SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co oznacza zwolnienie Internetu z VAT

Zwolnienie z VAT jest decyzją, z której może się cieszyć wyłącznie TP SA

Sejm przegłosował w czwartek  zwolnienie Interetu z VAT dla placówek oświatowych oraz odbiorców indywidualnych. Większość Internautów oczywiście cieszy się z decyzji polskiego parlamentu, która powinna oznaczać tańszy dostęp i większe możliwości rozwoju. Jednakże wiele osób ma zgoła odmienne zdanie. Twierdzą, że zwolnienie z VAT jest decyzją, z której może się cieszyć wyłącznie TP SA, a która może w najbliższym czasie, pogrzebać szanse na zniesienie monopolu tej firmy na Internet w naszym kraju.

Jak argumentuje prezes ISOC Polska, Władysław Majewski, - zwolnienie (w odróżnieniu od stawki zerowej) powoduje, że dostawcy internetu zapłacony przy zakupie materiałów i usług VAT nadal musieliby wkalkulować w ceny, gdyż nie byłby on zwracany. Ich marże są niewielkie i ich zwolnienie z VAT nie wyrównałoby dodatkowych kosztów związanych z bardziej skomplikowanymi rozliczeniami.

Innymi słowy ceny dostępu do Internetu u dostawców Internetu powinny wzrosnąć w momencie wejścia ustawy w życie. Tymczasem za zwolnieniem szkół i placówek oświatowych oraz odbiorców indywidualnych z VAT-u na dostęp do internetu oraz za 22-procentowym podatkiem na usługi internetowe dla firm, ale z możliwością odliczeń, opowiedziała się także Sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Nie wiadomo jak ta możliwość odliczeń będzie miała zastosowanie w praktyce, gdyż jak wiadomo, zwolnienie z VAT nie uprawnia podmiotów do odliczeń VATu zapłaconego przy zakupie materiałów i usług niezbędnych przy prowadzeniu danej działalności.

- ISOC Polska uważa, że znaczące obniżenie kosztów dostępu do Internetu można uzyskać jedynie uwalniając tzw. pętlę lokalną, a więc otwierając łącza domowe dla wszystkich konkurentów oraz prawnie wprowadzając reguły rozliczania ruchu w węzłach międzyoperatorskich wykluczające nadużywanie pozycji monopolistycznej przez dominującego operatora. - dodaje Majewski w wypowiedzi na grupie dyskusyjnej pl.internet.polip.

Zatwierdzone przez Sejm poprawki dotyczące zwolnienia z VAT Internetu są niezgodne z unijnym prawem, a Komisja Europejska zapowiedziała już wszczęcie postępowania w tej sprawie. Ustawa trafi teraz w ręce prezydenta.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co oznacza zwolnienie Internetu z VAT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl