SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych: "Uchwały ministra nieistniejące i podjęte wbrew postanowieniu TK"

W środę odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych ws. zmian w mediach publicznych. - Podjęte w dniu wczorajszym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchwały o odwołaniu dotychczasowych oraz o powołaniu nowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej są nieistniejące i w związku z tym nie mogą funkcjonować w obrocie prawnym - napisano w uchwale RMN. 

We wtorek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zwołał na środę pilne posiedzenie tego organu. Spotkanie dotyczyło zmian, jakie zachodzą we władzach mediów publicznych. Po zakończeniu posiedzenia RMN wydawała uchwałę o tytule “Stanowisko Rady Mediów Narodowych w sprawie bezprawnych działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec spółek mediów publicznych".

RMN krytykuje uchwały ministra kultury

Jak czytamy: “Podjęte w dniu wczorajszym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchwały o odwołaniu dotychczasowych oraz o powołaniu nowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej są nieistniejące i w związku z tym nie mogą funkcjonować w obrocie prawnym. Wyłączne kompetencje do powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej przysługują Radzie Mediów Narodowych. Przepisy Kodeksu Spółek Handlowych stosuje się do spółek mediów publicznych tylko w zakresie nieunormowanym w ustawie o radiofonii i telewizji (art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji) oraz w ustawie o Polskiej Agencji Prasowej (art. 5 ustawy o Polskiej Agencji Prasowej). Kompetencje do kształtowania składów osobowych zostały w tych aktach prawnych wyraźnie zastrzeżone dla Rady Mediów Narodowych ( art. 27 i 28 ustawy o radiofonii i telewizji oraz art. 8 i 9 ustawy o Polskiej Agencji Prasowej), a więc z wyłączeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

Dodano także: “Ponadto uchwały Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały podjęte wbrew postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2023 r., który zobowiązał Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz dokonywania zmiany w ich zarządach Osoby, które uczestniczą w odbywającym się na naszych oczach bezprawnym zamachu na media publiczne powinny liczyć się z tym, że poniosą surowe konsekwencje na podstawie przepisów Kodeksu Karnego.

- Uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 3:2. Uznałem ten dokument za groteskowy, zwłaszcza ostatni fragment. Nie poparty żadnymi wiarygodnymi opiniami prawnymi, bez kontaktu z Ministerstwem Kultury, oparty na niesprawdzonych informacjach - mówi w rozmowie z Wirtulnemedia.pl Robert Kwiatkowski, jeden z członków RMN.

Do powyższego brzmienia uchwały dodano także propozycję członkini RMN Joanny Lichockiej, która zasugerowała, by rada podziękowała wszystkim tym, którzy protestują w obronie TVP. - Protestowałem przeciwko temu zdaniu o wyrażaniu podziękowań, bo według mnie jest to zachęta do eskalacji. Pytanie, komu to służy, by robić taką polityczną zadymę zamiast to łagodzić. Bo jak się cokolwiek wydarzy, to odpowiedzialność spadnie na polityków PiS-u, którzy zachęcają do eskalacji - powiedział Wirtualmemedia.pl Marek Rutka, członek RMN. 

PiS namawia do stawienia się w środę o godzinie 20:00 przed siedzibą TVP na ulicy Woronicza w Warszawie. Komunikat w tej sprawie pojawił się na profilu partii na portalu X.

RMN ostrzegała już wcześniej nową większość sejmową

W pięcioosobowej RMN większość stanowi trójka polityków PiS: Krzysztof Czabański (jest przewodniczącym), Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Opozycyjne kluby parlamentarne z zeszłej kadencji reprezentują natomiast Robert Kwiatkowski i Marek Rutka.

Pod koniec października br. Rada Mediów Narodowych w uchwale przyjętej głosami członków z PiS ostrzegła liderów ówczesnej opozycji „przed wprowadzaniem bezprawia w Polsce”. - Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami, łamiącymi prawo. Winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów - zapowiedziała. 

Rada Mediów Narodowych za mianowanie i odwoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych odpowiada od połowy 2016 roku. Przedtem przez kilka miesięcy była to kompetencja ministra Skarbu Państwa, a wcześniej - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 

Czytaj także: Zaskakujące posiedzenie Rady Mediów Narodowych w obronie TVP. „Oni na coś czekali”

Czytaj także: Nadzwyczajne posiedzenie RMN w obronie TVP. „Rura nie zmięknie”

Czytaj także: Rząd Morawieckiego posłuchał szefa RMN. Chce miliarda zł więcej dla TVP i Polskiego Radia

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych: "Uchwały ministra nieistniejące i podjęte wbrew postanowieniu TK"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A
Niekonstytucyjna i bezprawna RMN raczej nie ma prawa głosu. Czy pana Cza bańskiego odpowiedzialnego za liczne nieprawidłowości, miliony strat, lobbowanie niekompetentnej prezeski można również skutecznie odwołać a najlepiej zlikwidować szkodliwą dla państwa organizacje?
odpowiedź
User
Mądrość Ludu
Nosił Wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Tzn. kota.
odpowiedź
User
A
Dla miłośników przewodniczącego i lobbowanej pani pozalsieboze prezes - 55 mln strat finansowych z budżetu państwa, chaos zarządczy i niespotykana w historii PR rotacja na stanowiskach decyzyjnych, zatrudnianie patologii i amatorów, którzy zwulgaryzowali anteny, notoryczne łamanie ustawy o radiofonii i tv, naruszanie karty powinności, odpływ reklamodawców, deficyt Agencji Muzycznej, rozbicie i osłabienie Studia Reportażu, liczne nieprawidłowości antenowe, finansowe, zapaść organizacyjna, kompromitacja marki PR, zniszczenie Trójki i Czwórki, największy w historii PR spadek słuchalności, nepotyzm, kumoterstwo i wspieranie przemocy wobec podwładnych tolerowanie poniżania i wyzywania podwładnych w mediach społecznościowych, pieśni biesiadne, wul garyzmy, awantury itede itepe.
odpowiedź