SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszają testy płatności w aplikacji mObywatel. Pilotaż w Bydgoszczy

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia od piątku pilotaż e-płatności w aplikacji mObywatel 2.0. Na początek nowa funkcja działać będzie wyłącznie w Bydgoszczy, gdzie można z jej pomocą np. zapłacić najbliższą ratę podatku od nieruchomości. Usługę ePłatności obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Testy ePłatności w mObywatelu minister Janusz Cieszyński zapowiedział na Twitterze Fot. Zrzut ekranuTesty ePłatności w mObywatelu minister Janusz Cieszyński zapowiedział na Twitterze Fot. Zrzut ekranu

Od połowy lipca działa już odświeżona wersja aplikacji mObywatel, opatrzona symbolem „2.0”. Wprowadza ona kilka nowych funkcji, m.in. możliwość posługiwania się nią na równi z dowodem plastikowym. Można też sprawdzać bezpieczeństwo autokarów npp. wynajmowanych na wycieczki szkolne, z pomocą funkcji „Bezpieczny autobus”.

Jedną z bardziej oczekiwanych funkcji jest jednak funkcja ePłatności, dzięki której można będzie płacić podatki, czy sprawdzać stan zobowiązań z poziomu mObywatela. Do obsługi tych płatności został wytypowany bezprzetargowo Bank Gospodarstwa Krajowego. Odnosząc się do zarzutów, że pominięto procedury, minister Janusz Cieszyński mówił na początku lipca: "Operatorzy płatności to są firmy, które zarabiają na obsłudze tych płatności niemałe pieniądze. Natomiast nasze rozwiązanie polega na tym, że cały proces jest zlecony do Banku Gospodarstwa Krajowego, czyli w 100 procentach państwowego banku. Zaproponowaliśmy maksymalną wysokość prowizji, którą państwo będzie płaciło za jedną płatność - będzie wynosiła 5 groszy".

Ruszają testy. Bydgoszcz, potem kolejne miasta

W czwartek minister Janusz Cieszyński, szef resortu cyfryzacji, poinformował za pośrednictwem Twittera, że ministerstwo z dniem 28 lipca pilotażowo uruchamia ePłatności poprzez mObywatela – w Bydgoszczy. „Od jutra wszyscy, którzy mają do zapłacenia trzecią ratę za podatek od nieruchomości będą to mogli zrobić paroma kliknięciami w mObywatelu, wykorzystując funkcję BLIK” – mówi Cieszyński. Dodaje także, iż w ten sposób resort testuje funkcje, które wkrótce pojawią się w całej Polsce.

Z aplikacji mObywatel w początkach lipca korzystało ponad 10,5 mln. użytkowników. Ustawa regulująca te kwestie została ogłoszona i weszła w życie 14 bm. Jak podkreślał minister Cieszyński aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości.

Zgodnie z nowymi przepisami nie ma już obowiązku noszenia ze sobą fizycznego dowodu osobistego, można wylegitymować się mDowodem w aplikacji mObywatel. mDowodem można będzie posługiwać się także w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy. - Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste - skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, np. pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość - opisuje minister Cieszyński.

Resort cyfryzacji podkreśla, że mDowód nie jest cyfrową kopią dowodu osobistego - oba dokumenty jednej osoby różnią się serią i numerem, a także datami wydania i ważności.

Aplikację mObywatel 2.0 można pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS).

Dołącz do dyskusji: Ruszają testy płatności w aplikacji mObywatel. Pilotaż w Bydgoszczy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl