SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Telewizja Polska szuka podmiotu, który będzie walczył z kradzieżą jej produkcji w internecie

Telewizja Polska szuka w przetargu firmy, która zajmie się na jej zlecenie wykrywaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej eksploatacji i udostępnianiu w internecie produkcji tv, do których prawa autorskie przysługują TVP lub do których nadawca ten jest uprawniony. Zwycięska firma będzie pracować dla spółki przez rok.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Wybrana w przetargu firma będzie na zlecenie TVP monitorować polskojęzyczne strony internetowe, by wykrywać i zgłaszać nadawcy nielegalne rozpowszechnianie audycji telewizyjnych (w tym filmów i seriali) oraz nadań programów telewizyjnych pozostających pod ochroną ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r., do których prawa przysługują TVP lub w stosunku, do których TVP jest uprawniona do podejmowania takich działań na podstawie umów z podmiotami uprawnionymi.

Do zadań tej firmy należeć będzie m.in. wyszukiwanie i usuwanie linków w wynikach wyszukiwarki Google (wyszukiwanie linków do serwisów telewizyjnych nielegalnie udostępniających sygnał programów TVP, linków do kin online nielegalnie udostępniających audycje itp.), wyszukiwanie i zgłaszanie do usunięcia nielegalnych plików w serwisie Chomikuj.pl, wykrywanie nielegalnie rozpowszechnianych audycji na polskojęzycznych hostingach plików oraz sporządzanie i wysyłanie odpowiednich zawiadomień, podejmowanie działań mających na celu zaprzestanie naruszeń przez serwisy telewizyjne nielegalnie udostępniające sygnał programów TVP, monitorowanie audycji zamieszczanych na serwisie Youtube poza oficjalnymi kanałami Telewizji Polskiej itp.

Zwycięzca przetargu trwającego do 19 czerwca br. będzie pracować dla TVP przez rok od momentu zawarcia umowy.

Jak już informowaliśmy w nowej wersji serwisu VoD Telewizji Polskiej - który został uruchomiony kilka dni temu - jest dostępnych znacznie więcej niż poprzednio znanych seriali nadawcy sprzed wielu lat. Pojawiły się m.in. „Stawiam na Tolka Banana”, „Daleko od szosy” i „Przygody psa cywila”.

- Staramy się je przybliżyć widzom. Przy czym ograniczeniem w bezpłatnym udostępnianiu są istniejące i obowiązujące nas umowy - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl w ubiegłym tygodniu Jakub Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych w Telewizji Polskiej.

W serwisie można też oglądać produkcje TVP sprzed kilku czy kilkunastu lat. Są to zarówno seriale: polskie (m.in. „Pitbul”, „Oficer”, „Glina”, „Wiadomości z drugiej ręki”, „Strażacy”) i zagraniczne (m.in. „Wspaniałe stulecie” i „Dr Quinn”), jak też programy o różnej tematyce: publicystycznej i reporterskiej (m.in. „Niepokonani”, „Misja specjalna”, „Mówisz Mosz”, „Tomasz Lis na żywo”), kulturalnej (m.in. „Hala Odlotów”, „Co Ty wiesz o filozofii?”, „Ring” i „Łosskot!”) oraz rozrywkowej (m.in. różne talent-show i programy z kabaretami).

Według badania Gemius/PBI w marcu br. serwis VoD.TVP.pl zanotował 2,61 mln realnych użytkowników, 33,66 mln odsłon oraz 2 godziny i 47:25 minuty średniego czasu korzystania przez użytkownika.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska szuka podmiotu, który będzie walczył z kradzieżą jej produkcji w internecie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ares
Wolska Walcząca
17 3
odpowiedź
User
xy
"Kradzież" w tytule to skucha. "Nielegalna eksploatacja" to skucha. I na koniec problem-pytanie: kto ma prawa do programów misyjnych (czyli... finansowanych z abonamentu)?
16 2
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
I jeszcze jeden problem: czemu znów wygra zaprzyjaźniona firemka;)
16 4
odpowiedź
User
res
Jak to "kradzieżą"? Jeśli obowiązuje powszechny abonament, to programy TVP są naszą wspólną własnością, czyż nie?
25 2
odpowiedź
User
Rafik
Pewnie oberwie się tym, którzy zgrywają programy i fragmenty serwisów informacyjnych ze swoich kaset. To smutne, tym bardziej, że dziennikarze TVP zamiast zaglądać do archiwów telewizyjnych, ściągają te nagrania i wykorzystują je w swoich materiałach.
12 1
odpowiedź
User
emigracja
Dzięki serwisom internetowym nielegalnie udostępniającym sygnał kanałów TVP przynajmniej można bez problemu oglądać kanały TVP za granicą. Antenę satelitarną nie wszędzie da się powiesić, a internet jest już praktycznie wszędzie. A na vod.tvp.pl nie wszystkie programy z kanałów TVP można oglądać (nie ma tam na przykład teleturnieju "Jeden z dziesięciu", który bardzo uwielbiam oglądać). Od wielu lat istnieją serwisy internetowe nielegalnie udostępniające sygnał kanałów TVP na cały świat i jakoś żadnemu prezesowi to nie przeszkadzało, a teraz prezes Kurski chce z takimi serwisami walczyć??? Życzę powodzenia w walce z wiatrakami, bo nawet jeśli się zamknie jeden taki serwis, zaraz narodzi się kilka innych...
5 2
odpowiedź
User
Widz TVP
Czy dobrze rozumiem że TVP wyda pieniądze przeznaczone na działalność misyjną po to by zwalczać "nielegalne" rozpowszechnianiem treści misyjnych?
5 2
odpowiedź
User
Grzegorz Wandałowicz
Czy dobrze rozumiem że TVP wyda pieniądze przeznaczone na działalność misyjną po to by zwalczać "nielegalne" rozpowszechnianiem treści misyjnych?

TVP ma własne platformy internetowe do rozpowszechniania swojego kontentu (vod.tvp.pl oraz kanał na Youtube) i rozpowszechnia tam wszystko, co jej wolno. Piraci natomiast często rozpowszechniają całe kanały przez 24 godziny na dobę, a więc rozpowszechniają również ten kontent, który ze względu na ograniczenia licencyjne TVP nie ma prawa rozpowszechniać w internecie. Co więcej, piraci rozpowszechniają kontent TVP przez internet NA CAŁY ŚWIAT, co też stanowi naruszenie praw autorskich, bo TVP nie wszystko ma prawo nadawać na cały świat, niektóre pozycje programowe ze względów licencyjnych muszą być ograniczone do terytorium Polski. Piraci tym się jednak nie przejmują i transmitują kanały TVP przez całą dobę na cały świat.

Nie jestem zwolennikiem "dobrej zmiany" w mediach publicznych i z Jackiem Kurskim jest mi totalnie nie po drodze, ale walkę z piractwem kontentu telewizyjnego popieram i zawsze będę popierał.
9 3
odpowiedź
User
Co by tu skasować...
Oczywiście będą cenzurować najpierw programy nie po myśli partii. Na pierwszy ogień pójdą kabarety. Pora robić backupy
0 6
odpowiedź
User
Jd
Okazuje się, że TVP jest "dobrem wspólnym" tylko jak trzeba płacić abonament.
4 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing