SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fałszywych informacji w internecie będzie przybywać. Opłacają się autorom, rozprzestrzeniają się w social media

- Zjawisko publikowania w sieci fałszywych newsów to rosnący problem także w Polsce, choć nie osiągnęło jeszcze takiej skali jak na Zachodzie. Fake news stają się powszechne, bo przynoszą korzyści finansowe autorom, a skuteczna walka z tym będzie wymagała zaangażowania w równym stopniu dziennikarzy i odbiorców - oceniają dla Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, Michał Broniatowski, Bartosz Węglarczyk, Filip Cieślak, Cezary Łazarewicz, Paweł Nowacki i Paweł Stremski.

Dołącz do dyskusji: Fałszywych informacji w internecie będzie przybywać. Opłacają się autorom, rozprzestrzeniają się w social media

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
don
Wy w tych Wirtualnych Mediach to chyba już wstydu nie macie. Do wypowiedzi o "fake news" zaprosiliście przedstawiciela gazety, która ma między innymi takie dokonania (wymieniam tylko te z ostatnich kilku miesięcy):

- w czasie tzw. "puczu" informowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską i zawracanych samolotach
- opublikowała wywiad nt. aktualnych wydarzeń politycznych z osobą zmarłą kilkanaście lat temu
- informowała, że władze PR zarzuciły Wojciechowi Mannowi braki warsztatowe, mimo, że nic takiego nie miało miejsca

Wypowiada się także przedstawiciel telewizji, która:

- kilka dni temu przedstawiła rzekome zabawy prezydenta USA z prostytutkami w Rosji jako fakt dokonany
- podrzucała butelki po alkoholu do śmietnika w czasie ŚDM
- jest twórcą instytucji tzw. "świadka TVNu" (polegam wygooglować na YT)
- w grafikach prezentujących wyniki sondaży systematycznie zmienia proporcje słupków, tak, aby określone partie wypadały korzystniej, niż gdyby wysokości słupków były liniowe
odpowiedź
User
obserwator
Kilka godzin temu był tutaj komentarz, w którym wymienione były przykłady "fake news" generowanych przez media, których przedstawiciele wypowiadają się w tym artykule [1]. Teraz tego komentarza nie widzę. Co się z nim stało?

[1]: Na przykład gazeta.pl informująca o zawracanych samolotach i zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską 16 grudnia w czasie okupacji Sejmu.
odpowiedź
User
NN
Szerzyciele fałszywych wiadomości? Mamy ich wystarczająco dużo: gazwyba, Rzepę, den Oneta, wp, lisłika, Obłudnika Powszechnego i tak dalej. Internauci do pięt nie dorastają w kłamaniu kłamcom zawodowym.
odpowiedź