SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBTQ+ zwyciężył zespół szkół z Dąbrowy Górniczej, drugie było liceum z Olsztyna, trzecie – z Warszawy.

W krajowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, drugie – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, a trzecie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Jam Saheba Digvijay Sinhji.

W rankingu wzięło udział ponad 22 tys. osób, które oceniły swoje szkoły pod kątem otwartości i bezpieczeństwa uczniów i uczennic LGBTQ+. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły – organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym.

90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole

Badanie, dzięki zaangażowaniu 14 koordynatorów i koordynatorek regionalnych, dotarło do 2,5 tys. placówek w Polsce. Jak z niego wynika, aż 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole. Ponadto, niemal 78 proc.  rówieśników i rówieśniczek regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na  plecakach. 55 proc. osób jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Dużo mniejszy odsetek respondentów i respondentek wskazuje jednak na reakcje ze strony grona pedagogicznego w
przypadku dyskryminacji czy obraźliwych symboli. Na wsparcie może liczyć jedynie 26 proc. ankietowanych.

Dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości certyfikujące pozycję placówek w Rankingu. Są to szkoły z Warszawy, Olsztyna, Dąbrowy Górniczej, Elbląga, Torunia i Łodzi. Dyplomy będą podpisywane przez samorządowców oraz organizacje zajmujące się ochroną praw osób LGBTQ+.

Dołącz do dyskusji: Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axe
Ten ranking to jakieś jaja
odpowiedź
User
marek
Chore, to brzmi jak segregacja rasowa
odpowiedź
User
Mark
Czyli mogą bara bara w toalecie czy z nauczycielem?
odpowiedź