SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ComputerLand liczy na znaczne zmniejszenie kwoty roszczenia ARiMR

Spółka informatyczna ComputerLand liczy na znaczne zmniejszenie kwoty roszczenia ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Obecnie trwa w tej sprawie postępowanie polubowne, a pierwsza rozprawa odbędzie się jeszcze w czerwcu, powiedział agencji ISB we wtorek Tomasz Sielicki, prezydent grupy ComputerLandu.

ComputerLand zapłacił ARiMR 10,38 mln zł po tym, jak 27 stycznia br. ARiMR wystąpiła do spółki z roszczeniem na taką kwotę w związku z niedotrzymaniem przez ComputerLand terminu zakończenia kontroli wytypowanych gospodarstw rolnych, objętych dopłatami bezpośrednimi, w ramach systemu IACS w kilku województwach.

Sielicki poinformował, że ewentualne zmniejszenie kwoty roszczenia przełożyłoby się bezpośrednio na zysk netto spółki, najprawdopodobniej w trzecim kwartale.

„Złożyliśmy sądowi polubownemu rozsądną propozycję zmniejszenia kwoty tego roszczenia. Mamy nadzieję, że uda się je znacznie zmniejszyć” – powiedział Sielicki we wtorek.

Sielicki powtórzył wcześniejsze zapowiedzi władz spółki, że wyniki ComputerLandu w drugim kwartale będą słabe. Firma rozpoczęła niedawno wdrażanie procesu restrukturyzacji, ale jego efekty mają być widoczne dopiero w drugim półroczu.

„Wyniki za drugi kwartał nie będą na pewno rewelacyjne. Dużo lepsza będzie druga połowa roku” – powiedział Sielicki.

ComputerLand miał 0,94 mln zł skonsolidowanej straty netto w pierwszym kwartale tego roku wobec 3,44 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 4,67 mln zł wobec 8,02 mln zł zysku rok wcześniej, a skonsolidowane przychody wyniosły 182,49 mln zł wobec 152,76 mln zł rok wcześniej.

Program restrukturyzacji ComputerLandu zakłada koncentrację integratora na kluczowych klientach przez rezygnację z mało rentownych kontraktów, zmniejszenie zatrudnienia o 200-250 osób, zmiany organizacji pracy w firmie oraz poprawę produktywności.

Program ma przynieść efekt w postaci podniesienia zysku brutto o 20 mln zł w pierwszym roku obowiązywania, czyli począwszy od trzeciego kwartału tego roku, a w kolejnym roku podniesie wynik brutto o 30 mln zł.

Wiceprezes ComputerLandu Dariusz Chwiejczak powiedział we wtorek, że w ramach restrukturyzacji działu sprzedaży firma ograniczyła już o około 40% liczbę klientów strategicznych, których będzie obsługiwać. Wcześniej ComputerLand zapowiadał skrócenie listy klientów o 35%.

„Z naszych symulacji wynika, że gdybyśmy w zeszłym roku nie obsłużyli tych 40% klientów, to wartość osiąganego przez nas zysku brutto na sprzedaży spadłaby tylko o 5%. A trzeba pamiętać, że nie uwzględnia to kosztów przygotowania ofert w przetargach, których nie wygraliśmy” – powiedział Chwiejczak.

Dodał, że ComputerLand zmniejszył już o 30 osób liczbę osób odpowiadających za sprzedaż i ograniczył liczbę przypadających na jednego „salesmana” klientów do maksymalnie sześciu.

W ocenie Chwiejczaka, zmiany w sprzedaży przyniosą efekty finansowe już w trzecim kwartale, ponieważ koncentracja na kluczowych klientach ma podwoić odsetek wygrywanych przez ComputerLand przetargów (zwiększając się z obecnych 8% do rynkowej średniej, czyli 16%).

„Wyeliminowanie tych nieefektywności przyniesie bardzo szybki efekt” – powiedział Chwiejczak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ComputerLand liczy na znaczne zmniejszenie kwoty roszczenia ARiMR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl