SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki poradziłyby sobie ze znacznym wzrostem strat kredytowych

Jakość portfela kredytowego polskich banków znacząco poprawiła się w 2005 roku.

Obecnie są one w stanie zaabsorbować nawet znaczny wzrost strat kredytowych, wynika z opublikowanego w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski (NBP) „Raportu o stabilności systemu finansowego 2005”.

„Rok 2005 był kolejnym rokiem poprawy jakości portfela kredytowego banków. Poprawiła się przeciętna jakość kredytów (mierzona wskaźnikiem kredytów zagrożonych) udzielonych wszystkim grupom kredytobiorców. Zmniejszył się również udział kredytów nieobsługiwanych w portfelach kredytowych banków” – podano w raporcie.

NBP podał, że wskaźnik kredytów zagrożonych ogółem spadł w 2005 roku do 7,4% z 10,1% w 2004 roku i 15,7% w 2004 roku.

„Wzrostowi wartości udzielonych kredytów, w szczególności kredytów walutowych na cele mieszkaniowe, towarzyszyła silna konkurencja między bankami w niektórych segmentach rynku, skutkująca łagodzeniem warunków i kryteriów udzielania przez nie kredytów. Wskazuje to, że w bilansach banków stopniowo kumuluje się ryzyko kredytowe” – głosi raport.

Źródłem zagrożeń dla jakości aktywów banków może być według NBP zaciąganie kredytów walutowych przez gospodarstwa domowe na podstawie oczekiwań na kontynuację obserwowanych tendencji aprecjacyjnych kursu złotego.

Dla oceny perspektyw jakości portfela kredytów istotne są oczekiwania dotyczące wielkości i trwałości wzrostu gospodarczego, czytamy w raporcie.

„Prognozy tej kategorii na najbliższe 2 lata wskazują na kontynuacje wysokiego tempa wzrostu aktywności gospodarczej. Nie można wszakże całkowicie wykluczyć scenariusza pogorszenia sytuacji gospodarczej w przyszłości np. związanej z potencjalnymi, negatywnymi skutkami gwałtownej korekty nierównowag makroekonomicznych w świecie” – czytamy w raporcie.

„Zmiana ta może doprowadzić do ujawnienia się ryzyka kredytowego w postaci pogorszenia jakości portfeli kredytowych i zwiększenia strat kredytowych banków. Analizy przedstawione w ‘Raporcie’ wskazują jednak, że polskie banki są w stanie zaabsorbować nawet znaczny wzrost strat kredytowych” – głosi dokument.

NBP stwierdza też, że poziom kapitału utrzymywanego obecnie przez banki jest adekwatny do ponoszonego przez nie ryzyka.

„W szczególności, z symulacji szoków jakości portfela kredytowego wynika, że mimo nieznacznego obniżenia się współczynników wypłacalności w analizowanym okresie, spowodowanego m.in. wzrostem akcji kredytowej, wyposażenie sektora bankowego w kapitał wystarcza do zaabsorbowania ewentualnych strat spowodowanych obniżeniem się jakości portfela kredytowego, nawet bez wsparcia ze strony inwestorów strategicznych banków” – napisał bank centralny.

Na wzrost średniego zadłużenia w Polsce zwracało uwagę wielu ekonomistów. ING Bank Śląski wskazywał w czerwcu, że zadłużenie na osobę w Polsce wynosi ok. 250 euro, podczas gdy średnia w krajach unijnej „15” sięga ok. 12 tys. euro na osobę.

Z uwagi na potencjalne zagrożenie płynące z zadłużania się w walutach obcych, nadzór bankowy wprowadził 1 lipca „Rekomendację S”, w której zaleca, aby banki oferowały przede wszystkim kredyty hipoteczne w złotych. Jeśli klient zdecyduje się na kredyt denominowany w walucie obcej, banki będą wyliczać zdolność kredytową tak jak dla kredytów złotowych oraz powiększać kapitał kredytu do wyliczeń o dodatkowe 20%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki poradziłyby sobie ze znacznym wzrostem strat kredytowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl