WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Obniżki najpopularniejszym rodzajem promocji, coraz większe zainteresowanie testami produktów i usług

Kebab najchętniej wybieranym przez Polaków posiłkiem na mieście

2017-10-06 A A A KOMENTARZE: 3 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Przeciętny Polak jada poza domem kilka razy w miesiącu, najczęściej wybiera kebab. Głównym kryterium wyboru knajpy jest cena, za posiłek Polacy płacą przeciętnie od 21 do 30 złotych - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Kebab najchętniej wybieranym przez Polaków posiłkiem na mieście

W raporcie „Polacy o jedzeniu na mieście” 86 proc. badanych deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu jada na mieście. Najliczniejszą grupę stanowią osoby stołujące się poza domem kilka razy w miesiącu (35 proc. wskazań), najmniejszą zaś ci, którzy jadają w ten sposób codziennie (3 proc.).

Najczęściej na mieście jadają osoby z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców), do 34. roku życia.

Najpopularniejszą potrawą jedzoną poza domem jest kebeb, który wybiera 40 proc. badanych.29 proc. decyduje się na dania kuchni polskiej, a 23 proc. na pizzę. Jedzenie modne to dla Polków sushi, dania wegetariańskie oraz z kuchni azjatyckiej.

Co piąty ankietowany na posiłki za mieście wydajnie poniżej 20 złotych. Aż 65 proc. osób deklaruje, że za jedzenie na mieście płaci od 21 do 50 złotych. Jedynie 14 proc. badanych płaci powyżej 50 złotych.

Ponad połowa badanych (56 proc.) deklaruje, że na mieście jada bez szczególnej okazji, a tylko w wypadku doraźnej potrzeby. Często wskazywanymi okazjami do spożywania posiłków na mieście są kolacja z partnerem lub spotkanie z przyjaciółmi czy rodziną.

 

54 proc. Polaków podkreśla różnorodność lokali, w których można coś zjeść, jednak co czwarta osoba jest zdania, że jest ich za mało. Wybierając restaurację, 90 proc. Polaków kierują się przede wszystkim ceną potraw. Dużo bardziej ufają opiniom rodziny i znajomych na temat danego miejsca niż krytykom czy blogerom kulinarnym.

 

- Jedzenie na mieście ma sporą rzeszę fanów, szczególnie wśród ludzi młodych. Patrząc jednak po wysokości rachunków oraz preferowanych rodzajach jedzenia, wyraźnie widać, że Polacy częściej wybierają bary szybkiej obsługi czy pizzerie niż klasyczne restauracje. Co ciekawe, mimo coraz liczniejszych blogów o tematyce kulinarnej, gdzie czasami można znaleźć również opinie o poszczególnych restauracjach, respondenci częściej zasięgają opinii znajomych i rodziny. Z wielu naszych badań wyraźnie wynika , że Polacy lubią w różnych sprawach radzić się swoich najbliższych – to im najbardziej ufają, i w zakresie gastronomii nie jest inaczej. Polacy są też ostrożni względem różnych trendów jedzeniowych – niekoniecznie jedzą to, co uważają za modne. Wyjątkiem jest tutaj kebab, który uważany jest za modny i jednocześnie jest najczęściej wybierany – komentuje Salomea Świerkowska, badacz z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków N=516 osób, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy przynajmniej raz spożywali posiłek „na mieście. Próba reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości zamieszkania oraz region. Termin realizacji badania: sierpień 2017.

Autor: jd

Wiecej informacji: jedzenie na mieście, kebab, ARC Rynek i Opinia

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia