SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza mObywatel 2.0

Od piątku we wszystkich miejscach, z drobnymi tylko wyjątkami, będzie można posługiwać się aplikacją mObywatel. Zachęcam wszystkich do korzystania z nowych usług - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Janusz Cieszyński, fot. gov.plJanusz Cieszyński, fot. gov.pl

W piątek, 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. "Od piątku we wszystkich miejscach, z drobnymi tylko wyjątkami będzie się można posługiwać aplikacją mObywatel. Będzie też nowa wersja aplikacji, bardziej ergonomiczna, dostosowana do współczesnych standardów" - zapowiedział szef resortu cyfryzacji.

"To jest tylko początek dużej zmiany polegającej na tym, że mObywatel oprócz bycia dowodem tożsamości stanie się pośrednikiem (...). Każda usługa, każda sprawa będzie docelowo do załatwienia za pośrednictwem mObywatela" - podkreślił.

Wyjaśnił, że nowa aplikacja wprowadza możliwość posługiwania się nią na równi z dowodem plastikowym. "Możliwość skorzystania z aplikacji w bardziej przyjaznej wersji, ale też możliwość wykorzystania aplikacji, jako sposobu logowania do serwisów państwowych, czyli do węzła krajowego, profilu zaufanego, tam gdzie dzisiaj logujemy się hasłem albo danymi bankowymi. Wystarczy zeskanować kod QR, wpisać dane i wtedy za pośrednictwem aplikacji mObywatel bez dodatkowych haseł będzie można się zalogować" - wyjaśnił.

"Zachęcam wszystkich do korzystania z nowych usług" - zachęcił Janusz Cieszyński.

Aplikacja dostępna w Google Play i App Store

Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

W nowym mObywatelu 2.0 będą nowe funkcje i usługi. "Będzie dostępny nowy dokument tożsamości - mDowód i nowa funkcja: weryfikacji kryptograficznej mDowodu, dostępna także bez konieczności logowania się do aplikacji. W Polsce pojawi się więc nowy dokument tożsamości, którym będziemy mogli posługiwać się na terenie całego kraju, z wyjątkiem wyjazdu za granicę i wnioskowania o tradycyjny dowód osobisty oraz – do 31 sierpnia – potwierdzenia swojej tożsamość w instytucjach objętych ustawą o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy (m.in. w banku)" - powiedział wcześniej PAP pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski.

"Od 1 września te instytucje też będą już miały obowiązek uznawania mDowodu" - dodał Michał Kalinowski.

Od 14 lipca będzie nowy rodzaj dowodu tożsamości - mDowód w aplikacji mObywatel, obok paszportu i dowodu osobistego. "mDowód będzie miał inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Będzie dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. Nie będzie już trzeba nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to obywateli z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego" - powiedział Kalinowski.

Bezpieczny autobus

"Wdrażamy funkcję Bezpieczny autobus, trwa też pilotaż e-płatności, który będzie sukcesywnie rozszerzany. Są też karty lokalne - już weszliśmy we współpracę m. in. ze Zduńską Wolą" - przekazał.

Wyjaśnił, że samorządy będą mogły bezpłatnie z tego rozwiązania korzystać i ich karty/dokumenty lokalne będą pojawiały się w aplikacji. "Wtedy samorząd nie musi wydawać plastikowej karty czy tworzyć swojej aplikacji, tylko ma możliwość udostepnienia dokumentu lokalnego dla swoich mieszkańców w aplikacji mObywatel" – podkreślił.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o e-płatności, będą one dotyczyły relacji obywatel-administracja państwowa. "Nie ma znaczenia, w jakim banku obywatel ma konto, bo podpięty jest BLIK i w zależności od tego, czy banki posiadają jego funkcjonalność, będzie można uregulować swoje płatności" - przekazał.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Dołącz do dyskusji: Rusza mObywatel 2.0

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
yarkadius
Aplikacja uaktualniona do 2.0,nie można się autoryzować przez profil zaufany,apka nie działa.Dla mnie falstart.
odpowiedź
User
RB
Najpierw zachęcą wygodą, a później pozbawią możliwości wyboru i aplikacja będzie obowiązkowa aby cokolwiek załatwić. Przy okazji przesyłając na rządowe serwery mnóstwo metadanych o swoich użytkownikach. Owce trzeba trzymać w zagrodzie i pod kontrolą.
odpowiedź
User
użytkownik
potwierdzam brak możliwości dodania dokumentu głównego
odpowiedź