Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-02-27

A A A POLEĆ DRUKUJ

Leonardo: Pierwszy lot opcjonalnie pilotowanego SW-4 Solo bez pilota bezpieczeństwa na pokładzie

 

Grupa Leonardo informuje, że opcjonalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 Solo z powodzeniem zrealizował swój dziewiczy lot bez pilota bezpieczeństwa na pokładzie na lotnisku Taranto-Grottaglie (południowe Włochy).

Śmigłowiec pozostawał w powietrzu przez 45 minut, a wszystkie jego systemy działały zgodnie z oczekiwaniami przy znakomitej jakości sterowania i obsługi. Próby objęły – między innymi – zdalne uruchomienie oraz wyłączenie silnika na ziemi, automatyczny start i lądowanie, zawis oraz przyspieszenie w locie do przodu, automatyczną nawigację po ustalonych punktach do obszaru działania i z powrotem oraz symulację misji obserwacyjnej. Maszyna wzbiła się w powietrze na wysokość 1500 stóp i osiągnęła prędkość 60 węzłów.

Alessandro Profumo, CEO Leonardo, powiedział: „To najnowsze osiągnięcie po raz kolejny potwierdza wiodącą rolę Grupy Leonardo w Europie w rozwoju bezzałogowych systemów powietrznych, tj. w sektorze, w którym zobowiązaliśmy się rozszerzać naszą – już teraz znaczącą – obecność.

Chciałbym podziękować lotnisku Grottaglie oraz wszystkim zaangażowanym instytucjom lotniczym za ich wkład w osiągnięcie tego kluczowego kamienia milowego”.

Solo RUAS/OPH (Śmigłowcowy Bezzałogowy System Powietrzny/Opcjonalnie Pilotowany Śmigłowiec) powstał na bazie śmigłowca SW-4, opracowanego i produkowanego przez PZL-Świdnik – jedynego polskiego producenta śmigłowców należącego do Grupy Leonardo. Jest on wyposażony w zaawansowane systemy oraz sensory wytwarzane przez Leonardo we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Solo został zaprojektowany z myślą o realizacji misji z pilotem lub bez pilota na pokładzie. Od grudnia 2016 r. w Grottaglie i Świdniku odbywały się próby w locie z pilotem bezpieczeństwa na pokładzie w celu zweryfikowania charakterystyki operacyjnej maszyny oraz sprawdzenia procedur w locie zarówno w sytuacjach normalnych, jak i awaryjnych.

Wcześniejsze działania prowadzone we Włoszech były integralnym elementem współpracy rozpoczętej w 2015 r. między Leonardo, Portem Lotniczym w Bari (Aeroporti di Puglia – AdP) oraz Klastrem Technologii Lotniczych w Apulii (Distretto Tecnologico Aerospaziale Pugliese – DTA) na rzecz „Ośrodka testowego Grottaglie”, które ma szansę stać się wiodącym centrum prób maszyn bezzałogowych we Włoszech. Głównym zadaniem tego ośrodka jest weryfikacja procedur i regulacji dotyczących korzystania z bezzałogowych statków powietrznych. Korzystny wpływ na realizację prób miała też ścisła współpraca z Włoskim Urzędem Lotnictwa Cywilnego (Ente Nazionale Aviazione Civile – ENAC) oraz z Włoską Agencją Żeglugi Powietrznej (ENAV). Ponadto śmigłowiec SW-4 Solo brał udział w wielu innych udanych pokazach we Włoszech oraz Wielkiej Brytanii.





Słowa kluczowe:Leonardo

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ