SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Balcerowicz: Dla rozwoju gospodarki niezbędna jest reforma finansów publicznych

Żeby gospodarka rosła w tempie 5-6% rocznie, trzeba zreformować finanse publiczne, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„Żeby gospodarka rosła w tempie 5-6 %, jak to się dzieje od paru lat na Litwie i Słowacji, trzeba głębiej zreformować polskie państwo i gospodarkę” – powiedział w poniedziałek Balcerowicz w radiowej Jedynce.

„Problemem, przez który Polska pozostaje za Litwą czy Słowacją, są niezreformowane finanse publiczne” – dodał.

Zdaniem prezesa NPB, w projekcie budżetu na 2006 rok nie ma widocznego impulsu do reformy finansów publicznych.

„To nie jest projekt, który przyczyniałyby się w głębszym stopniu do reformowania finansów publicznych, czyli usuwania przeszkody na drodze do trwałego przyspieszenia. Gospodarka przyspiesza, w przyszłym roku będzie rozwijać się jeszcze szybciej i to jest dobry czas na reformy” – powiedział Balcerowicz.

„Obecny układ rządzący dostał w podarunku bardzo dobre okoliczności do usuwania największych przeszkód na drodze reform. I pytanie, pozostające na razie retorycznym, czy te okoliczności zostaną politycznie skonsumowane i wykorzystane w interesie społeczeństwa, żeby Polska nie została w tyle” – dodał.

Prezes NBP ocenia, że trzeba być ostrożnym, gdy mówi się o obecnej inflacji, która jest najniższa w całej Unii Europejskiej.

„To, że inflacja w grudniu była najniższa w całej Unii, to nie jest znaczący fakt. Parę lat temu w takiej sytuacji była Litwa, a potem inflacja znacząco podskoczyła. NBP zrobił opracowanie, które pokazuje, w jak wielu krajach na skutek wielu splotów wydarzeń inflacja obniżała się do niskiego poziomu, a potem szybko narastała i trzeba było podnosić stopy procentowe” – powiedział prezes.

Inflacja konsumencka w grudniu spadła do 0,7% r/r z 1,0% w listopadzie. Inflacja bazowa netto w grudniu wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym wobec 1,1% r/r w listopadzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Balcerowicz: Dla rozwoju gospodarki niezbędna jest reforma finansów publicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl