SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziubka, Mikołajewska, Świerczek i Janczura wśród nominowanych do Nagrody Woyciechowskiego 2023

Dziewięć materiałów dziennikarskich otrzymało nominacje do tegorocznej głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Po trzy nominacje przyznano dziennikarzom i twórcom w kategoriach „Autor internetowy” oraz „Dziennikarz dla planety” (nagroda zostanie przyznana po raz pierwszy).

Kapituły 19. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego obradowały 26 i 27 października br. Łącznie przyznały 15 nominacji.

Do głównej Nagrody nominowano: Magdalenę Chrzczonowicz (OKO.Press) za cykl publikacji o kryzysie uchodźczym na granicy z Białorusią; Kamila Dziubkę (Onet) za książkę „Kulisy PiS” ukazującą kuluary funkcjonowania partii Jarosława Kaczyńskiego; Martę Gordziewicz (TVN24) za reportaż „Państwo Ziobry”; Paulinę Guzik (Więź) za artykuł „Towarzystwo Maciejowe”; Jacka Harłukowicza (Onet) za artykuły ujawniające majątek żony premiera Mateusza Morawieckiego; Michała Janczurę (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny „Podziemie”; Biankę Mikołajewską (Wirtualna Polska) za artykuł „Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi „Dobrej zmiany”; Justynę Suchecką i Piotra Szostaka (TVN24.pl) za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”; Piotra Świerczka (TVN24) za reportaż „Siła kłamstwa”.

Wśród nominowanych w kategorii „Autor internetowy” znaleźli się: Karolina Głowacka (Radio Naukowe); Paulina Górska (Lepszy klimat); Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański).

„Dziennikarz dla planety” po raz pierwszy

Po raz pierwszy obradowała również Kapituła kategorii „Dziennikarz dla planety”, której celem jest wyróżnianie dziennikarzy prezentujących postawę odpowiedzialności klimatycznej w codziennej pracy, którzy wykazują się rzetelnością, wiarygodnością i bezstronnością, cechują się dogłębnym zrozumieniem tematu, innowacyjnym podejściem do opowiadania historii oraz wrażliwością na potrzeby i sytuację szczególnie narażonych grup. Nominacje 2023 otrzymali: Szymon Bujalski (dziennikarz niezależny; Dziennikarz dla klimatu), Magda Łucyan (TVN24, „Rozmowy o końcu świata”) oraz Patryk Strzałkowski (Gazeta.pl).

Najlepsze tegoroczne materiały dziennikarskie i laureaci zostaną ogłoszeni 21 listopada br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Nowym Teatrze w Warszawie.

Nagrody Woyciechowskiego od 2005 roku

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została wręczona w 2005 roku i jest to obecnie jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Otrzymują ją autorzy materiałów, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

Od tego roku nominacje przyznawane są ośmiu najlepszym materiałom dziennikarskim spośród tych zgłoszonych przez członków Kapituły. Zgodnie z regulaminem nie można jednak zgłaszać materiałów ze swoich redakcji ani z redakcji powiązanych, a także głosować na dziennikarzy reprezentujących tę samą redakcję co członek Kapituły. Redakcja Radia ZET nie ma wpływu na zgłaszane kandydatury.

Oprócz statuetki zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 50 tys. zł. W tym roku podczas wieczornej uroczystości organizatorzy wręczą również Nagrodę Radia ZET im. A. Woyciechowskiego w kategoriach „Autor internetowy” (nagroda: 30 tys. zł) i „Dziennikarz dla planety” (nagroda: 10 tys. zł).

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i  Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018); Marek i Tomasz Sekielscy (2019); Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (2020); Marcin Gutowski (2021); Paweł Reszka (2022). Laureatką w kategorii „Autor internetowym” w 2022 roku została Katarzyna Gandor.

W tym roku mecenasami i partnerami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są: Partnerzy Merytoryczni: Stowarzyszenie „Demagog”, Instytut Monitorowania Mediów, Patronite, Uniwersytet SWPS; Partner Prawny: Kancelaria DZP. Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody głównej, a także w kategorii „Autor internetowy” jest Radio ZET. Mecenasami i fundatorami Nagrody „Dziennikarz dla planety” są Fundacja Climate Strategies Poland i KR Foundation.

Dołącz do dyskusji: Dziubka, Mikołajewska, Świerczek i Janczura wśród nominowanych do Nagrody Woyciechowskiego 2023

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marzycielka niepoprawna
Chciałabym bardzo a nawet o tym marzę żeby nagrodę otrzymał Wybitny radiowy głos bardzo kreatywny dziennikarz tropiciel sensacyjnych wiadomości, który trzyma opinie publiczna w Polsce w szachu a nader wszystko posługuje nienaganna piękna polszczyzna ! Mój idol ! Maciej Bąk radio ZET i własne opinie na x.
odpowiedź
User
???
Te radio które jest tak słabe jakosciowo może oceniać innych i ich nagradzać...
odpowiedź
User
radiowiec
Chciałabym bardzo a nawet o tym marzę żeby nagrodę otrzymał Wybitny radiowy głos bardzo kreatywny dziennikarz tropiciel sensacyjnych wiadomości, który trzyma opinie publiczna w Polsce w szachu a nader wszystko posługuje nienaganna piękna polszczyzna ! Mój idol ! Maciej Bąk radio ZET i własne opinie na x.

hahahhaahha doooobre !!!! Tak jestem ZA ! Szczególnie za własne opinie na X te elektryzują ......... Cały świat !!! Ostanie wpisy przywołują do porządku RMF FM.
odpowiedź