SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Do urzędu przez Internet

W Urzędzie Miasta Łodzi rozpoczęła się budowa systemu "elektronicznego urzędu". System pozwoli mieszkańcom na załatwianie większości spraw za pośrednictwem strony internetowej

Wdrożenie internetowego systemu obsługi obywatela w Łodzi jest pierwszą w Polsce tak kompleksową platformą elektroniczną zaprojektowaną specjalnie dla urzędu miasta i obsługi mieszkańców. Prace wdrożeniowe potrwają do połowy 2006 roku. Realizacja "e-urzędu" w Łodzi będzie kosztować ponad 17 mln PLN, z czego trzy czwarte sfinansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Planowana funkcjonalność dostępnego w modelu 24/7 systemu obejmuje niemal wszystkie sprawy, które obywatel zwykle załatwia w urzędzie miasta, takie jak meldunki, rejestracja działalności gospodarczej, czy lokalne podatki. Większość formalności będzie załatwiana za pośrednictwem urzędowej witryny internetowej, na której będą udostępnione aktywne formularze; po ich wypełnieniu obywatele będą mogli je podpisać elektronicznie i odesłać do urzędu przez Internet.

Ponadto system będzie monitorował przepływ dokumentów wewnątrz urzędu, dzięki czemu będzie mógł wykrywać opóźnienia w załatwianiu określonych spraw oraz identyfikować urzędników, który są za nie odpowiedzialni. W ramach projektu, na mocy odrębnej umowy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji, zostanie opracowany projekt meta-standardu zawierającego zasady tworzenia opisów procesów oraz budowy dokumentów elektronicznych dla potrzeb administracji.

System oparty jest na platformie Oracle, w której skład wchodzi baza danych, serwer aplikacji oraz narzędzia i usługi. Głównym wykonawcą projektu jest ComputerLand SA, partner Oracle Polska.

W następnej fazie projektu e-Łódź planowane jest połączenie e-urzędu z elektroniczną mapą miasta, która jest rozwijana w ramach bazy GIS działającej także w oparciu o bazę danych Oracle. Wdrożenie tego elementu zapewni m.in. obsługę zadań Urzędu Stanu Cywilnego oraz formalności przy uzyskaniu pozwoleń i wydawaniu koncesji. W przyszłości przewidywane jest dalsze rozszerzanie modułów systemu w postaci kolejnych usług dla mieszkańców i przedsiębiorców, a także zintegrowanie go z innymi instytucjami i urzędami regionu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do urzędu przez Internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl