WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

ATM Grupa szykuje kalendarz na 2018 rok z aktorami. Pozują m.in. Jakub Wesołowski i Patryk Pniewski

Gorący temat

„GW” zarzuca „Wiadomościom” ocenzurowanie wypowiedzi Morawieckiego o „żydowskich sprawcach”, której nie było też w „Faktach”

9

Zygmunt Solorz-Żak ma w akcjach 9,6 mld zł, trzy razy więcej niż Sołowow i Czarnecki

2017-07-11 A A A KOMENTARZE: 6 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Zygmunt Solorz-Żak jest zdecydowanie największym inwestorem indywidualnym na warszawskiej giełdzie, ma akcje o wartości niec ponad 9,6 mld zł. To przede wszystkim akcje Cyfrowego Polsatu, w którym Solorz jest większościowym udziałowcem.

Zygmunt Solorz Zygmunt Solorz

Solorz-Żak ma 370,26 mln akcji Cyfrowego Polsatu stanowiących 57,89 proc. kapitału spółki i dających 63,83 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Według kursu z końca poniedziałkowej sesji giełdowej (25,07 zł, po wzroście o 1,17 proc. w poniedziałek), te akcje są warte 9,28 mld zł.

Cyfrowy Polsat z zeszłorocznego zysku wypłaci na początku sierpnia 204,65 mln zł dywidendy, po 32 grosze na akcję. Zygmunt Solorz-Żak - o ile nie sprzeda posiadanych akcji - dostanie 118,7 mln zł brutto.

Biznesmen jest założycielem i wieloletnim szefem firmy. W październiku ub.r. zrezygnował z kierowania jej radą nadzorczą, odtąd skupia się na tworzeniu strategii i nadzorze nad wszystkimi spółkami ze swojej grupy kapitałowej.

Tydzień temu Zygmunt Solorz-Żak poprzez swoją cypryjską spółkę kupił kolejny pakiet akcji firmy producenckiej ATM Grupa. Obecnie ma 14,69 mln jej akcji stanowiących 17,42 proc. kapitału i dających 13,69 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W poniedziałek na koniec sesji giełdowej akcja ATM Grupa kosztowała 4,26 zł (po spadku o 0,23 proc.), co oznacza, że akcje należące do biznesmena były warte 62,57 mln zł.

Solorz-Żak jest też głównym akcjonariuszem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ma 26,2 mln akcji stanowiących 51,55 proc. jej kapitału i dających tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu. Po poniedziałkowej sesji giełdowej cena akcji firmy wynosiła 16,01 zł (wzrosła w poniedziałek o 0,69 proc.), a wycena pakietu należącego do biznesmena - 419,47 mln zł.

Według analizy „Parkietu” Zygmunt Solorz-Żak jest zdecydowanie największym inwestorem indywidualnym na warszawskiej giełdzie. Zajmujący drugie miejsce Michał Sołowow ma akcje warte 3,8 mld zł, a trzeci Leszek Czarnecki posiada papiery o wartości 3,2 mld zł. Na dalszych pozycjach są m.in. Dariusz Miłek i Tomasz Domagała. Wycena akcji należących do 10 największych inwestorów wynosi ponad 30 mld zł.

Autor: tw

Wiecej informacji: Zygmunt Solorz-Żak, Cyfrowy Polsat, ATM Grupa, Pątnów-Adamów-Konin, GPW, giełda

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia