SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Danske Bank Polska przekształci się w oddział w II półroczu 2006 r.

W drugim półroczu tego roku Danske Bank Polska zamierza przekształcić się w oddział swojego jedynego akcjonariusza, Danske Bank A/S w Kopenhadze.

Pozwoli to spółce na tańsze finansowanie działalności i korzystanie z wiarygodności kredytowej grupy Danske Bank, powiedział w wywiadzie dla agencji ISB Maciej Semeniuk, prezes Danske Bank Polska.

„Będzie nam zdecydowanie łatwiej działać jako oddział, zmiana niektórych procedur znacznie uprości naszą działalność. Teraz jako Danske Bank Polska SA możemy udzielać kredytów do maksymalnej wysokości 25% funduszy własnych. Po zmianie w oddział duńskiego banku limit koncentracji kredytowej wyraźnie wzrośnie” – powiedział ISB Semeniuk.

Obecnie 80% kredytów Danske Bank Polska finansuje ze środków pozyskanych na rynku międzybankowym. W chwili, gdy stanie się oddziałem banku z Danii, będzie mógł korzystać z jego wysokiego ratingu, a więc tańszego finansowania. Łatwiej będzie także wprowadzać nowe produkty dla firm. Obecnie Danske Polska np. nie sprzedaje swoich opcji, jej klientów obsługuje Danske Bank A/S w Kopenhadze.

Danske Bank A/S, do którego należy 100% akcji Danske Bank Polska, jest największym bankiem detalicznym w Danii i czołowym graczem na rynku skandynawskim.

Obecny rating dla Danske Bank Kopenhaga przyznany przez agencję Moody’s to „P-1” (krótkoterminowy) i „Aa1” (długoterminowy). Według Standard & Poor’s jest to „A-1+” (krótkoterminowy) oraz „AA-” (długoterminowy).

W 2005 roku Danske Bank Polska wypracował 21,05 mln zł zysku netto wobec 11,98 mln zł zysku rok wcześniej. Akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu całej tej kwoty na dywidendę.

W ub. roku wynik z działalności bankowej wyniósł 26,08 mln zł wobec 16,33 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu opłat i prowizji sięgnął 5,90 mln zł, w porównaniu z 3,67 mln zł w 2004 roku. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 27,90 ml zł wobec 26,91 mln zł rok wcześniej.

W ubiegłych latach Danske Bank Polska był uczestnikiem bądź współorganizatorem kredytów konsorcjalnych o łącznej wartości 304,51 mln zł. Wartość udzielonych przez bank kredytów ogółem sięgnęła na koniec 1 kwartału tego roku 1,77 mld zł.

„Zyski są satysfakcjonujące, klientów wciąż przybywa, ale utrzymanie tempa wzrostu, jakie notowaliśmy na początku działalności, będzie dla nas wyzwaniem” – powiedział Semeniuk.

Danske Bank Polska obsługuje obecnie około 400 firm, z tego zdecydowaną większość stanowią firmy skandynawskie. Do tej pory bank nie planował rozszerzenia działalności o bankowość detaliczną. Jak jednak powiedział Maciej Semeniuk, akcjonariusze nie wykluczają w przyszłości wejścia na ten rynek.

Po pierwszym kwartale tego roku zysk netto Danske Bank Polska sięgnął 5,14 mln zł. Wynik z działalności operacyjnej wyniósł 11,71 mln zł. Bank wypracował w tym czasie 6,49 mln zł zysku z tytułu odsetek oraz 1,62 mln zł zysku z tytułu opłat i prowizji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Danske Bank Polska przekształci się w oddział w II półroczu 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl