SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Balcerowicz: Wzrost inwestycji potrwa, ale zależy od polityki gospodarczej

Trwająca od II kwartału 2005 roku poprawa w gospodarce przekłada się na dynamiczny - i prawdopodobnie pozostający na wysokim poziomie jeszcze przez jakiś czas - wzrost inwestycji, a rosnąca liczba pracowników może doprowadzić do wzrostu inflacji.

Uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„W moim przekonaniu będziemy mieli do czynienia ze wzrostem ożywienia w inwestycjach, tylko pytanie, na jak długo” – powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej po zakończonym we wtorek posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Na podstawie opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wstępnych danych o PKB za 2005 rok (wzrost o 3,2%) analitycy szacują, że inwestycje wzrosły w ostatnim kwartale o ok. 10% r/r wobec blisko 6% kwartał wcześniej.

Według Balcerowicza, zaskakujące jest zmniejszenie wkładu eksportu netto do wzrostu PKB oraz to, że znaczącemu wzrostowi inwestycji ogółem towarzyszy gorsza sytuacja w tym zakresie w sektorze budowlanym.

„Dane opublikowane od ostatniego posiedzenia rady wskazują na kontynuację tendencji wzrostowych w polskiej gospodarce, obserwowanych od drugiego kwartału 2005 roku” – stwierdził prezes NBP.

Balcerowicz zwrócił jednak uwagę na rolę, jaką w utrzymaniu wzrostu pełni polityka gospodarcza.

„Warunki do ożywienia kształtowane są przez zbiorczy klimat inwestycyjny, na który składa się system podatkowy i jakość ustroju” – powiedział.

Szef banku centralnego ostrzegł też przed impulsem inflacyjnym, który może nadejść z rynku pracy.

„Jeżeli utrzyma się wzrost liczby pracowników, to inflacja pójdzie w górę” – powiedział.

Stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 2005 roku 17,6% wobec 17,3% w listopadzie i wobec 19,0% w grudniu 2004 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 2.773,0 tys. osób, czyli wzrosła o 51,2 tys. osób w ciągu ostatniego miesiąca. Spadek liczby bezrobotnych w ujęciu rocznym wyniósł 226,6 tys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Balcerowicz: Wzrost inwestycji potrwa, ale zależy od polityki gospodarczej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl