SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

MSZ zaniepokojony listem szefa Ringier Axel Springer Media, sprawą zajmie się sejmowa komisja kultury

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróci się do zagranicznych partnerów, prawdopodobnie władz Niemiec i Szwajcarii, z prośbą o wyjaśnienia dotyczące listu, który szef Ringier Axel Springer Media skierował do pracowników polskiego oddziału firmy. Sprawą zajmie się również sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu.

Witold Waszczykowski został laureatem plebiscytu Srebrne Usta 2017 / Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio Article

W ujawnionym w czwartek liście Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Media oprócz informacji o bieżących wydarzeniach w firmie opisał wybór Donalda Tuska na drugą kadencję w funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Ocenił, że to wygrana Tuska z Kaczyńskim, oraz przedstawił wyniki sondażu IBRiS pokazującego, że zdecydowana większość Polaków popiera naszą obecność w Unii Europejskiej (wyraził zaniepokojenie, że wśród młodych osób poparcie jest niższe).

- Nigdy nie zapominajmy o podstawowych wartościach, jakie reprezentujemy: opowiadamy się za wolnością, rządami prawa, demokracją i ZJEDNOCZONĄ EUROPĄ. Pamiętajmy, że większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu. Stawką w tej grze jest wolność i pomyślność przyszłych pokoleń - podkreślił Mark Dekan. Jego list otrzymali pracownicy Grupy Onet - Ringier Axel Springer Polska, wydającej m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Forbes”, „Przegląd Sportowy” i Onet.pl.

Stwierdzenia w liście dotyczące kwestii politycznych skrytykowała część dziennikarzy i niektórzy politycy, przede wszystkim ci z obozu rządzącego. Grupa Onet-RASP podkreśliła natomiast, że listu nie zawierał sugestii dla dziennikarzy ani nie był próbą wywarcia na nich presji.

- Oskarżenie, jakoby Mark Dekan instruował naszych dziennikarzy, jak powinni informować o rozwoju sytuacji politycznej i że wywierał na nich jakąkolwiek presję, jest całkowicie fałszywe i nie do zaakceptowania. Jego cotygodniowy newsletter do pracowników Grupy Onet-RAS Polska odnosi się do najnowszych wydarzeń wewnątrz naszej firmy, a ponadto do wydarzeń w polityce i gospodarce, które mają znaczenie dla nas jako firmy medialnej. W tym kontekście, Mark Dekan przypomniał o wartościach, jakim hołdujemy w firmie, które oparte są na wolności mediów, wolności wypowiedzi i zjednoczonej Unii Europejskiej - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Onet-RAS Polska.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu wydanym w piątek po południu wyraziło zaniepokojenie, że „niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Media wystosował list do swoich polskich pracowników, który może stanowić próbę ingerencji w niezależność mediów w Polsce”. Resort zaznaczył, że sytuacja na polskim rynku mediów była już wielokrotnie tematem rozmów bilateralnych. - Będziemy prosić naszych partnerów o wyjaśnienia - zapowiedziało ministerstwo. Zaznaczmy, że Ringier Axel Springer Media to spółka joint venture należąca do niemieckiego koncernu Axel Springer i szwajcarskiego Ringier.

Z kolei Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS, zapowiedział, że w przyszłym tygodniu listem Marka Dekana zajmie się sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu. - W związku ze skandaliczną ingerencją zagranicznego wydawcy w polską politykę, podejmujemy różne działania, w tym zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie komisji kultury w tej sprawie w najbliższym tygodniu - stwierdził Terlecki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSZ zaniepokojony listem szefa Ringier Axel Springer Media, sprawą zajmie się sejmowa komisja kultury

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WAD
Czyli jednak rząd nie jest za pozostaniem Polski w UE? No bo jeśli mu się ten list nie podoba, to taki wypada wyciągnąć wniosek.
24 14
odpowiedź
User
te wad...
Wróć do szkoły. .. list sugeruje ze pis chce wyprowadzić Polskę z UE choć to nieprawda. A ty piszesz ze rząd powinien popierać ten list jeśli nie jest za wyjściem z UE. .. skończyłeś choć podstawowke?
12 24
odpowiedź
User
NiePatriota
Niech sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu zajmie się ponad 200 osobami zwolnionymi z TVP i Polskiego Radia. Wtedy nie było oburzenia? To nie było łamanie wolności słowa i zagrożenie dla wolności mediów? Aaa, bo to robił PiS, więc wszystko jest w porządku! Do straconych dodać można także Roberta Makłowicza, właśnie napisał na Facebooku, że TVP rozwiązała z nim umowy, bo nie chcieli zdjąć swojego spotu, w którym perfidnie wyrwali z kontekstu jego wypowiedź.
24 11
odpowiedź
User
widz555
Dzielne MSZ, przestało pouczać Łukaszenkę, więc ma więcej czasu na zajmowanie się opiniami prywatnej prasy. Jest ta wolność słowa, czy też dotyczy ona tylko ministra obrony bełkoczącego o Mistralach za dolara?
14 8
odpowiedź
User
WAD
Wróć do szkoły. .. list sugeruje ze pis chce wyprowadzić Polskę z UE choć to nieprawda. A ty piszesz ze rząd powinien popierać ten list jeśli nie jest za wyjściem z UE. .. skończyłeś choć podstawowke?


Chyba musisz wytrzeźwieć. Pośpij do rana.
9 9
odpowiedź
User
Analityk1
Jak świat światem, wydawcy zawsze trzymali za mordę swoich dziennikarzy. Patrz - TVP. Jak świat światem - politycy zawsze widzieli dziennikarzy na swojej smyczy. Patrz - Biały Dom. Dziwi jedynie to, że ktoś się jeszcze temu dziwi. Nie pamiętając, że Lis publicznie służył administracji Tuska przez wiele lat, zaprzeczając wszelkim standardom obiektywizmu, a Ziemiec - obecna twarz dobrej zmiany - bez żenady teraz stroi się w mundur żołnierza wyklętego. Teraz obydwie... jawią się jako sumienia. To się skończy mordobiciem na Poniatowskim. Oby miały tyle honoru, żeby stanąć i się na... gołymi ręcyma
5 1
odpowiedź
User
wolna-polska
--uwaga---uwaga---pilnie ---repolonizacja pilnie repolonizacja repolonizacja-------------pilniewszystkie polskie media===gazety===portale==
2 7
odpowiedź
User
ała
Czyli co? Rząd nie jest za pozostaniem Polski w UE, skoro nawoływanie do pozostania w niej tak strasznie go oburzają?
Tak, tak. Nie ma to jak u Łukaszenki u Putinka.

Prasę się ukradnie (zrepolonizuje), trollom już nie trzeba będzie płacić z kasy partyjnej, gazety ich przytulą. Klawo będzie:p
2 2
odpowiedź
User
ała
Wróć do szkoły. .. list sugeruje ze pis chce wyprowadzić Polskę z UE choć to nieprawda. A ty piszesz ze rząd powinien popierać ten list jeśli nie jest za wyjściem z UE. .. skończyłeś choć podstawowke?


Niestety. Dotąd nauczyliśmy się, że jeśli ten rząd coś mówi, znaczy to dokładne przeciwieństwo wypowiedzianych słów.
1 3
odpowiedź
User
raxix
Podobno MSZ San Escobar też jest zaniepokojone, że im Niemcy będą cokolwiek narzucać !!!
3 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry