WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Czabański: na rynku medialnym dzięki TVP jest pluralizm, ale są rzeczy które mnie niepokoją

Krzysztof Czabański: należy zlikwidować abonament RTV, media publiczne finansowane z budżetu

2017-10-21 A A A KOMENTARZE: 28 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański stwierdził, że jest zwolennikiem zastąpienia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez dotację z budżetu państwa. Mogłaby ona wynosić od 2,5 do 3 mld zł rocznie.

Krzysztof Czabański, fot. Polskie Radio Krzysztof Czabański, fot. Polskie Radio

W ostatnich kilku miesiącach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiadali nową ustawę o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Ma ona wprowadzić nowy mechanizm poboru tej daniny: przez każdą zobowiązaną do tego osobę (bez względu na to, czy ma telewizor lub radio) razem z podatkiem PIT/CIT lub składką na KRUS. W takiej sytuacji abonament ma wynosić 6-8 zł miesięcznie od osoby, a roczne wpływy z niego nie przekroczą 3 mld zł.

W ramach tej ustawy miałyby też zostać wprowadzone przepisy o rekompensacie dla mediów publicznych za wpływy nieuzyskane z powodu zwolnienia niektórych grup społecznych z płacenia abonamentu rtv. Według nieoficjalnych danych będzie to przynosić ok. 200 mln zł rocznie.

Nowa ustawa abonamentowa ma zostać wprowadzona z początkiem 2019 roku.

Krzysztof Czabański: należy zlikwidować abonament RTV

W tym tygodniu „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła w PiS, podała, że obóz rządzący chce wycofać się z planów gruntownego zmienienia abonamentu rtv. Powodem jest głównie to, że nie zamierza wprowadzać nowych danin w 2019 roku, w którym jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Dlatego abonament ma zostać zastąpiony dotacją z budżetu państwa.

Takie rozwiązanie popiera Krzysztof Czabański, poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - To byłby dobry i ciekawy pomysł, nad którym trzeba się mocno zastanowić. Byłby to projekt z korzyścią dla ludzi. Nie byłyby to opłaty indywidualne, nie absorbowałyby nikogo - stwierdził w rozmowie z „Super Expressem”. Dodał, że trwają prace nad innym systemem finansowania mediów publicznych.

Czabański uważa, że media publiczne z budżetu państwa powinny otrzymywać od 2,5 do 3 mld zł rocznie.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Obecnie abonament rtv muszą płacić właściciele odbiorników telewizyjnych i radiowych, którzy zarejestrują je na Poczcie Polskiej. Opłata za telewizor wynosi 22,70 zł miesięcznie, a za radio - 7 zł miesięcznie. Zwolnieni z tej opłaty są m.in. emeryci w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatanci oraz bezrobotni.

Trzecie podejście do zmiany abonamentu

Obecny obóz rządzący już dwukrotnie próbował wprowadzić duże zmiany w systemie poboru abonamentu rtv. Wiosną ub.r. zgłoszono projekty ustaw, w ramach których abonament zostanie zastąpiony składką audiowizualną pobieraną razem z rachunkami za prąd. Wycofano się z tego w połowie roku, kiedy okazało się, że takie przepisy wymagają notyfikacji przez Komisję Europejską.

Z kolei wiosną br. zaproponowano nowelizację obecnej ustawy abonamentowej, w ramach której, żeby uskutecznić pobór tej opłaty sieci kablowe i platformy cyfrowej miały przekazywać Poczcie Polskiej dane swoich klientów korzystających z płatnej telewizji oraz ich deklaracje o posiadaniu telewizorów. Przeciw takiemu rozwiązaniu mocno protestowali dostawy płatnej tv oraz zrzeszające ich organizacje. W konsekwencji latem rządzący zrezygnowali z tych przepisów.

Autor: tw

Wiecej informacji: Krzysztof Czabański, abonament RTV

Komentarze (28) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia