SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

1,53 mld zł zysku netto PZU

Grupa PZU osiągnęła skonsolidowany zysk netto wysokości 1,53 mld zł w pierwszym półroczu 2006 r.

Największy udział w wyniku grupy miał PZU SA, którego zysk netto wyniósł 2,31 mld zł, podała spółka w komunikacie w czwartek.

Zysk netto wypracowany przez grupę w ciągu sześciu miesięcy tego roku był o 4,6% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na wzrost wyniku netto grupy wpłynęły zarówno wyniki techniczne spółek ubezpieczeniowych oraz wyniki z działalności lokacyjnej.

„Największy udział w wyniku Grupy miał PZU SA, którego zysk netto wyniósł 2,31 mld złotych.(zysk netto PZU SA bez uwzględnienia zarachowanej dywidendy z PZU Życie za rok 2005 w kwocie 1,41 mln zł, która nie wpływa na wynik Grupy PZU, wyniósł 907,2 mln zł.) Wynik ten był o 26,8 % wyższy, niż w pierwszym półroczu 2005 roku” – czytamy w komunikacie.

Zysk netto PZU Życie SA wyniósł 640,5 mln zł wobec 578 mln zł rok wcześniej. Poprawę wyników zanotowało także PTE PZU osiągając na koniec czerwca zysk netto wysokości 43,8 mln zł wobec 27 mln zł rok wcześniej.

Stan portfela inwestycji finansowych (lokat) Grupy PZU na koniec czerwca br. wyniósł 44,75 mld zł. Wyniki z działalności lokacyjnej były niższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do 1,96 mld zł wobec 1,64 mld zł rok wcześniej wzrósł natomiast jednostkowy wynik z działalności inwestycyjnej PZU SA, co związane było z zaksięgowaniem dywidendy z PZU Życie za 2005 r. wysokości 1,41 mld zł.

W PZU Życie w pierwszym półroczu dochody z lokat pomimo spadku o 8,9% licząc rok roku znacznie przewyższyły założenia planu z początku roku i wyniosły 892 mln zł.

Składka przypisana brutto grupy PZU wyniosła 8,04 mld zł, co oznacza wzrost o 14,7% w stosunku do I półrocza 2005 roku.

W PZU SA na koniec czerwca przypis składki wyniósł 4,08 mld zł wobec 4,15 mld zł rok wcześniej. Spadek przypisu składki w spółce majątkowej o 1,5% spowodowany był zmniejszeniem sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych w związku z pogarszającą się koniunkturą rynkową w tym segmencie produktów. Wzrost przypisu składki widoczny był natomiast w ubezpieczeniach OC ogólnych, finansowych i wypadkowych (wzrost o 7,7% licząc rok do roku).

Znaczący wzrost przypisu składki, głównie w ubezpieczeniach bankowych (333,5%) zanotowała spółka PZU Życie. Przypis składki w spółce życiowej wyniósł na koniec pierwszego półrocza 3,92 mld zł wobec 2,86 mld zł rok wcześniej.

Wartość odszkodowań i świadczeń PZU SA na koniec czerwca wyniosła 2,08 mld zł wobec 2,14 mld zł rok wcześniej.

„Spadek odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych wynika przede wszystkim z usprawnienia procesu likwidacji szkód. Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto były jednak wyższe, głównie za sprawą większych wypłat z tytułu ubezpieczenia OC komunikacyjnego, związanych z dłuższym niż w latach ubiegłych okresem zimowym” – czytamy w komunikacie.

Wzrosła natomiast wartość odszkodowań i świadczeń w spółce życiowej, co związane było z wykupem krótkoterminowych produktów bankowych. Na koniec czerwca wyniosła ona 2,25 mld zł wobec 1,90 mld zł (wzrost o 17,9%).

W okresie styczeń-czerwiec 2006 roku wzrosły koszty działalności ubezpieczeniowej. W PZU SA wyniosły one 905 mln zł wobec 880 mln zł rok wcześniej, przy czym wzrost kosztów akwizycji, wynikający z niższych prowizji od reasekuratorów oraz zmiany w strukturze kanałów dystrybucji wyniósł 3,4%, zaś kosztów administracyjnych 2,4%.

W PZU Życie koszty działalności ubezpieczeniowej wzrosły do 435 mln zł wobec 410 mln rok wcześniej, głównie za sprawą wzrostu kosztów akwizycji (wzrost o 37,3%). Spółka odnotowała jednocześnie spadek kosztów administracyjnych o 10,4%.

W obu spółkach ubezpieczeniowych znacząco wzrosły wyniki na działalności ubezpieczeniowej (wyniki techniczne). PZU SA odnotował wzrost wyniku o 35% do 687 mln zł, dzięki zmniejszeniu kosztów reasekuracji i poprawie wskaźnika szkodowości, zaś PZU Życie wynik wzrósł o 8,3% do 706 mln zł, głównie za sprawą wzrostu przypisu składki.

Poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi w PZU SA wyniósł 928,8 % a w PZU Życie 213,6%. Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe w PZU SA wzrosły o 3,2% w stosunku do początku roku i osiągnęły poziom 10,94 mld zł. Stan rezerw w PZU Życie wyniósł na koniec czerwca 20,68 mld zł, co oznacza wzrost o 6,8% w stosunku do początku roku.

W pierwszym półroczu kapitały własne grupy PZU sięgnęły 12,36 mld zł wobec 9,18 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak duży wzrost wpłynął na obniżenie wskaźnika zwrotu z kapitału (ROE) do 30,6% wobec 32,1% rok wcześniej. Poprawie uległ natomiast wskaźnik zwrotu z aktywów (ROA), który na koniec czerwca wyniósł 7,5% wobec 6,9% rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 1,53 mld zł zysku netto PZU

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl