WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP o ataku na Michała Rachonia: to jaskrawe naruszenie zasad

Protest przeciwko raportowi o „częściowej wolności” mediów w Polsce: „Dokument nieobiektywny”

2017-07-17 A A A KOMENTARZE: 15 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Ośrodek Freedom House pod koniec czerwca zredukował ocenę wolności mediów w Polsce z „wolne” do „częściowo wolne”. Głos w tej sprawie zabrało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. - Oceny są w tym przypadku generalizowane na podstawie pojedynczych zdarzeń - czytamy w oświadczeniu.

Jarosław Kaczyński, PAP/Paweł Supernak Jarosław Kaczyński, PAP/Paweł Supernak

Zajmujący się kontrolą uwarunkowań związanych z wolnością funkcjonowania mediów ośrodek Freedom House w ostatnim swoim raporcie krytykował rząd Prawa i Sprawiedliwości za - zdaniem autorki - podejmowanie szeregu czynności, które mają negatywny wpływ na wolność mediów w Polsce. Autorka raportu - Annabelle Chapman - wylicza, jakie kroki legislacyjne, polityczne i ekonomiczne, podejmowane przez Prawo i Sprawiedliwość, przyczyniają się do ograniczenia wolności i pluralizmu mediów w naszym kraju: m.in. przyjęcie tzw. małej ustawy medialnej (w wyniku której wygasły mandaty władz mediów publicznych, a nowe powołał minister skarbu państwa) i powołanie Rady Mediów Narodowych (przejęła od ministra skarbu kompetencje powoływania i odwoływania władz mediów publicznych).

W dokumencie, zatytułowanym „Pluralism Under Attack: The Assault on Press Freedom in Poland”, szczególnej krytyce poddano także sposób prezentowania wiadomości w kanałach telewizji publicznej. -  Z perspektywy międzynarodowej, posunięcia PiS skierowane przeciw mediom powinny wnieść alarm, szczególnie że przypominają te podejmowane przez Orbana na Węgrzech od 2010 roku - brzmi konkluzja dokumentu.

Przeciwko takiemu stawianiu problemu zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy SDP. Zdaniem szefowej Centrum, Jolanty Hajdasz, raport został przygotowany „na podstawie wybiórczo wyselekcjonowanych faktów i subiektywnych ocen autorki”, przez co ma nie spełniać wymogów opracowania naukowego, a nawet artykułu dziennikarskiego. - Powierzchowne i budzące wątpliwości co do obiektywizmu stosowanej metodologii opisy sytuacji na rynku mediów w Polsce, generalizowanie ocen na podstawie pojedynczych zdarzeń przy jednoczesnym pomijaniu opisu zjawisk niepasujących do postawionej przez autorkę tezy o rzekomym zagrożeniu wolności prasy w Polsce upoważniają do twierdzenia, iż raport ten jest jedynie polityczną publicystyką, prezentującą punkt widzenia finansujących go podmiotów i autorki - pisze w swoim proteście dyrektor Jolanta Hajdasz.

Najmocniej jednak CMWP protestuje przeciwko wnioskom płynącym z opublikowanego dokumentu. - CMWP SDP wyraża głębokie ubolewanie z powodu firmowania autorytetem Freedom House Raportu przygotowanego w tak nierzetelny sposób - kończy petycję szefowa Centrum.

Autorka opracowania - Annabelle Chapman - to pisząca dla kilku amerykańskich tytułów korespondentka prasy zza oceanu, rezydująca w Warszawie. Nie ukrywa swoich sympatii politycznych: podczas niedzielnego protestu pod Parlamentem w obronie sądów, publikowała na swoim twitterowym profilu popierająca demonstrantów relację.

Autor: jk

Wiecej informacji: Freedom House, Centrum Monitoringu Wolności Prasy

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia