WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Towarzystwo Dziennikarskie przeprasza Niemców za okładkę „Gazety Polskiej” i krytykę listu prezesa RASM

Gorący temat

UPC Polska wycofuje się z kupna Multimedia Polska. UOKiK: fuzja ograniczyłaby konkurencję w 11 miastach

6

MSZ zaniepokojony listem szefa Ringier Axel Springer Media, sprawą zajmie się sejmowa komisja kultury

2017-03-17 A A A KOMENTARZE: 16 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróci się do zagranicznych partnerów, prawdopodobnie władz Niemiec i Szwajcarii, z prośbą o wyjaśnienia dotyczące listu, który szef Ringier Axel Springer Media skierował do pracowników polskiego oddziału firmy. Sprawą zajmie się również sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu.

Witold Waszczykowski, b. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, b. minister spraw zagranicznych

W ujawnionym w czwartek liście Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Media oprócz informacji o bieżących wydarzeniach w firmie opisał wybór Donalda Tuska na drugą kadencję w funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Ocenił, że to wygrana Tuska z Kaczyńskim, oraz przedstawił wyniki sondażu IBRiS pokazującego, że zdecydowana większość Polaków popiera naszą obecność w Unii Europejskiej (wyraził zaniepokojenie, że wśród młodych osób poparcie jest niższe).

- Nigdy nie zapominajmy o podstawowych wartościach, jakie reprezentujemy: opowiadamy się za wolnością, rządami prawa, demokracją i ZJEDNOCZONĄ EUROPĄ. Pamiętajmy, że większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu. Stawką w tej grze jest wolność i pomyślność przyszłych pokoleń - podkreślił Mark Dekan. Jego list otrzymali pracownicy Grupy Onet - Ringier Axel Springer Polska, wydającej m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Forbes”, „Przegląd Sportowy” i Onet.pl.

Stwierdzenia w liście dotyczące kwestii politycznych skrytykowała część dziennikarzy i niektórzy politycy, przede wszystkim ci z obozu rządzącego. Grupa Onet-RASP podkreśliła natomiast, że listu nie zawierał sugestii dla dziennikarzy ani nie był próbą wywarcia na nich presji.

- Oskarżenie, jakoby Mark Dekan instruował naszych dziennikarzy, jak powinni informować o rozwoju sytuacji politycznej i że wywierał na nich jakąkolwiek presję, jest całkowicie fałszywe i nie do zaakceptowania. Jego cotygodniowy newsletter do pracowników Grupy Onet-RAS Polska odnosi się do najnowszych wydarzeń wewnątrz naszej firmy, a ponadto do wydarzeń w polityce i gospodarce, które mają znaczenie dla nas jako firmy medialnej. W tym kontekście, Mark Dekan przypomniał o wartościach, jakim hołdujemy w firmie, które oparte są na wolności mediów, wolności wypowiedzi i zjednoczonej Unii Europejskiej - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Onet-RAS Polska.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu wydanym w piątek po południu wyraziło zaniepokojenie, że „niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Media wystosował list do swoich polskich pracowników, który może stanowić próbę ingerencji w niezależność mediów w Polsce”. Resort zaznaczył, że sytuacja na polskim rynku mediów była już wielokrotnie tematem rozmów bilateralnych. - Będziemy prosić naszych partnerów o wyjaśnienia - zapowiedziało ministerstwo. Zaznaczmy, że Ringier Axel Springer Media to spółka joint venture należąca do niemieckiego koncernu Axel Springer i szwajcarskiego Ringier.

Z kolei Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS, zapowiedział, że w przyszłym tygodniu listem Marka Dekana zajmie się sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu. - W związku ze skandaliczną ingerencją zagranicznego wydawcy w polską politykę, podejmujemy różne działania, w tym zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie komisji kultury w tej sprawie w najbliższym tygodniu - stwierdził Terlecki.

Autor: tw

Wiecej informacji: Ringier Axel Springer, Onet, Mark Dekan, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, komisja kultury

Komentarze (16) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia