SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biblioteka Google budzi wątpliwości

Grupa ponad stu wydawców obawia się nowego projektu Google, w którym firma zeskanuje miliony publikacji i udostępni je w sieci

Stowarzyszenie AAUP (Association of American University Presses) wyraziło zaniepokojenie nowym projektem Google, twierdząc że może on prowadzić do masowego naruszania praw autorskich. Stowarzyszenie przesłało do Google listę szesnastu pytań, dotyczących sposobów, jakimi w nowej usłudze będą chronione prawa autorskie do publikacji. Podobno dwóch wydawców poprosiło już Google o wyłączenie ich materiałów z programu wirtualnej biblioteki.

Przedstawiciele Google twierdzą tymczasem, że firma będzie chronić prawa autorskie, przez ograniczanie dostępu do książek nadal pozostających w czyjejś gestii. W takim przypadku poszukujący tytułu internauci otrzymają dostęp jedynie do danych bibliograficznych i kilku zdań z danej publikacji.

Projekt Google zakłada w pierwszym rzędzie skanowanie zbiorów bibliotek uniwersytetów Harvard, Michigan oraz Stanford, jak i Publicznej Biblioteki Nowego Jorku oraz angielskiego Oxfordu. Pomysł spotyka się z wątpliwościami ze strony europejskich państw, głównie Francji, obawiającej się zdominowania sieci przez anglojęzyczną literaturę.

pclab.pl

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biblioteka Google budzi wątpliwości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl