ub.r. filmu Macieja Pieprzycy, nagrodzonego Srebrnymi Lwami na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni - została przekazana Grupie Onet, ponieważ film jest jednym z kandydatów do Polskich Nagród Filmowych Orły 2017. Odpowiedzialna za przebieg konkursu Niezależna Fundacja Filmowa organizuje przeglądy kandydujących filmów - zarówno w kinach, jak i na platformie VoD.pl.

Dlatego RE Studio przekazało kopię „Jestem mordercą” (film nie miał jeszcze premiery na DVD) zespołowi serwisu VoD.pl - jak podkreśla - „Po otrzymaniu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno ze strony organizatora przeglądu NFF, jak i przedstawicieli Onetu”. Kopia miała być udostępniona w ramach zamkniętej, zabezpieczonej hasłem, sekcji VoD.pl wyłącznie członkom Polskiej Akademii Filmowej.

Jednak, jak opisuje RE Studio, 6 stycznia br. w ciągu zaledwie kilku godzin od przekazania kopii Grupie Onet dokonano 34 prób włamań na jej serwery, zanim jeszcze dostęp do niej uzyskali członkowie Polskiej Akademii Filmowej.

- W tym czasie o fakcie przekazania kopii filmu wiedzieli wyłącznie producent filmu, jego dystrybutor i osoby odpowiedzialne za organizację przeglądu w Grupie Onet. W chwilę po włamaniach piracka kopia filmu krążyła już w sieci - relacjonuje RE Studio. Firma natychmiast poinformowała o tym Dariusza Jabłońskiego, prezesa Niezależnej Fundacji Filmowej i zażądał od Grupy Onet natychmiastowego usunięcia kopii filmu z serwerów wydawcy.

W konsekwencji nie wszyscy członkowie Polskiej Akademii Filmowej będą mieli możliwość obejrzenia „Jestem mordercą”. - Stwarza to precedens nierównych szans wszystkich kandydatów - zaznacza RE Studio.

Producent zawiadomił o tej sprawie Prokuraturę Okręgową w Warszawie. - Liczymy, że w toku postępowania wyjaśnione zostaną wszystkie okoliczności sprawy, a winni zostaną ukarani. Wierzymy, że wyniki tego postępowania będą mogły być wykorzystywane w celu wzmocnienia ochrony wysiłków kreatywnych i finansowych polskich filmowców - stwierdza firma.

Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. serwis VoD.pl zanotował 3,42 mln realnych użytkowników.

Autor: tw

Wiecej informacji: Jestem mordercą, VoD.pl, piractwo

Komentarze (10) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia