SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reklama Sudafedu wstrzymana, bo „stan przeziębionej głowy” to nie choroba (wideo)

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał firmie Johnson & Johnson Poland wycofać z emisji spot promujący lek przeciw przeziębieniu i grypie Sudafed. Powodem jest padające w reklamie stwierdzenie, że to preparat zwalczający „stan przeziębionej głowy”.

Emitowany od października ub.r. spot pokazuje, jak Sudafed pomaga animowanemu bohaterowi szybko wyleczyć przeziębienie. W reklamie lektor opisuje stan zdrowotny postaci przed zażyciem preparatu w słowach: „Zablokowany nos i zatoki? Ociężała głowa? - Tak. To stan przeziębionej głowy”.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił uwagę, że stan przeziębionej głowy nie jest jednostką chorobową zdefiniowaną w literaturze medycznej. Tymczasem Prawo farmaceutyczne (w art. 56 ust. 2) zabrania emitowania reklam produktu leczniczego zawierających informacje niezgodne z jego zatwierdzoną charakterystyką.

 

Przedstawiciel poproszonej o wyjaśnienia firmy Johnson & Johnson Poland stwierdził, że „stan przeziębionej głowy” to metafora mająca w obrazowy sposób opisać objawy przeziębienia obejmujące zatoki i nos. Te objawy są zresztą wymienione w spocie, a samo pojęcie przeziębionej głowy funkcjonuje w jurysdykcji niektórych krajów europejskich i słownikach (np. angielskie słowa „headcold” i „head congestion”). Właśnie oznaczeniem „headcold” Sudafed jest opatrzony w Wielkiej Brytanii i nie budzi to żadnych zastrzeżeń. Ponadto slogan „stan przeziębionej głowy” - zdaniem pełnomocnika producenta - mieści się w ramach tzw. dopuszczalnej przesady haseł reklamowych.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nie przychylił się jednak do tej argumentacji, uznając, że padające w spocie stwierdzenia o „stanie przeziębionej głowy” są niezgodne z przepisami w zakresie reklamowania produktów farmaceutycznych. A ponieważ w zatwierdzonej charakterystyce produktu leczniczego Sudafed nie ma słowa o przeziębionej głowie, reklama narusza nie tylko artykuł Prawa farmaceutycznego zabraniający podawania informacji niezgodnych z charakterystyką produktu, lecz także zapis o wprowadzaniu przez reklamę w błąd.

W konsekwencji Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał firmie Johnson & Johnson Poland natychmiastowe wycofanie reklamy Sudafedu z emisji. Producent może jeszcze w ciągu dwóch tygodni wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy. Biuro prasowe Johnson & Johnson Poland nie odpowiedziało na razie na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl, czy firma złoży taki wniosek.

Dołącz do dyskusji: Reklama Sudafedu wstrzymana, bo „stan przeziębionej głowy” to nie choroba (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
Ta reakcja wydaje się przesadzona, zwłascza że nikt nie czepia się reklam leków "na grypę", choć są tylko lekami przeciw jej objawom. Reklamy te błędnie sugerują, ze zażycie specyfiku i idące za tym wycofanie się objawów oznacza wyleczenie.
0 0
odpowiedź