Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-04-27

A A A POLEĆ DRUKUJ

Akcja #PoznajSąsiada - wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo



Znaleźliśmy brakujący składnik bezpieczeństwa naszych domów i mieszkań! Żmudne analizy, rozmowy z funkcjonariuszami policji oraz porównanie wyników badań doprowadziły nas do przełomowego wniosku – istotnym elementem naszego bezpieczeństwa są DOBRE RELACJE SĄSIEDZKIE! To w końcu sąsiad ostrzeże przed niebezpieczeństwem, pomoże  podczas naszej nieobecności i zainterweniuje w przypadku próby włamania do naszego mieszkania. Dlatego w ramach akcji #PoznajSąsiada namawiamy: poznawajmy naszych sąsiadów!

Czujny sąsiad to prawdziwy skarb


Media bardzo często donoszą o udaremnionych próbach włamań do mieszkań i domów. Stróżom prawa udaje się złapać złodziei na gorącym uczynku, ponieważ zostali błyskawicznie powiadomieni przez sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli dziwne hałasy zza ściany.

To dowód na to, że dobre relacje sąsiedzkie mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo naszych domów oraz domowników. Gdy społeczność lokalna utrzymuje dobre relacje, szybko może wykryć intruza, zwrócić uwagę na podejrzane zachowania i zaopiekować się mieszkaniem, którego właściciele wyjechali na święta, czy wakacje.

Zabezpieczenie mieszkań i domów przed włamywaczami można podzielić na trzy główne etapy:
 

  •     Wykrycie (system, który poinformuje nas o potencjalnym zagrożeniu)
  •     Przegroda (mechaniczne przeszkody, które zatrzymają złodzieja na dłużej przy próbie ich sforsowania)
  •     Interwencja (powstrzymanie złodzieja poprzez spłoszenie go lub zatrzymanie przez właściwe służby)

    Czujny sąsiad może zarówno być pomocny przy wykryciu zagrożenia, jak i interwencji, która doprowadzi do ucieczki włamywacza lub wezwania policji.

    Czy zostawiłbyś sąsiadom klucze do swojego domu?


    Z badań CBOS wynika, że Polacy w większości ufają swoim sąsiadom – 15 proc. respondentów zdecydowanie ma do nich zaufanie, a 60 proc. raczej je ma. Poziom zaufania jest na stale wysokim poziomie – już w 2002 roku zaufanie względem sąsiadów deklarowało 72 proc. Polaków. Sąsiedzi cieszą się w badaniu większym zaufaniem, niż proboszczowie w parafiach i osoby pracujące społecznie!  (źródło: CBOS „Zaufanie społeczne”, luty 2016 ).



    Według raportów blisko 80 proc. Warszawiaków jest zadowolonych z sąsiedztwa w swoim miejscu zamieszkania. Tyle samo osób zna swoich sąsiadów, a 60 proc, utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie. Ponad połowa mieszkańców stolicy ufa im na tyle, aby przekazać im klucze do mieszkania na czas wyjazdu (źródło: Kapitały ludzki i społeczny – Warszawa 2030, sierpień 2016 ). Potwierdza to inne badanie, według którego 52 proc. Polaków dałoby sąsiadowi klucze do mieszkania i poprosiło o opiekę nad domem podczas swojej nieobecności. Co jednak ciekawe, według tego samego raportu więcej, bo 54 proc. Polaków oddałoby swojemu sąsiadowi dziecko pod opiekę (źródło: Badanie relacji sąsiedzkich, Raport portalu Morizon.pl, maj 2017 ).



    Skoro ufamy naszym sąsiadom, to dlaczego nie zacieśniać z nimi więzi? Gdy wyjeżdżamy na wakacje, czy na święta informujmy mieszkających obok nas ludzi, by zwrócili szczególną uwagę na nasze mieszkanie lub dom. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie sąsiad może zainterweniować szybciej niż policja lub grupa ochroniarska i odstraszyć potencjalnego złodzieja. Sąsiad może być również pomocny w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności – opróżniając naszą skrzynkę na listy pozbawi włamywaczy cennych dla nich wskazówek o tym, że w mieszkaniu nikt obecnie nie przebywa, o podlaniu kwiatów lub nakarmieniu kota nie wspominając.


    Wykorzystajmy ten potencjał

    Powyższe dane pokazują, że nadal połowa Polaków nie wykorzystuje relacji sąsiedzkich do wzajemnej pomocy i ostrzegania siebie przed potencjalnymi zagrożeniami. Dlatego Program Dom Bezpieczny we współpracy z Komendą Stołeczną Policji i Służbą Więzienną uruchamiają akcję społeczną #PoznajSąsiada. Jej głównym celem jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa i podkreślania istotnej roli sąsiada. Razem ze wspomnianymi służbami mundurowymi zachęcamy do zacieśniania relacji pomiędzy mieszkańcami. Pokazujemy też dobre praktyki wprowadzane przez różne organizacje, działające na rzecz integracji społeczności lokalnych.

    Przed nami szereg działań, które pokażą społeczeństwu, że standardowe „dzień dobry” wypowiadane na co dzień można w prosty sposób zmienić w bliższą relację, dzięki której bez obaw będziemy mogli wyjechać na upragnione wakacje lub na święta. Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo! Czujny sąsiad to przecież wróg każdego włamywacza. #PoznajSąsiada – to nie boli!

    Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz strony internetowej, gdzie przeprowadzamy szereg działań pod szyldem akcji #PoznajSąsiada.



    Więcej informacji na ten temat udzielą Państwu eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego Domu Bezpiecznego.

    Materiały filmowe:
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=vG98mmqTj6Y
    https://www.youtube.com/watch?v=1qGl-ZcGewE

    Dom Bezpieczny
    press box




Słowa kluczowe:Dom Bezpieczny

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ