WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Abonament rtv będą płacić wszyscy płatnicy CIT, PIT i KRUS

Telewizje kablowe: nie mamy obowiązku przekazywać baz danych ani wzywać do płacenia abonamentu rtv

2017-02-17 A A A KOMENTARZE: 17 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w liście do Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych poinformował, że operatorzy telewizji kablowej nie mają obowiązku przekazywania baz danych swoich abonentów, a tym bardziej nie będą przypominać swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu rtv.

Krzysztof Czabański, Foto: Radio ZET Krzysztof Czabański, Foto: Radio ZET

W odpowiedzi na wywiad, który ukazał się w ostatnim wydaniu tygodnika „Wprost” z Krzysztofem Czabańskim, przewodniczącym Rady Mediów Narodowych głos zabrał Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej PIKE.

Przypomnijmy, że Czabański poinformował, że abonament rtv będą płacić wszyscy płatnicy PIT, CIT, KRUS, jego ściąganiem zajmą się urzędy skarbowe, a operatorzy kablówek i właściciele platform cyfrowych zostaną zobowiązani do przekazywania Poczcie Polskiej baz danych swoich abonentów (by móc „wyłapać” wszystkich, którzy mają odbiorniki radiowo-telewizyjne) oraz do przypominania swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu rtv.

W liście do Krzysztofa Czabańskiego - który otrzymał portal Wirtualnemedia.pl - Jerzy Straszewski przypomniał, że kwestia przekazywania baz danych i przypominania o płaceniu abonamentu rtv była wielokrotnie dyskutowana z KRRiT oraz była tematem wielu rozmów pomiędzy PIKE a różnymi regulatorami i nadawcą publicznym. Wskazał też, że wiele razy w tej sprawie głos zabierał GIODO i inne instytucje, które stwierdziły, że pobór abonamentu w formie daniny publicznej ma się opierać na rejestrach publicznych, takich jak PESEL, CIT, PIT, ZUS, KRUS i NIP a nie na tych, które powstają na użytek własny, w działalności komercyjnej i stanowią tajemnicę handlową firm.

- Natomiast obowiązki informacyjne związane z poborem tej daniny nie należą do właściwości operatorów telewizji płatnej i jako takie powinny być wycenione i opłacone przez nadawcę publicznego jako usługa dodatkowa - napisał Jerzy Straszewski.

Przekazał również, że swoje stanowisko w tej sprawie PIKE przedłoży w konsultacjach publicznych nad projektem ustawy regulującej zobowiązania abonamentowe obywateli.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln uprawnionych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Opłacanie abonamentu RTV to obowiązek ustawowy. Nie zwalnia z niego płacenie rachunków za telewizję kablową czy satelitarną. Mimo tego ściągalność abonamentu nie jest duża.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podwyższyła opłat abonamentowych w 2017 roku. Za używanie odbiornika RTV zapłacimy tyle samo co w 2016 roku - 22,70 zł miesięcznie.

Autor: bg

Wiecej informacji: Telewizje kablowe, wezwanie do płacenia abonamentu rtv, Jerzy Straszewski, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Krzysztof Czabański, abonament rtv

Komentarze (17) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia