SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BIEC: Silny złoty barierą dla dalszego wzrostu cen

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych - CPI spadł po raz kolejny.

BIEC: Silny złoty barierą dla dalszego wzrostu cen

Umacnia to dotychczasowe przypuszczenia co do krótkookresowego impulsu inflacyjnego, jaki pojawił się w gospodarce w ostatnim czasie, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie w poniedziałek.

"Wzrost inflacji spowodowany był głównie drożejącą żywnością. W kolejnych miesiącach impuls ten powinien stopniowo wygasać. Działanie czynników popytowych, które wpływają na ewentualny wzrost inflacji również ulega stopniowemu ograniczeniu głównie ze względu na spadające zainteresowanie kredytem konsumenckim. Wysokie tempo wzrostu płac, które wynika po części z napięć na rynku pracy, powinno w najbliższych miesiącach ustabilizować się, zaś drożejące na światowych rynkach zakupy surowców kompensowane są umacniającym się złotym" - podano w raporcie.

BIEC zauważa, że w największym stopniu na spadek wartości WPI wpływa w ostatnim czasie umacnianie się złotego względem euro i dolara. Korzystnie wpływa to na ceny importu surowców niezbędnych do produkcji. Silniejszy złoty zachęca również do inwestowania w nowocześniejsze i wydajniejsze maszyny, co przynajmniej w pewnym stopniu może rozładować problemy braku kadr w niektórych gałęziach.

"Od kilku miesięcy zmniejsza się tempo przyrostu zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Ostatnie podwyżki podstawowych stóp procentowych oraz zaostrzanie kryteriów przyznawania kredytów przez banki wyraźnie ograniczyły dynamikę kredytu konsumpcyjnego. Tym samym zmniejsza się zagrożenie wzrostu inflacji wywołanej czynnikami popytowymi" - czytamy dalej.

Zdaniem ekspertów BIEC, w październiku tempo wzrostu płac ponownie przyspieszyło, co w połączeniu ze wzrostem zatrudnienia przyczyniło się do wzrostu popytu wewnętrznego, jednak wobec coraz wyraźniejszych symptomów spowalniania gospodarki oraz pogarszania się kondycji finansowej firm, trudno spodziewać się aby w najbliższej przyszłości łatwo ulegały one presji płacowej.

"Podniosły się nieco oczekiwania przedsiębiorstw co do kształtowania się cen na produkowane przez nich wyroby. Ciągle są one jednak poniżej swego ostatniego lokalnego szczytu z lipca br. Dane z badań koniunktury prowadzonych przez IRG SGH wskazują, że co piąta firma zamierza w najbliższych miesiącach podnieść ceny swych produktów. W ostatnich miesiącach rośnie również odsetek firm, które zamierzają ceny obniżać, wyraźnie zaś spada odsetek przedsiębiorstw utrzymujących ceny na stabilnym poziomie" - głosi raport.

Według BIEC, najprawdopodobniej u części producentów, gdzie w ostatnim czasie wzrastały koszty pracy a ceny importowanych towarów są powyżej cen krajowych nasiliły się skłonności do podnoszenia cen. Dla pozostałych przedsiębiorstw ceny importu stają się barierą ograniczającą ich wzrost. Warto również zaznaczyć, że w ostatnim czasie ceny producentów rosną znacznie wolniej od cen konsumenckich.

"O rosnących kosztach funkcjonowania firm informują koszty wytwarzania w przeliczeniu na jednego zatrudnionego. Systematycznie wzrastały one od wiosny br., ale w ostatnim miesiącu nieco wyhamowały, głównie ze względu na znaczny wzrost produkcji. Nie rosną natomiast koszty wytwarzania w przeliczeniu na jednostkę wyrobu, co świadczy o tym, iż przedsiębiorstwa najprawdopodobniej redukują pozostałe koszty funkcjonowania, poszukują tańszych źródeł dostaw, zaś silna złotówka pozwala na tańszy import materiałów i surowców do produkcji" - tłumaczy BIEC.

Ekspertów biura niepokoją bardzo wysokie ceny ropy naftowej, które w końcu mogą się przełożyć na wzrost cen w wielu branżach w tym również w usługach transportowych, co stanowi zwykle silne zagrożenie dla inflacji.

"Utrzymywanie się wysokich cen ropy naftowej staje się bardziej prawdopodobne wobec ostatniej decyzji krajów OPEC, które nie podjęły decyzji zwiększającej wydobycia tego surowca" - ostrzega raport.

  • Więcej informacji:
  • BIEC
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: Silny złoty barierą dla dalszego wzrostu cen

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl