SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dwie trzecie Polaków nie wierzy „Wiadomościom”. Inaczej jest wśród wyborców PiS

Według 69 proc. Polaków „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym.

Michał Adamczyk w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP Michał Adamczyk w głównym wydaniu

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie OKO.press i TOK FM 50 proc. pytanych zdecydowanie oceniło, że „Wiadomości” TVP nie przedstawiają prawdziwego obrazy polskiej rzeczywistości, a kolejne 19 proc. raczej przychyliło się do takiej tezy. Zaufanie wobec programu wyraziło natomiast 21 proc. ankietowanych: 9 proc. zdecydowanie, a 12 proc. raczej. Pozostałe 9 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”.

87 proc. zwolenników opozycji nie wierzy „Wiadomościom”

Wśród zwolenników „Wiadomości” przeważają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W grupie ankietowanych deklarujących poparcie dla partii rządzącej 68 proc. oceniło, że program pokazuje prawdę o Polsce (36 proc. zdecydowanie, 32 proc. raczej), a przeciwnego zdania jest 23 proc. (z czego 13 proc. wyraziło je stanowczo).

Odwrotne proporcje są wśród osób niezamierzających głosować na PiS. Aż 87 proc. uważa, że w „Wiadomościach” nie ma prawdziwego obrazu sytuacji w kraju (75 proc. deklaruje to zdecydowanie). Jedynie 6 proc. wierzy programowi, z czego tylko 2 proc. zdecydowanie.

Podobny rozkład opinii jest u zwolenników poszczególnych partii opozycyjnych - także wśród wyborców Konfederacji jedynie 4 proc. obraz polskiej rzeczywistości w „Wiadomościach” uznaje za wiarygodny.

Z kolei w grupie ankietowanych, którzy nie planują głosować w wyborach, 9 proc. raczej nie wierzy doniesieniom z kraju w „Wiadomościach”, a żadna osoba nie zadeklarowała, że zdecydowanie daje im wiarę.

„Wiadomości” wiarygodne dla połowy seniorów

„Wiadomości” najbardziej wiarygodne są dla starszych osób. W grupie wiekowej 60-60 lat programowi wierzy 47 proc. pytanych, a przeciwnego zdania jest 43 proc., natomiast w grupie 70+ jest to odpowiednio 38 i 48 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Natomiast wśród osób w wieku 18-49 lat program jest niewiarygodny dla od 79 do 87 proc. pytanych. Zaufanie wobec niego deklaruje jedynie 6 proc. ankietowanych w wieku 18-29 i 30-39 lat oraz 16 proc. w wieku 40-49 lat.

W doniesienia krajowe z „Wiadomości” nie wierzy 74 proc. osób z wykształceniem średnim i 79 proc. z wyższym, a także 55-56 proc. tych z podstawowym i zawodowym. Przy czym wśród ostatnich dwóch grupach pozytywnie ocenia program odpowiednio 23 i 36 proc. Wśród osób z maturą takiego zdania jest 19 proc., a wśród absolwentów uczelni - 12 proc.

Sondaż został przeprowadzony w formie wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) od 20 do 23 marca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych osób.

„Wiadomości” za „Faktami” TVN

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” 2,64 mln osób (co dało 20,31 proc. udziału w rynku), z czego 1,91 mln w TVP1 i 731,8 tys. w TVP Info. Rok do roku program zanotował spadek o 10,1 proc.

Od wielu miesięcy „Wiadomości” zajmują drugie miejsce wśród programów telewizyjnych, mając zwykle ok. 200-300 tys. widzów mniej od głównego wydania „Faktów” TVN.

W sondażu CBOS z wiosny ub.r. 43 proc. badanych negatywnie oceniało działalność Telewizji Polskiej, to o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej, gdy udział negatywnych opinii był najwyższy w historii badania prowadzonego cyklicznie przez CBOS od 1997 roku. Pozytywnie TVP oceniło 40 proc. pytanych - to tyle samo ile rok wcześnie. Telewizja publiczna jako jedyny nadawca tv zanotowała więcej ocen negatywnych niż pozytywnych.

Dołącz do dyskusji: Dwie trzecie Polaków nie wierzy „Wiadomościom”. Inaczej jest wśród wyborców PiS

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaś Fasola
Prawda jest taka, że ani TVP ani TVN ani Polsat nie pokazują prawdy. Każdy pokazuje to co mu się najbardziej opłaca w danej chwili i każdy straszy swoich odbiorców albo Tuskiem albo PiSem albo pandemią, wojną. To typowe granie na emocjach, dlatego śmieszy mnie jak ktoś twierdzi, że TVP kłamie, ale TVN już nie czy odwrotnie.
62 27
odpowiedź
User
Gosc
Jest istotna różnica - tvp defrauduje pieniądze podatników inne komercyjne stacje tego nie robią. W związku z tym tvp jest pasożytniczym elementem.
0 0
odpowiedź
User
Jordi
Czekam na artykuł ile osób nie wierzy Faktom. Bądźcie rzetelni i obiektywni, skoro twierdzicie, że inne media nie są.
0 0
odpowiedź