SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biokomputer walczy z rakiem

Naukowcy z Weizmann Institute of Science wynaleźli biologiczny komputer, który potrafi wyszukać i zniszczyć komórki rakowe

Odkrycie, które zostało opisane w magazynie popularno - naukowym “Nature”, jest zmodyfikowaną wersją komputera DNA, która potrafi identyfikować zmutowane komórki biologiczne.

Po wprowadzeniu do organizmu cząsteczki wyszukują struktury RNA, czyli molekuły konieczne do powielania DNA. W szczególności są one „zainteresowane” zmodyfikowanymi formami RNA, które występują w przypadku raka płuc, ale także przy innych nowotworach. Przyleganie do zmutowanych cząsteczek jest możliwe, ponieważ kolejność enzymów we włóknie DNA odpowiada uzupełniająco kolejności występującej w cząsteczkach RNA uszkodzonych komórek. W przypadku wykrycia nowotworu, biokomputer uwalnia substancje chemiczne blokujące rozwój komórek rakowych, a nawet może je całkowicie zniszczyć.

Nad podobnymi rozwiązaniami opartymi na molekułach pracują także inne firmy, m.in. General Electric i Quantum Dot, ale ich rozwiązania nie są oparte na DNA. Quantum Dot nie przeprowadziło jeszcze testów nanokryształów na ludziach, ale struktury te zastosowano do zwierząt, które następnie poddano naświetlaniom.

Medycyna staje się obecnie jedną z czołowych dziedzin, w której znajdują zastosowania wytwory branży nanotechnologicznej, choć złożoność problematyki oraz ryzyko związane z takimi eksperymentami sprawia, że wprowadzenie takich nowoczesnych metod leczenia może zająć jeszcze kilka lat.

Cząsteczki opracowane przez naukowców Instytutu Weizmanna nie zostały jeszcze przetestowane na ludziach, a ich działanie zostało zaprezentowane w ściśle zrównoważonym środowisku solnym. To jeszcze dekady przed nami, ale w przyszłości następna generacja komputerów DNA może działać jak lekarze działający wewnątrz komórek biologicznych” – powiedział Ehud Shapiro, szef zespołu naukowców.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biokomputer walczy z rakiem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl