SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie nowy konkurs na prezesa PKO BP

Rada nadzorcza PKO Banku Polskiego zdecydowała o wszczęciu nowego postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów.

Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 14 marca, a otwarcie złożonych zgłoszeń nastąpi 15 marca, poinformował w piątek szef RN i p.o. prezesa banku Marek Głuchowski. Liczy on na wybór nowego prezesa do 10 kwietnia.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zostaną przeprowadzone w dniach 21-24 marca. Ogłoszenie w sprawie konkursu zostanie opublikowane w poniedziałek.

"Na wczorajszym posiedzeniu RN podjęła decyzję o zakończeniu postępowania na stanowisko prezesa zarządu i zdecydowała ogłosić nowe postępowanie. Będziemy zbierać oferty do 14 marca włącznie, 15 marca nastąpi otwarcie ofert, a rozmowy z kandydatami odbędą się w dniach 21-24 marca" - powiedział Głuchowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że RN ogłosiła też postępowanie na wybór dwóch nowych członków.

"Chcemy uzupełnić skład zarządu tak, aby liczył on osiem osób" - wyjaśnił.

PKO BP podał wcześniej w piątek, że RN powołała Roberta Działaka i Stefana Świątkowskiego do pełnienia funkcji wiceprezesów zarządu banku na wspólną kadencję zarządu, rozpoczętą 19 maja 2005 roku.

Głuchowski powiedział, że konkurs na wybór nowego prezesa będzie dwuetapowy. W pierwszym etapie RN przeprowadzi rozmowy i sporządzi krótką listę kandydatów. Dalsze postępowanie odbędzie się przy udziale doradcy personalnego, a następnie RN ogłosi decyzję.

"Liczę na to, i mam sygnały z rynku, że zgłosi się jeszcze pewna liczba osób, które powinny mieć odpowiednie kwalifikacje. Chciałbym, aby moja misja jako p.o. prezesa zakończyła się najdalej 10 kwietnia" - powiedział szef RN.

W styczniu RN powołała Głuchowskiego do pełnienia obowiązków prezesa do 10 kwietnia tego roku.

Szef RN wyjaśnił, że dotychczasowy konkurs został zakończony bez rozstrzygnięć, ponieważ rada uznała, że w tym gronie nie ma kandydat, który spełniałby jej wymagania.

"Poprzedniemu konkursowi towarzyszył bardzo duży szum medialny związany z kandydaturą Kazimierza Marcinkiewicza i wiele osób, które chciały startować w tym konkursie, zrezygnowało z kandydowania" - powiedział Głuchowski.

Dodał, że bank szuka menedżera, który będzie mógł sprostać konkurencji. Jej wzrost jest spodziewany w szczególności po połączeniu drugiego i trzeciego banku na rynku - Pekao SA i BPH.

"Chcemy mieć osobę, która tak pokieruje bankiem, aby nie stracił on pozycji lidera" - podkreślił p.o. prezesa.

Dodał też, że jednym z kryteriów wyboru nowego prezesa będzie to, jak szybko ta osoba będzie mogła objąć nową funkcję w banku.

Głuch powiedział w piątek, że bank przygotowuje obecnie sześcioletnią strategię, która powinna być gotowa w kwietniu.

"Będziemy się starali, aby termin publikacji to był termin kwietniowy. Nie ma żadnych zakłóceń w tym procesie" - powiedział.

Robert Działak, nowy wiceprezes odpowiedzialny za detal, powiedział, że pracuje nad podziałem kompetencji w obszarze detalu.

"Będziemy chcieli dokonać segmentacji klientów detalicznych i wypracować odpowiednie produkty, co pozwoli nam skoncentrować się na najbardziej dochodowych klientach. Jest kilka pomysłów na wypracowanie synergii między częścią detaliczną i korporacyjną" - powiedział Działak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie nowy konkurs na prezesa PKO BP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl