WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Rada Mediów Narodowych chce zmienić radę nadzorczą PAP. Kandydatami Czabańskiego: Giziński, Świrski, Niedziela i Lew-Mirski

Abonament rtv będą płacić wszyscy płatnicy CIT, PIT i KRUS

2017-02-14 A A A KOMENTARZE: 37 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Abonament radiowo-telewizyjny najprawdopodobniej płacić będą nie gospodarstwa domowe, ale wszyscy płatnicy PIT, CIT i KRUS. Jego ściąganiem zajmą się urzędy skarbowe, a operatorzy platform cyfrowych i kablówek będą musieli dostarczać Poczcie Polskiej bazy danych swoich klientów - zapowiada Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Krzysztof Czabański, Foto: Radio ZET Krzysztof Czabański, Foto: Radio ZET

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych zdradził w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kończy już prace nad projektem ustawy dotyczącej abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do końca lutego ma on trafić do rządu, a później w ciągu kilku tygodni - do parlamentu.

Generalnie chodzi o to, by wyłapać gospodarstwa domowe, które mają odbiorniki, a nie płacą abonamentu. W tej chwili baza, którą dysponuje Poczta Polska, liczy 3 mln gospodarstw domowych, z czego połowa jest zwolniona z opłat. Projektodawcy wychodzą z założenia, że dziś niemal każde gospodarstwo ma jakąś kablówkę lub inną formę płatnej telewizji. Ustawa ma zobowiązać operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów - powiedział Krzysztof Czabański. Dodał, że operatorzy będą zobowiązani do przypominania swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu. - Liczymy, że dzięki temu mniej więcej dwukrotnie wzrośnie liczba osób płacących abonament - powiedział Czabański.

Dodał, że najprawdopodobniej abonament płacić będą nie gospodarstwa domowe, ale wszyscy płatnicy PIT, CIT i KRUS, zaś ściąganiem abonamentu zajmować się będą urzędy skarbowe. Ponieważ system będzie powszechny, kwota opłaty ma być niższa niż obecnie. Konkretnej kwoty jednak nie podał. - Mówi się o tym, żeby miesięcznie była to mniej więcej równowartość ceny jednej kawy - powiedział Krzysztof Czabański.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln uprawnionych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Opłacanie abonamentu RTV to obowiązek ustawowy. Nie zwalnia z niego płacenie rachunków za telewizję kablową czy satelitarną. Mimo tego ściągalność abonamentu nie jest duża.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podwyższyła opłat abonamentowych w 2017 roku. Za używanie odbiornika RTV zapłacimy tyle samo co w 2016 roku - 22,70 zł miesięcznie.

Autor: bg

Wiecej informacji: abonament, abonament radiowo-telewizyjny, Krzysztof Czabański

Komentarze (37) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia