SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CASE: PKB wzrośnie o 4,5% w 2006, i o 4,7% w 2007 roku

Wzrost gospodarczy wyniesie w 2006 roku 4,5%, a w przyszłym roku przyspieszy i wyniesie 4,7%, szacuje Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Jednocześnie ekonomiści CASE prognozują, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do 2007 roku.

„Silnym czynnikiem wzrostu gospodarczego w roku bieżącym będzie konsumpcja gospodarstw domowych (wzrost o 4,7%). Sprzyjać temu będzie wyższa dynamika dochodów do dyspozycji (kontynuacja wzrostu zatrudnienia i średniej płacy, efekt marcowej indeksacji rent i emerytur), jak też pozostawanie stopy oszczędności na niskim poziomie” – czytamy w komunikacie z konferencji prasowej CASE.

Zdaniem ekonomistów CASE, w 2007 roku dynamika dochodów realnych będzie mniejsza ze względu na brak indeksacji świadczeń.

Ich zdaniem RPP w 2006 roku pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

„Spodziewamy się, że w sytuacji braku zagrożeń dla realizacji celu inflacyjnego NBP, RPP będzie utrzymywała stopę referencyjną na poziomie 4,0%” – głosi komunikat.

Jednocześnie ekonomiści prognozują, że wskaźnik CPI ukształtuje się na poziomie 1,0% w 2006 roku, a w przyszłym roku osiągnie poziom 2,0%.

„Czynnikami najsilniej wpływającymi na niskie tempo wzrostu cen będzie wysoka podaż krajowa produktów żywnościowych w związku z utrzymaniem zakazu eksportu żywności do Rosji, a także stabilna złotówka (wobec koszyka walut) i pogłębiająca się deflacja większości dóbr przemysłowych” – napisano w komunikacie.

„Ewentualne zniesienie embarga wywoła pewien impuls inflacyjny, ale należy oczekiwać, że nie będzie on szczególnie silny, gdyż ponowne wejście na rynki rosyjski i ukraiński odbywać się będzie stopniowo, a dla niektórych firm powrót może okazać się w ogóle niemożliwy” – czytamy dalej.

Pod koniec marca CASE prognozował, że wzrost PKB wyniesie w 2006 roku 4,2%, a w 2007 roku – 4,6%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CASE: PKB wzrośnie o 4,5% w 2006, i o 4,7% w 2007 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl