SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny paliw na razie stabilne, nie powinny rosnąć do końca miesiąca

Na krajowym rynku paliw w mijającym tygodniu mieliśmy do czynieniaze stabilizacją cen i są coraz większe szanse, że do końca miesiącakierowcy nie zaobserwują gwałtownych wzrostów cen przydystrybutorach, poinformowało Biuro Maklerskie Reflex w swoimkomentarzu tygodniowym.

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw

Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen 3,92 4,15 3,56 1,69
St. Lotos 3,93 4,17 3,58 1,68
Koncerny 3,92 3,57 1,69
prywatni 3,91 4,10 3,56 1,67
średnia 3,92 4,12 3,56 1,68


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex

Stabilizacja na krajowym rynku paliw, tak w skrócie możnapodsumować kolejny tydzień kwietnia na rynku hurtowym. W okresie od17 do 24 kwietnia ceny benzyny Eurosuper 95 przez krajowychproducentów zostały skorygowane w górę, o 25 - 45 PLN/1000 l,podczas gdy ceny oleju napędowego spadły o 18 - 20 PLN/1000 l.Sytuacja ta jest odzwierciedleniem obserwowanych na rynkachświatowych wahań cen ropy w wąskim kanale oraz mniejszych wahańkursu USD/PLN.

W ostatnich tygodniach obserwujemy silną korelację cen ropy zindeksami akcji. Wynika to z faktu, że inwestorzy traktują indeksjako pewien rodzaj predyktora przyszłej sytuacji gospodarczej.Dlatego w momencie wzrostów na rynkach akcji spekuluje się onadchodzącym dnie kryzysu gospodarczego, a co za tym idzie wzrostempopytu na ropę w nadchodzących miesiącach. Wszystko wskazuje na to,że większych wahań cen doczekamy się za kilka - kilkanaścietygodni, czyli w sezonie wakacyjnym.

Rosną szanse, że do końca miesiąca, a co ważne przed długimweekendem, kierowcy nie zaobserwują gwałtownych wzrostów cen przydystrybutorach.

Średnio za litr bezołowiowej Eurosuper 95 płacimy w tym tygodniuokoło 3,92 zł za litr, natomiast litr oleju napędowego kosztujeaktualnie około 3,56 zł. To oznacza że w stosunku do ubiegłegotygodnia ceny benzyny spadły średnio o 2 gr/l, natomiast oleju o 3gr/l.

Warto podkreślić, że dalszym ciągu utrzymuje się korzystna dlaposiadaczy diesli różnica miedzy ceną benzyny Eu95 i olejunapędowego na poziomie 36 groszy na litrze, podczas gdy na początkuroku benzyna była nieznacznie tańsza od oleju napędowego. Wanalogicznym okresie roku ubiegłego za diesla płaciliśmy 4,26 zł/l,a za Eurosuper 95 - 4,33 zł/l, co oznacza że dzisiaj cena Eurosuper95 jest o 41 gr/l (9,5%) niższa niż rok temu a oleju napędowego ażo 70 gr/l (16,4%).

Za taki stan odpowiada przed wszystkim spadek popytu na oleje wwyniku spowolnienia światowej gospodarki, który przekłada sięniższymi cenami olejów na giełdach światowych. Rok temu tonabenzyny na rynku ARA kosztowała 1010 $ i była aż 52 % droższa niżdzisiaj, z kolei olej napędowy kosztował 1150 $ tj. 61 % więcej niżobecnie. Jednocześnie rok temu diesel był o 14% droższy od benzyny,podczas gdy obecnie jest o 8 % tańszy. Taka analiza od razu rodzipytanie dlaczego ceny detaliczne paliw w kraju nie spadłyproporcjonalnie do spadku na rynku europejskim. Odpowiedź jestprosta, spadki cen paliw na rynku krajowym zostały ograniczone wznaczącym stopniu przez kurs USD/PLN. Podczas gdy rok temu dolarkosztował 2,15 PLN, dzisiaj wyceniany jest na poziomie 3,40 PLN.(ISB/Reflex)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw na razie stabilne, nie powinny rosnąć do końca miesiąca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl