SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP ma umowę z Narodowym Bankiem Szwajcarii. “Instrument ostrożnościowy”

Intencją Narodowego Banku Polskiego (NBP), który podpisał umowę swap EUR/CHF z Narodowym Bankiem Szwajcarii (SNB), nie jest jej bezpośrednie wykorzystanie do przeprowadzenia transakcji finansowych przez oba banki centralne, wynika z wypowiedzi dyrektora Departamentu Operacji Krajowych NBP Krzysztofa Senderowicza.

Według niego, SNB i NBP traktują zawartą umowę swapową jako instrument ostrożnościowy sygnalizujący możliwość ingerencji w przypadku negatywnych skutków destabilizacji europejskich rynków finansowych.

"Zawarte porozumienie pomiędzy SNB i NBP stanowi znaczący postęp w postrzeganiu polskiej waluty przez instytucje finansowe, ponieważ umowa dotyczy wymiany złotego na jedną z kluczowych walut na rynkach finansowych jaką jest frank szwajcarski. Umowa stanowi zatem potwierdzenie rosnącej roli złotego w operacjach finansowych" - powiedział Senderowicz, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie, dla NBP porozumienie jest potwierdzeniem rosnącego znaczenia polskiej waluty. Intencją NBP nie jest bezpośrednie wykorzystanie umowy do przeprowadzenia transakcji finansowych przez oba banki centralne. Obecny stan płynności na rynku forex w zakresie operacji na parze CHF/PLN nie wymaga uruchomienia środków będących w gestii NBP. Z powyższych względów SNB i NBP traktują zawartą umowę swapową jako instrument ostrożnościowy sygnalizujący rynkom finansowym możliwość ingerencji w przypadku negatywnych skutków destabilizacji europejskich rynków finansowych.

"Umowa jest istotnym krokiem w zakresie zacieśnienia wzajemnych relacji pomiędzy SNB i NBP. Warto przypomnieć, że po wybuchu globalnego kryzysu finansowego pojawiły się zaburzenia na rynku finansowym, miedzy innymi w zakresie płynności na rynku walutowym. Jednym z podjętych działań w tym okresie było zawarcie umowy z SNB, która umożliwiła pozyskanie przez NBP franka szwajcarskiego za wymienialne waluty będące składnikiem rezerw dewizowych NBP" - dodał.

Dyrektor podkreślił, że umowa dotyczy operacji typu swap na parze CHF/PLN, jest także umową pozwalającą na skorzystanie z zasilenia w CHF w terminie uzgodnionym bilateralnie.

"Podpisanie umowy nie wiąże się z żadnymi kosztami. Umowa daje nam więc możliwość działania w przypadku ewentualnego pogorszenia się sytuacji na rynku walutowym, z której mamy nadzieję nie będzie potrzeby korzystać. Podpisanie obecnej umowy ma więc charakter 'polisy ubezpieczeniowej' i wzmacnia możliwość reakcji NBP na potencjalne zjawiska kryzysowe na rynku finansowym" - podsumował Senderowicz.

W poniedziałek NBP poinformował, że zawarł tymczasową umowę swap EUR/CHF z SNB, której celem jest zasilenie polskich banków w franki szwajcarskie (CHF) w wypadku napięć na rynku międzybankowym. Wszystkie transakcje dotyczące swapów wymagają wcześniejszego zatwierdzenia przez SNB. Swapy te są operacjami z terminem 7-dniowym. Oba banki centralne nie przewidują, że porozumienie, które zostało zawarte jako środek ostrożnościowy, będzie musiało być wykorzystane, podano także.

W listopadzie 2008 r. SNB i NBP zawarły tymczasową umowę swap EUR/CHF, której celem było zasilenie rynku w płynność we frankach szwajcarskich (CHF). Natomiast od 17 listopada 2008 r. NBP uczestniczył w tygodniowych operacjach swapów walutowych SNB i Eurosystemu.

Dołącz do dyskusji: NBP ma umowę z Narodowym Bankiem Szwajcarii. “Instrument ostrożnościowy”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl