WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Procter&Gamble szuka oszczędności - zakończy współpracę z połową agencji marketingowych

Procter&Gamble obcina budżet na reklamę o 400 mln dolarów, a liczbę agencji zmniejsza do 1250

2018-02-26 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Koncern Procter&Gamble, do którego należą m.in. takie marki jak Always, Pampers, Lenor, Ariel poinformował, że zamierza do 2021 roku ograniczyć globalne wydatki na reklamę o ok. 400 mln dolarów, a liczbę agencji marketingowych, z którymi współpracuje zredukować o połowę, do 1250.

David Taylor David Taylor

O planach tych poinformował na konferencji Consumer Analyst Group w Nowym Jorku David Taylor, prezes P&G. Zdradził, że firmie udało się od 2015 roku zaoszczędzić na współpracy z agencjami i produkcji reklam ok. 750 mln dolarów.

W tym okresie marketer zmniejszył liczbę agencji marketingowych, z którymi współpracował na poziomie globalnym z 6 tys. do 2,5 tys. Teraz chce zredukować ich liczbę o połowę, do 1250.

P&G chce przenieść do własnych struktur większą niż dotychczas część usług związanych m.in. z zakupem mediów. - Patrząc w przyszłość widzimy dalsze możliwości redukcji kosztów poprzez samodzielne transakcje z firmami medialnymi i precyzyjny zakup mediów napędzany danymi i technologią cyfrową - powiedział Taylor.

P&G ma dalej na stałe współpracować z agencjami kreatywnymi przy dużych kampaniach, ale będzie zwiększać też rolę „open-sourcingu”przy mniejszych działaniach reklamowych. Rozwiązanie to polega na zatrudnianiu agencji do kreacji i produkcji reklam doraźnie, na zasadzie projektowej.  Zdaniem Taylora ta strategia oznacza większe znaczenie działań lokalnych, szybkość, wyższą jakość i niższe koszty dla marek P&G.

Podobne ograniczenia już jakiś czas temu wprowadził Unilever. Mimo zredukowania liczby współpracujących agencji z ok. 3 tys. do 1,5 tys. wydatki na media tego marketera wzrosły o 250 mln euro - i były to pieniądze zaoszczędzone właśnie na współpracy z agencjami.

W Polsce koncern Procter&Gamble jest poza pierwszą dziesiątką największych reklamodawców w mediach pozainternetowych. Jest jednak dość mocno aktywny w telewizji - z danych za 2017 rok wynika, że był pod tym względem siódmym reklamodawcą na polskim rynku z liczbą 67201,82 GRP.

 

Autor: bg

Wiecej informacji: Procter&Gamble, David Taylor

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia