SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa TFI wzrosły w grudniu o 7,9% m/m do ponad 61 mld zł

Aktywa netto towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) wzrosły w grudniu o 7,9% m/m do 61,2 mld zł.

Wynika z raportu przygotowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) i spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. W całym 2005 roku wzrost wyniósł 63,3%.

„Na koniec 2005 roku aktywa funduszy przekroczyły 61 mld zł (wzrost o 63,3%), po raz pierwszy w historii pokonując również granicę 15 mld EUR. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na styl w jakim kończymy ten dobry rok” – napisali analitycy.

„Grudniowy wzrost wartości o 4,4 mld PLN to historyczny rekord, a miesięczna dynamika na poziomie 7,9% to najwyższa zmiana od grudnia 2002 roku” – czytamy także w raporcie.

Według raportu najwięcej środków zebrały fundusze stabilnego wzrostu (SWP), które przerwały wieloletnią dominację funduszy papierów dłużnych (grupa PDP). Fundusze SWP w ciągu 12 miesięcy podwoiły zarządzane przez siebie aktywa osiągając trzeci wynik pod względem dynamiki.

„Trzeba jednak pamiętać o tym, że liderzy tego zestawienia, czyli fundusze akcji zagranicznych, zarządzali 23 razy mniejszymi aktywami niż fundusze SWP. Również grupa pozostałych funduszy (XXX), która pod względem rocznej dynamiki uplasowała się na drugim miejscu, dysponowała na początku stycznia znacznie niższymi aktywami niż fundusze stabilnego wzrostu” – czytamy w raporcie.

Grudzień przyniósł jeszcze jedną ważną zmianę w strukturze aktywów towarzystw funduszy inwestycyjnych.

„Na drugie miejsce, wskoczyły fundusze zrównoważone oraz aktywnej alokacji (grupa MIP). Ich łączne aktywa niemal o 10% przekraczają środki jakimi zarządzają fundusze papierów dłużnych (grupa PDP). Wszystkie trzy największe grupy zarządzały w końcu grudnia aktywami przekraczającymi w każdym przypadku granicę 10 mld zł” – podaje raport.

Według analityków w skali całego roku, w zdecydowanym odwrocie, znalazły się fundusze operujące na rodzimym rynku papierów dłużnych.

Grudzień, podobnie jak każdy z pozostałych miesięcy minionego roku, przyniósł nadwyżkę nowych inwestycji nad umorzeniami.

„Według naszych obliczeń w skali miesiąca wyniosła ona ponad +3,4 mld zł, co jest największą wartością nie tylko w tym roku, ale i w całej historii rodzimego rynku powierników” – czytamy w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI wzrosły w grudniu o 7,9% m/m do ponad 61 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl