SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec „Dzień dobry Polsko”. Program po roku znika z ramówki TVP1

Wiosną program poranny „Dzień dobry Polsko” nie wróci już do ramówki TVP1 - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Decyzję podjął prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Oznacza to, że po roku program spada z anteny Jedynki. - „Dzień dobry Polsko” jest „błogosławioną ofiarą” sukcesu „Pytania na śniadanie”, które ostatnio bardzo urosło i nawet w Nielsenie regularnie wygrywa z „Dzień dobry TVN”. Będzie większy nacisk na poranne pasmo lifestylowe Dwójki - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Kurski.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wprowadzone jesienią ub.r. zmiany w formule „Dzień dobry Polsko” nie przyniosły oczekiwanych wzrostów oglądalności TVP1 w paśmie 6.00-8.00, dlatego Telewizja Polska zdecydowała się zakończyć realizację programu.

Portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że decyzję o zakończeniu produkcji porannego programu na żywo w TVP1 podjął prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. - Przekonały mnie argumenty za tym, że TVP1 w paśmie porannym jest „błogosławioną ofiarą” sukcesu „Pytania na śniadanie” w Dwójce, które ostatnio bardzo urosło i nawet w Nielsenie regularnie wygrywa z „Dzień dobry TVN”, oraz „Poranka Info” w TVP Info. Trudno było osiągnąć w tym samym czasie sukces pasma porannego w TVP1. Z badań wynika, że między godz. 6.00 a 8.00 w Jedynce nie ma widza, dla którego warto inwestować tak duże pieniądze w realizowany na żywo format codzienny. Wobec czego kładziemy większy nacisk na „PnŚ” jako nasze sztandarowe poranne pasmo lifestylowe - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes TVP.

Jacek Kurski dodaje, że zmieniły się pory wstawania Polaków i szykowania się do wyjścia do pracy. - Bardzo często praca rozpoczyna się o godz. 8.00 lub 9.00, a nie jak kiedyś - o 6.00 czy 6.30. Program „Dzień dobry Polsko” nie był w stanie tego udźwignąć - wyjaśnia.

Kiedy TVP1 zakończy emisję odcinków? Prawdopodobnie już za dwa tygodnie - od poniedziałku 12 lutego w miejsce „Dzień dobry Polsko” trafią transmisje i relacje z Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w Pjongczangu. W marcu morning-show ma nie wrócić już na antenę Jedynki.

Morning-show „Dzień dobry Polsko” w ramówce Jedynki był obecny od 27 lutego ub.r. (od godz. 5.55 do 8.00). Pierwszymi prowadzącymi porannego pasma byli dziennikarze m.in. Anna Popek, Paulina Chylewska, Maciej Kurzajewski, Katarzyna Burzyńska oraz wybrani w castingu aktorzy m.in. Anna Lucińska i Krystian Kukułka. Produkcją odcinków pierwszego sezonu wiosną 2017 roku zajmowała się firma Lulu Production, a od września ub.r. wydawanie i realizację pasma przejęła Telewizja Polska.

Audycja wróciła na antenę po wakacyjnej przerwie z całkiem nowym składem prowadzących - to twarze związane z TVP: Justyna Śliwowska i Adam Giza, Anna Wojtkowiak i Karol Gnat, a także Sylwia Dekiert i Rafał Patyra. Pojawiają się oni na antenie naprzemiennie, a rozmowy z gośćmi odbywają się przy stole, bez przemieszczania się prowadzących w studiu.

Oprócz znacznego odchudzenia składu prowadzących, TVP1 wprowadziła jesienią zmiany w formule „DDP”: zrezygnowano z części lifestylowej i poradniczej na rzecz rozmów o bieżących sprawach, nie ma też przeglądów prasy politycznej. Zmienił się również reżyser, którym został Wojciech Klata. Za zmiany w programie odpowiadał wicedyrektor Jedynki Piotr Pałka.

- Jesteśmy jak poranne espresso, a nie cappuccino. Programy śniadaniowe emitowane po godz. 8.00 są do nieco innego widza, takiego, który ma więcej czasu do wyjścia, a nawet spędza poranek w domu. Stąd rozmowy z gośćmi wygodnie osadzonymi w sofach. W studiu „DDP” dominują rozmowy przy stole, jak w studiach newsowych, choć tematycznie lżejsze i bardzo urozmaicone - wyjaśniał w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Piotr Pałka, zastępca dyrektora TVP1.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że średnia widownia piętnastu pierwszych odcinków drugiej edycji audycji (pokazanych w okresie od 28 sierpnia do 15 września ub.r.) wyniosła 88 tys. osób. Przełożyło się to na 4,09 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 2,47 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 3,49 proc. w grupie 16-59.

Przypomnijmy, że w przeszłości w paśmie 6.00-8.00 TVP1 emitowała poranny blok „Kawa czy herbata?”. Był to pierwszy program śniadaniowy w Polsce, zadebiutował w 1992 roku. Decyzję o zakończeniu jego realizacji w 2013 roku argumentowano spadającą oglądalnością - w sezonie 2012/2013 morning-show oglądało średnio 260 tys. widzów (14,13 proc. udziału w 4+ i 9,38 proc. w 16-49), podczas gdy sezon wcześniej było to 376 tys. osób (odpowiednio 20,54 proc. i 14,59 proc. udziału).

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2017 roku wyniósł 9,59 proc.

Dołącz do dyskusji: Koniec „Dzień dobry Polsko”. Program po roku znika z ramówki TVP1

60 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Znów sukces. Tylko pozazdrościć pasma sukcesów piSSowskiej tv.
odpowiedź
User
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych
Mówi się trudno. Program kilka razy zdarzyło mi się obejrzeć i uważam, że nie był najgorszy od strony merytorycznej, ale dla mnie poranek w dni powszednie nie jest porą na oglądanie telewizji. W porannej krzątaninie po prostu nie mam czasu na telewizję. Z rana wolę radio, które gra mi trochę jako tło przy ubieraniu się, myciu zębów, goleniu, spożywaniu śniadania itp. Z rana towarzyszą mi zawsze "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce. I muzyki przyjemnej się posłucha i ważnych informacji się łyknie, a przy tym nie trzeba siedzieć w fotelu, będąc wgapionym w ekran.
odpowiedź
User
bunik
to straszne, przy czym ja teraz będę robił poranną kupę?!
odpowiedź