SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aktywa OFE wzrosły o 2,9% m/m do 133,7 mld zł w maju

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły o 2,9% m/m do 133,7 mld zł w maju, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Negatywny wpływ na poziom aktywów netto w maju miały dwa techniczne czynniki: rozliczenie ujemnych przepływów związanych z drugą tegoroczną sesją transferową, które zmniejszyły w sposób przejściowy wartość zarządzanych środków o 1,16 mld zł, drugi to ostatni transfer z ZUS o wartości 703 mln zł, który z uwagi na stosowany system rozliczeń powiększy aktywa netto dopiero 4 czerwca.

"Gdybyśmy uwzględnili oba czynniki wówczas wartość środków zgromadzonych w 15 OFE przekroczyłaby 135 mld zł, a majowa dynamika wzrosłaby do +4,2%" - czytamy w raporcie.

Po bardzo słabym kwietniu, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do OFE w postaci obligacji i gotówki zaledwie 722 mln zł, maj przyniósł w tym względzie zdecydowaną poprawę

Tym razem do OFE trafiło nieco ponad 2 mld zł i był to piąty pod względem wartości przelewów miesiąc od wdrożenia reformy systemu emerytalnego w 1999 roku.

W sumie w tym roku fundusze emerytalne otrzymały z ZUS niemal 7 mld zł, czyli o 2,1% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Drugi powód dynamicznego przyrostu wartości zarządzanych aktywów netto w maju to dobra koniunktura na rynku kapitałowym. Według szacunków Analiz Online, saldo wpłat i umorzeń do OFE było dodatnie i wyniosło w maju 3,6 mld zł.

Maj przyniósł bardzo duże zróżnicowanie pod względem dynamiki poszczególnych funduszy emerytalnych.

Najwyższy wzrost wartości aktywów netto odnotował Pekao OFE (+4,5%) do 2,21 mld zł na koniec maja, które jednocześnie jest liderem pod względem wzrostu wartości jednostki rozrachunkowej.

Drugi był Commercial Union OFE, który zanotował wzrost wartości aktywów o 3,5% w porównaniu z kwietniem do 35,58 mld zł, a trzeci ING NNP OFE, którego aktywa wzrosły o 3,2% w maju do 31,29 mld zł.

Najmniejszy przyrost zarządzanych środków wystąpił w przypadku OFE Ergo Hestia, którego aktywa netto wzrosły o +0,5% do 2,97 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa OFE wzrosły o 2,9% m/m do 133,7 mld zł w maju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl