SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Telewizja Puls chce unieważnienia przez KRRiT koncesji Super Polsatu. „Same powtórki z technicznymi udogodnieniami”

Telewizja Puls wystąpiła do KRRiT z wnioskiem o unieważnienie zmiany koncesji wyspecjalizowanego kanału sportowego Polsat Sport News na wyspecjalizowany dla osób niepełnosprawnych kanał Super Polsat. - Cyfrowy Polsat, preferując kanał swojej spółki zależnej, kosztem Telewizji Puls, naruszył reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych - mówi Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Dariusz Dąbski, prezes TV Puls Article

Miesiąc temu Telewizja Puls skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na działania Cyfrowego Polsatu. Nadawca zarzuca operatorowi, że ten przesunął kanał TV Puls daleko na swojej platformie cyfrowej, a dotychczasową pozycję zajął nowy kanał Super Polsat. Według Telewizji Puls, nowa stacja przejęła w ten sposób widownię, którą TV Puls „kumulował przez lata na satelitarnej platformie”.

Do zamiany doszło na początku stycznia br. - stacja Super Polsat (nadaje od 2 stycznia br.) zepchnęła w Cyfrowym Polsacie kanał TV Puls HD w dekoderach z pozycji 84. na 157. Szefostwo TV Puls oskarżyło wówczas Cyfrowy Polsat o „nadużywaniu dominującej pozycji” i zapowiedziało podjęcie kroków prawnych. Nadawca przekonuje, że zmiana pozycjonowania kanału została dokonana samowolnie, bezzasadnie i bez uprzedzenia.

Mimo wezwania ze strony Telewizji Puls, operator platformy satelitarnej nie przywrócił kanału na poprzednio zajmowaną pozycję. Dlatego nadawca skierował sprawę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby zobowiązać operatora satelitarnego Cyfrowy Polsat „do przywrócenia stanu zgodnego z prawem”.

Ostatnie działania Telewizji Puls nie przyniosły oczekiwanego skutku, bo KRRiT nie ma instrumentów nacisku na prywatnego nadawcę, by ten zmienił kolejność kanałów na platformie. Wobec tego zarząd Telewizji Puls wystąpił z wnioskiem do Krajowej Rady o unieważnienie zmiany koncesji wyspecjalizowanego kanału sportowego Polsat Sport News na wyspecjalizowany, ale dla osób niepełnosprawnych, kanał Super Polsat.

Telewizja Puls argumentuje podjęte kroki tym, że Telewizja Polsat składając wniosek o zmianę koncesji nie wypełniła warunków wstępnych ubiegania się o koncesję, zawartych w ogłoszeniu postępowania na koncesje programów do multipleksu drugiego. Zdaniem nadawcy, decyzja KRRiT powinna zostać unieważniona jako wydana „z rażącym naruszeniem prawa”.

- Super Polsat nie jest kanałem wyspecjalizowanym gdyż - mimo wniosku Telewizji Polsat Sp. z o.o. - nie wykazuje się „udziałem 75 proc. audycji skierowanych do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu”. Stan ten potwierdza monitoring, który wykazuje, że kanał Super Polsat nie oferuje audycji realizujących jego wyspecjalizowany charakter, a jedynie jest wyposażony w techniczne udogodnienia towarzyszące dla osób niepełnosprawnych w postaci drugiej ścieżki audio lub teletekstu - wyjaśnia w komunikacie Telewizja Puls.

Puls uważa bowiem, że Super Polsat to kanał ogólnotematyczny, któremu towarzyszą w osobnym od programu sygnale udogodnienia dla widzów z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Natomiast koncesja została zmieniona na kanał „pozornie wyspecjalizowany dla osób niepełnosprawnych”.

- Analiza ramówki programu Super Polsat wskazuje, że jest to oferta powtórek audycji znanych z ramówki głównego kanału Polsat, w tym programów rozrywkowych, seriali i koncertów, uzupełnionych udziałem 5 proc. audycji sportowych (transmisje z meczy siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). W tym kształcie ramówka w 100 proc. odpowiada ogólnotematycznemu charakterowi programu, a nie programowi o charakterze wyspecjalizowanym, wymaganym od art. 4 pkt 13 w zw. z pkt 6 ustawy o radiofonii i telewizji - tłumaczy nadawca.

- Będziemy walczyć o sprawiedliwe i transparentne zasady współpracy. Rynek telewizyjny jest trudny, konkurencja ogromna, ale nie zwalnia to z zasad uprawiania uczciwego biznesu. A Cyfrowy Polsat, preferując kanał swojej spółki zależnej, kosztem Telewizji Puls, naruszył reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych - mówi Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Cyfrowy Polsat nie zgadza się z argumentacją TV Puls.

- Kanał nadajemy zgodnie z koncesją, a zarzuty TV Puls uważamy za absurdalne - mówi nam Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Sprawę ma wyjaśnić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.  - Nasz Departament Prawny przeprowadza analizę tego dokumentu. Wszelkie decyzje w związku z tym wnioskiem KRRiT uzależnia od opinii prawników. Nie jest wykluczone, że zleci wykonanie dokładnego monitoringu i poprosi nadawcę o wyjaśnienia - mówi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa KRRiT.

W lutym udział TV Puls w rynku telewizyjnym wyniósł 2,88 proc. (po spadku o 10 proc.) ,a  Super Polsat - 0,68 proc. (wzrost o 113 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Puls chce unieważnienia przez KRRiT koncesji Super Polsatu. „Same powtórki z technicznymi udogodnieniami”

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ania
MUX8 ma trochę wolnych mocy, można tam spróbować szczęścia, po co się tak trzymać CP
6 7
odpowiedź
User
kukułka
to może być efekt ciągłego oglądania własnego programu - jakbym codziennie oglądał dwa odcinki aukcji w ciemno i zaraz potem cztery odcinki gwiazd lombardu bez przerwy, też bym zwariował, ale czego się spodziewać po stacji, która nie ma nawet własnego serwisu informacyjnego.
36 4
odpowiedź
User
Nika
Zaraz zaraz... A jak Dariusz D. stał się właścicielem Pulsu... niech ktoś przypomni tę historię
23 1
odpowiedź
User
Ja+
Zgoda z Panem Dąbskim super polsat powinien zniknąć z dvb-t ale Puls też nie jest idealny wieczne powtórki, telenowele, i targujące się przekupki. Zmieńcie ramówkę podobną do TTV jesteście długo na rynku a żadnych zmian. Już nowe kanały mają ciekawą ramówkę ( nie dt. WP1). Puls 2 to dramat kanał powtórkowy powtórkowego TV Puls więc Puls powinien być ostani ,który krytykuje konkurencje.
27 1
odpowiedź
User
OLO
nie zgadzam się, że przesunięcie kanału na inną pozycję osłabi widownie. jak człowiek będzie chciał oglądać Puls, to go odnajdzie. co d unieważnienia koncesji dla SUperpolsatu jestem za. to samo mogli by nadawać na TV6.
31 1
odpowiedź
User
rew
Dokładnie ten Super Polsat ja nie widze ,żeby przy każdym programie osoby u dołu ekranu ,która tłumaczy na jężyk migowy nawet napisów niema choć powinny być .Ten kanał jest po to by na nim zarobic
17 1
odpowiedź
User
OLO
Dokładnie ten Super Polsat ja nie widze ,żeby przy każdym programie osoby u dołu ekranu ,która tłumaczy na jężyk migowy nawet napisów niema choć powinny być .Ten kanał jest po to by na nim zarobic


ne wiem, czy właściciel Polsatu ma takie układy z władzą, ale nagle nowe kanały. no tak w jego wydarzeniach nie ma krytyki dla partii dziadka prezesa więc może wszystko.
11 5
odpowiedź
User
Gie
Ktoś pamięta kto dzielił MUX2? Prywatni nadawcy dostali po 2 miejsca. O ile TVN i Polsat mogli dostać po 2 miejsca, jakby nie było mieli nadajniki w całej Polsce to nie rozumiem dlaczego TV4 i TV Puls zostali potraktowani tak samo. Przecież oni mieli po kilka nadajników i to małej mocy. Te stacje powinny dostać po 1 miejscu a pozostałe 2 powinny zostać sprzedane podmiotom nie powiązanym z resztą obecną na MUX2. I wtedy byłoby sprawiedliwie.
13 2
odpowiedź
User
Dominator
Ten Super Polsat to jakieś jaja. Nie dość, że nic tam nie ma i kanał ten zastąpił coś, co było wcześniej namiastką kanału sportowego, to jeszcze kontakt z niesłyszącymi ogranicza się do możliwości włączenia napisów w programach. Kpina!! Taka opcja od dawna jest możliwa na większości kanałów np. Canal Plus i nikt z tego powodu niczego nie zmieniał.

Dla mnie skandalem było już wydanie pozwolenia na nadawanie w MUX - Polsat Sport News, gdzie w tamtym okresie najlepszą telewizją do nadawania naziemnie była ORANGE SPORT, która miała dwa kanały i była już na rynku!!. PRZETARG był na TV o charakterze SPORTOWYM, więc nie mogę zrozumieć jakim cudem dziś wykasowano z MUX jedyną TV o lekko sportowej ramówce i pozwolono na zmianę jej profilu na podobny do kanały ATM Rozrywka (czyli powtórki 24/7)? To wygląda po prostu jak jakieś jajca z ludzi.

Rozstrzygnięcie poprzedniego przetargu było komiczne, ale ta zmiana profilu stacji chyba nawet tamten kabaret przebiła.
27 2
odpowiedź
User
Rozczarowany widz
To nie Super Polsat tylko Super Badziew. Przez cały tydzień powtórki. Nie ma co oglądać. Mega porażka.
KRRiT powinna unieważnić koncesję dla Super Polsat.
34 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing