WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Telia, Ericsson i Intel uruchamiają pierwszą funkcjonującą sieć 5G w Tallinie

Gorący temat

Wiktor Świetlik odpowiada Janowi Pospieszalskiemu: Trójka nie upycha polskiej muzyki po nocy, w prime timie jest jej 69 proc.

0

Ministerstwo Cyfryzacji planuje na listopad testy sieci 5G

2017-10-13 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. cyfryzacji zapowiedziało na listopad 2017 roku pierwsze testy sieci działającej w technologii 5G. Według nieoficjalnych informacji próby mają się odbyć w Krakowie.

Ministerstwo Cyfryzacji planuje na listopad testy sieci 5G

Relacjonując sejmowej komisji ds. cyfryzacji postępy prac nad rozwojem infrastruktury sieci 5G w Polsce Michał Połzun, dyrektor departamentu telekomunikacji w MC poinformował, że obecnie ok. 40 spółek technologicznych to partnerzy ogłoszonego w czerwcu br. przez resort porozumienia na rzecz „Strategii 5G dla Polski".

Do chwili obecnej w skład porozumienia nie weszła państwowa spółka Exatel, która w lipcu br. przeprowadziła samodzielne próby sieci 5G.

Podczas posiedzenia komisji Michał Połzun zaznaczył, że przygotowywane przez MC testy 5G mają się odbyć w listopadzie br. Nieoficjalnie mówi się o tym, że próby zostaną przeprowadzone w Krakowie, choć nie ma pewności że właśnie to miasto będzie pierwszą polską lokalizacją z komercyjnie działającą infrastrukturą 5G.

Technologia 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory gospodarki - od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

W wywiadzie dla PAP z sierpnia szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśliła, że Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o technologie komórkowe. "Błyskawicznie wdrażamy nowe rozwiązania, a one się bardzo szybko w Polsce upowszechniają" - stwierdziła. Zwróciła też uwagę na to, że w Polsce technologie komórkowe uzupełniają braki w dostępie do szerokopasmowego internetu. "Pomału ludzie już traktują szerokopasmowy internet komórkowy jako absolutny substytut stacjonarnego, przesiadają się ze stacjonarnego na komórkowy i nawet rezygnują ze stacjonarnego, co jest bardzo szybką, prostą drogą do budowy dobrej, wydajnej infrastruktury w obszarze całego kraju" - oceniła i dodała, że ów wysiłek infrastrukturalny będzie stanowił bazę dla rozwiązań potrzebnych do 5G.

W komunikacie Komisji Europejskiej z lata ub. roku określono dwa główne cele dotyczące technologii 5G - do 2020 r. ma być zapewniona łączność 5G jako usługa komercyjna w co najmniej jednym dużym mieście kraju członkowskiego, a do 2025 r. kraje członkowskie mają zapewnić niezakłócony dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych.

Autor: ps

Wiecej informacji: Ministerstwo Cyfryzacji, 5G, Anna Streżyńska

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia