SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Religia.tv ma przyciągnąć platformie 'n' abonentów

Wczoraj o godz. 12 wystartowała testowa emisja Religii.tv. Kanałznajdzie się w pakiecie 'Informacja i rozrywka' - dostępnymbezpłatnie abonentom platformy 'n'.

Na zorganizowanej prezentacji kanału prezes platformy "n" MaciejSojka wyjaśnił dlaczego komercyjny nadawca uruchamia kanał zzałożenia społeczny. - Religia.tv ma przyciągnąć nowychużytkowników platformie "n", bardziej przywiązać tych już obecnych,a co za tym idzie przyciągnąć reklamodawców. Chciałbym z tegomiejsca zapewnić, że jeżeli będzie trzeba do niego dopłacić,zrobimy to - mówił Sojka. Kanał, który w przyszłości ma emitowaćreklamy, ma na siebie zarabiać dopiero po kilku latach.

- Udało się uruchomić kanał dotykający prywatnej sfery, jakąjest religijność każdego z nas. W Religia.tv postaramy się pokazać,jak ważną rolę spełnia ona w życiu współczesnego człowieka - mówiłks. Kazimierz Sowa, jeden z pomysłodawców i szef kanału.

- Nie bez powodu jednym z głównych, emitowanych codziennieprogramów jest "Rozmównica" - chodzi o zadawanie pytań czasamiskomplikowanych, czasami naiwnych i prostych - mówił dalejSowa.

"Rozmównica" to program interaktywny. Widzowie mogą dzwonić dostudia, wysyłać smsy i maile, a ich treść będzie prezentowana nawizji. Gospodarzami programu jest dziennikarz i osoba duchowna. Wkażdym odcinku obecny jest temat wiodący, związany z codziennymiludzkimi problemami, czasem nawiązujący do bieżących wydarzeń.Problematyka programu dotyczy zarówno egzystencjalnych pytań, jakiezadaje sobie człowiek na co dzień, jak też osobistych problemówkażdego z nas. Celem programu jest sprowokowanie widzów douczestnictwa w dyskusji, zaproszenie ich do podzielenia się swoimihistoriami, doświadczeniami i emocjami. - Program nie mascenariusza, scenariusz będziemy pisać na bieżąco. Nasz kanałstawia tym samym bardzo mocno na dialog - mówił Sowa.

Drugim ważnym polem, na jakim chce skoncentrować ofertęprogramową Religia.tv, jest popkultura. Jak zapowiadają twórcy,miejsce na to jest chociażby w programie "Kruchta Kulturalna". Cykl"Kruchta kulturalna" to swoisty przewodnik kulturalny, z któregowidzowie będą mięli okazję dowiedzieć się, co warto zobaczyć iprzeczytać, czego posłuchać. Dowiedzą się też, jak współczesnapopkultura przenika do zjawisk z pogranicza religii i kulturyduchowej. Do programu zapraszani są artyści reprezentujący różnejej dziedziny. W gronie gości znajdą się też duchowni. Jakzapowiada ks. Sowa program może okazać się również miejscem napokazanie szerszej publiczności zjawiska, jakim w naszym kraju jestpiosenka religijna. W każdym z odcinków pojawią się wykonawcy ztego kręgu muzyki.

"Między sklepami" Szymona Hołowni, dyrektora programowegostacji, nagrywany jest w centrum handlowym Złote Tarasy: - Pomysłbył taki, żeby z naszym dialogiem wyjść do miejsca, gdzieprzebywają na co dzień ludzie. Podejmujemy tematykę, kościoła, aspraw związanych z seksem, czy etyczne aspekty operacjiplastycznych, jak również polskiego ateizmu. Nie koniecznie musimyprzy tym dojść do kompromisu - mówił Hołownia.
"Skalpel i dusza" to program poruszający tematy z pogranicza wiedzyi wiary. W każdym odcinku kontrastowane są opinie i tezy środowisknaukowych oraz duchowych. Program pokazuje, że dialog na poziomieargumentów między wiarą a rozumem jest możliwy.

Hołownia: nie baliśmy się wyjechać z naszymi kamerami pozagranice Polski. Polscy misjonarze rozsiani są po całym świecie, bochrześcijaństwo jest rozproszone po całym świecie. Pokażemy to wcyklu filmów "Szaleńcy Pana Boga".

Pojawi się też cykl "Nieznani-Zapomniani" - to cykl filmówdokumentalnych poświęconych osobom, które swoim życiem, dokonaniamii wyborami życiowymi, dały świadectwo świętości i heroizmu wtrudnych realiach Polski XX wieku.

W ramówce też rozmowy ks. Kazimierza Sowy w programie "Bezkadzidła", program "Akademia rodzinna", czyli zapis spotkańtowarzyskich gospodarza O. Mirosława Pilśniaka z rodziną, czyprogram kulinarny "Anielska kuchnia". Ważną częścią ramówki będzietzw. "narodowe archiwum spotkań Jana Pawła II z Polakami". Pojawisię też cykl dokumentów i filmów fabularnych, poruszający tematyinnych religii. Wyemitowano już obraz o polskich Grekokatolikach.Religia.tv ma ambicje pełnienia funkcję edukacyjną.

Stałym elementem ramówki będzie niedzielna msza święta o godz.11.00, emitowana z różnych kościołów w całej Polsce.

Wczoraj ruszył start testowy. Nadawca czeka jeszcze na podpispod koncesją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.Jak zapowiada Maciej Sojka "n" liczy na wysoką oglądalność kanału,ale nie podaje konkretnych liczb. Na razie Religia.tv nie pojawisię na innych platformach cyfrowych, ani w sieciach operatorówkablowych. Kanał rocznie ma kosztować kilkanaście milionówzłotych.

Proporcje programowe: produkcja własna (emisje z powtórkami) 23proc., resztę stanowią programy zakupione, głownie są to filmydokumentalne, polskie, ale też zagraniczne. Sojka powiedział, żewstępne zainteresowanie reklamodawców kanałem jest duże.

Na pytanie, czy Telewizja Trwam jest konkurencją Hołowniapowiedział, że nie jest chociażby z tego powodu, że nie jest stacjątematyczną. Nazwa Religia.tv sugeruje, że za koncepcją stoi jakiśprojekt internetowy: - Próbujemy wyjść z tej sytuacji. Na raziedomena zajęta jest przez jedną z rosyjskich firm - tłumaczySojka.

Docelowo Religia.tv będzie nadawała 16 godzin na dobę. Streamodbywa się też w internecie na Onet.tv.

Dołącz do dyskusji: Religia.tv ma przyciągnąć platformie 'n' abonentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl