SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańscy sędziowie cytują Wikipedię

Wolnodostępny, obywatelski projekt internetowej encyklopedii - Wikipedia - powoli staje się głównym materiałem źródłowym w amerykańskich sądach.

Jak wynika z analizy materiałów sądowych, Wikipedia cytowana jest w ponad 100 orzeczeniach wyroków wydanych od 2004 roku, w tym 13 razy przez okręgowe sądy apelacyjne. Jak dotąd, jedynie Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych skutecznie broni się przed korzystaniem z sieciowej encyklopedii.

Wikipedia, to dla jednych - serwis znajdujący się na liście 20 najpopularniejszych stron w Internecie. Dla drugich – serwis o wątpliwej reputacji. Reputacja ta ucierpiała, kiedy wyszły na jaw sprawy fałszowania wpisow przez różnego rodzaju dowcipnisiów, czy też kiedy odkrywane są wpisy zawierające ewidentne błędy.

Wydział historii Middlebury College, niewielkiej uczelni prywatnej, przegłosował w tym miesiącu zakaz cytowania Wikipedii przez uczniów w ich pracach zaliczeniowych. Profesorowie z kilku innych placówek zabronili studentom korzystania z Wikipedii, jako głównego bądź też jedynego źródła informacji.

Jednak bez względu na to, co twierdzą akademicy, bez względu a ryzyko zarzutu opierania się o „niepewne źródło”, Wikipedia jest coraz chętniej wykorzystywana i cytowana przez tak poważną i poważaną instytucję, jaką są amerykańskie sądy. Na dodatek bardzo często to właśnie definicja rodem z Wikipedii staje się koronnym dowodem podczas orzekania wyroku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańscy sędziowie cytują Wikipedię

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl