SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Jeden z dziesięciu” pomaga „Koronie królów”. Historyczną telenowelę śledzi 2,52 mln osób

W pierwszych sześciu tygodniach emisji „Koronę królów” oglądało średnio 2,52 mln osób. W pierwszym tygodniu telenowela miała 3,09 mln widzów, a w drugim jej widownia spadła do 2,22 mln. Wzrost nastąpił w kolejnych tygodniach, kiedy TVP1 tuż po zakończeniu produkcji zaczęła emitować „Jednego z dziesięciu” - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Article

Średnia widownia pierwszych 25 odcinków telenoweli wyemitowanych w okresie od 1 stycznia do 8 lutego 2018 roku wyniosła 2,52 mln osób. Udział TVP1 w rynku telewizyjnym ukształtował się na poziomie 17,62 proc. w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 9,70 proc. w grupie komercyjnej 16-49, 13,28 proc. w grupie 16-59 i aż 23,59 proc. w grupie 50+ - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Codemedia.

Zdecydowanie najwięcej widzów przyciągnęły dwa pilotażowe odcinki produkcji, które pokazane zostały 1 stycznia br. o godz. 18.30 i 19.00. Śledziło je średnio 3,71 mln osób. Pierwszy odcinek „Korony królów” miał 3,64 mln widzów (w tym 0,89 mln z grupy wiekowej 16-49), a drugi - 3,78 mln (0,86 mln w wieku 16-49 lat).

Z tych wyników zadowolony był prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. - Termin premiery serialu nie był przypadkowy. W Nowy Rok bardzo dużo osób ogląda telewizję. Mogliśmy liczyć na wysoką widownię odziedziczoną po noworocznym konkursie skoków narciarskich, którego w dodatku zwycięzcą został Kamil Stoch - mówił nam kilka dni temu.

We wtorek, 2 stycznia 2018 roku ruszyła regularna emisja „Korony królów” - TVP1 pokazuje po jednym odcinku produkcji od poniedziałku do czwartku o 18.30. Średnia widownia trzech kolejnych odcinków pokazanych do 4 stycznia br. wyniosła 2,61 mln osób, co dało stacji 18,30 proc. udziału.

W drugim tygodniu oglądalność „Korony królów” spadła do 2,22 mln widzów, ale w trzecim - wzrosła do 2,56 mln oglądających.  Jak już informowaliśmy od 15 stycznia br. TVP1 tuż po zakończeniu emisji telenoweli pokazuje przeniesiony z TVP2 teleturniej „Jeden z dziesięciu”.

Pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem emisji widownia „Korony królów” wynosiła odpowiednio 2,39 mln, 2,41 mln i 2,34 mln osób.

Kurski poinformował nas, że kolejne odcinki „Korony królów” emitowane w dni powszednie nie będą miały aż tak wysokich oglądalności. - Będę jednak zadowolony, jeśli ich widownia będzie podobna do wyników, jakie aktualnie osiąga „Klan”. To pasmo musi się po prostu wygrzać, żeby zacząć się budować i urosnąć. Takie telenowele buduje się latami - powiedział.

W rzeczywistości „Korona królów” gromadzi o 500 tys. widzów więcej niż „Klan”. Tę telenowelę w okresie od 2 do 18 stycznia br. śledziło 2,02 mln widzów, co dało TVP1 15,48 proc. udziału.

„Korona królów” opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Akcja serialu zacznie się na łożu śmierci Władysława Łokietka (Wiesław Wójcik), ojca Kazimierza.

W obsadzie produkcji znajdą się także m.in. Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik) i Agata Bykowska (Kucharka Litewska).

Opiekę literacką nad „Koroną królów” sprawuje Ilona Łepkowska. Reżyserią zajmuje się Wojciech Pacyna, a operatorem jest Krzysztof Pakulski. Scenografię stworzył Andrzej Haliński, a kostiumy zaprojektowała Elżbieta Radke. Dekoratorem wnętrz na planie zdjęciowym jest Teresa Gruber. Zdjęcia do serialu trwają od lipca ub.r.

- Śmieszą mnie porównania „Korony królów” do „Gry o tron”. Budżet naszej produkcji to... 1/250 budżetu amerykańskiego cyklu - mówił nam w połowie listopada ub.r. Jacek Kurski, prezes TVP.

Kurski podczas konferencji prasowej promującej telenowelę podkreślał, że produkcja serialu takiego jak „Korona królów” jest olbrzymim wyzwaniem - „nie tylko kulturowym, ale przede wszystkim edukacyjnym”. Dodał też, że serial osiągnie spektakularny sukces, oraz że obliczony jest on na „kilka, a może nawet kilkanaście lat”. - Moją ambicją jest pokazać w ten przystępny, edukujący sposób, historię Polski aż do czasów najnowszych - stwierdził.

Kolejne premierowe odcinki telenoweli na antenie TVP1 można oglądać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2017 roku wyniósł 9,59 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Jeden z dziesięciu” pomaga „Koronie królów”. Historyczną telenowelę śledzi 2,52 mln osób

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olololo
tekst wrzucony z datą 2018-02-12 ciekawe... jak wsio na wirtualnych ;)))
13 5
odpowiedź
User
konserwatywna inteligencja prosi o wycofanie bana dla Macieja z Radomia
Każdy ma różne zegary..... i kalendarze.... Czyli u kogoś jeszcze jest 11 lutego i godzina 22, a u kogoś już jest północ i 12 lutego
7 4
odpowiedź
User
Krycha z Wałbrzycha
tekst wrzucony z datą 2018-02-12 ciekawe... jak wsio na wirtualnych ))

A może zamiast czepiać się takich drobiazgów i niuansów, zechciałbyś jednak napisać coś sensownego i merytorycznego na temat, który został poruszony w artykule, czyli o "Jednym z dziesięciu" pomagającym "Koronie królów"?

Ja napiszę tyle: bardzo szkoda, że dla Jacka Kurskiego liczą się słupki oglądalności. :( Kiedyś się łudziłam, że jest inaczej...
8 15
odpowiedź
User
Polak
To bez sensu. Jak 1z10 może pomóc koronie królów, skoro korona startuje 30 minut wcześniej. Ktoś nie chce oglądać korony tylko 1z10 i nagle puszcza tv na jedynce 30 minut wcześniej? Korona może pomagać 1z10 owszem, bo ludzie zostają i nie zmieniają kanału. Korona zyskała w 3. tygodniu dzięki skutecznej reklamie w internecie na nieprzychylnych Kurskiemu i tvp stronach. Ludzie chcieli zobaczyć co to i zostali, bo polubili.
32 5
odpowiedź
User
xxx
Każdy ma różne zegary..... i kalendarze.... Czyli u kogoś jeszcze jest 11 lutego i godzina 22, a u kogoś już jest północ i 12 lutego
Naprawdę chcesz nam wmówić, że ludzie w Polsce siedzą na kompach, na których nie ma aktualnej godziny i jakieś obce kalendarze, nie gregoriańskie? Czy z innym dniem, np. 15 maj mają teraz? Nie pogrążaj siebie i innych, bo że niby czytamy tu teksty osób, które nawet dobrej godziny na windowsie nie mają ustawionej?
7 3
odpowiedź
User
energooszczędny
Każdy ma różne zegary..... i kalendarze.... Czyli u kogoś jeszcze jest 11 lutego i godzina 22, a u kogoś już jest północ i 12 lutego
Naprawdę chcesz nam wmówić, że ludzie w Polsce siedzą na kompach, na których nie ma aktualnej godziny i jakieś obce kalendarze, nie gregoriańskie? Czy z innym dniem, np. 15 maj mają teraz? Nie pogrążaj siebie i innych, bo że niby czytamy tu teksty osób, które nawet dobrej godziny na windowsie nie mają ustawionej?

A jakie to ma znaczenie, kto i jaką ma godzinę na swoim komputerze? Nasz świat i tak w rzeczywistości nie istnieje. On nam się tylko objawia. I nas też tak naprawdę nie ma, nie istniejemy. Wszyscy żyjemy w matrixie, a nasze postrzeganie świata to jest tylko iluzja, symulacja komputerowa stworzona przez istoty niematerialne. Skoro te istoty potrafiły stworzyć taką skomplikowaną symulację, chyba miały prawo im się zdarzyć jakieś błędy z godziną czy datą, nie sądzisz?
2 3
odpowiedź
User
Wdse
Coraz słabsza widownia Korony Kurskiego :D
14 35
odpowiedź
User
Racjonalny
Tak? To mam jeszcze parę pomysłów. Koło Fortuny podnosi oglądalność Familiady. A Wiadomości przez dekady podnosiły oglądalność wieczorynce. Ludzie, trochę powagi. Najpierw WM jojczyły, że Koronę oglądają starsi ludzie (bo wiadomo, że po pięćdziesiątce nic się nie kupuje - nie je, ani nie pije - tylko paciorek). Teraz wymyśla, że program, który emitowany jest później podnosi oglądalność tego, który emitowany jest wcześniej. No korelacja jak w przypadku tych ruskich uczonych, którzy wyrywali pchle nogi i kazali skakać - a kiedy wyrwali jej ostatnią i pchła już nie podskoczyła, to w wynikach zapisano, że po wyrwaniu wszystkich nóg pchła ogłuchła.
33 3
odpowiedź
User
teleecho
Napisano, że ,,w rzeczywistości „Korona królów” gromadzi o 500 tys. widzów więcej niż „Klan”. Tę telenowelę w okresie od 2 do 18 stycznia br. śledziło 2,02 mln widzów".
Tylko, że ,,Klan" to była nowość, pierwsza telenowela, w początkach nadawania to był hit, który śledziło nawet kilkanaście milionów widzów. Teraz to są już popłuczyny, a p. Kurski cieszy się, że nowa telenowela wyprzedziła lekko popłuczyny po niezłej (jakieś 15 lat temu) produkcji.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/og ... i-widzowie
12 7
odpowiedź
User
seba
Klan powinno się zakończyć albo upgrejdować tak jak zrobiono to z Na dobre i na złe i serial z początków istnienia zyskał na lekkości, dynamiczności akcji i bardziej to przypomina serial tv niż kiczowatą telenowelę ... Klan natomiast stanął w miejscu i jest dokładnie taki sam jak przed laty i brakuje w nim życia, oglądanie cały czas tych samych twarzy robi się nudne
13 5
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing