SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dominet Bank zapowiada zdecydowaną poprawę wyniku

Dominet Bank po ubiegłorocznej stracie, zapowiada osiągnięcie zysku na koniec 2006 r.

Po pierwszym kwartale bank wypracował już 1,3 mln zł zysku netto i jest na dobrej drodze do zrealizowania planów zwiększenia akcji kredytowej i rozwoju sieci, powiedziała Agencji ISB wiceprezes zarządu Dorota Cacek.

W tym roku Dominet Bank chce udzielić kredytów na kwotę 1,1 mld zł. Jak zapewnia Dorota Cacek, te plany są jak najbardziej do zrealizowania.

„Na koniec kwietnia udzieliliśmy kredytów samochodowych o wartości 134 mln zł, zaś gotówkowych na kwotę 65 mln zł. Druga połowa roku jest okresem wzmożonego zapotrzebowania na tego typu finansowanie, więc sądzimy, że uda się osiągnąć cel" – powiedziała Dorota Cacek.

Wartość kredytów udzielonych przez Dominet Bank na koniec pierwszego kwartału tego roku sięgnęła 889,442 mln zł wobec 750,123 mln zł rok wcześniej. Wzrosła także wartość depozytów zgromadzonych przez bank. Na koniec marca 2006 wyniosła ona 1,007 mld zł wobec 910,110 zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W tym i kolejnym roku Dominet Bank będzie rozwijał sieć placówek. Do końca 2007 roku ma działać 330 placówek, z czego większość będą stanowiły placówki partnerskie, działające na zasadach franchisingu. Od początku tego roku liczba punktów, w których sprzedawane są produkty Dominet Banku wzrosła o 14 do 146.

Na koniec kwietnia liczba klientów Dominet Banku wyniosła 446 tysięcy, a zgodnie z planami do końca tego roku ma zwiększyć się do 550 tysięcy.

Aby móc zrealizować plany, Dominet Bank potrzebuje kapitałów. W tym roku bank został już zasilony kwotą 7,8 mln zł przez swojego właściciela – Dominet SA. Obecnie fundusze własne banku wynoszą 96 mln zł.

Jak zapowiedziała Dorota Cacek, w tym roku bank nie będzie już dokapitalizowany. Środki na prowadzenie działalności pozyska z realizowanego właśnie programu sekurytyzacji. W ciągu 18 miesięcy Dominet Bank chce objąć sekurytyzacją kredyty samochodowe o wartości 600 mln zł. Pierwsza sprzedaż na rzecz spółki Polish Assets SPV nastąpiła w lutym, a kolejne transze są sukcesywnie sprzedawane.

„Jako pierwszy bank w Polsce realizujemy program sekurytyzacji kredytów regularnych Wyjęcie tych kredytów z bilansu banku, czyli przeniesienie portfela kredytowego na rzecz niepowiązanego z bankiem podmiotu powoduje, że zmniejsza się wysokość wymogu kapitałowego dla banku. To pozwala utrzymać współczynnik adekwatności kapitałowej na odpowiednim poziomie i umożliwia wzrost akcji kredytowej" - powiedziała Dorota Cacek.

Obecnie bank pracuje nad projektem sekurytyzacji kredytów gotówkowych. „Projekt jest już rozpoczęty i zostanie zrealizowany pod koniec tego, bądź na początku przyszłego roku. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach” – twierdzi Dorota Cacek.

Po pierwszym kwartale tego roku, zysk netto banku sięgnął 1,314 mln zł wobec 0,894 mln zł rok wcześniej. Wynik na działalności bankowej wyniósł 31,684 mln zł wobec 24,758 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik z tytułu opłat i prowizji zmniejszył się do 2,487 mln zł z 4,065 mln zł na koniec pierwszego kwartału ubiegłego roku. Wynik z tytułu odsetek wzrósł do 30,120 mln z 21,161 mln zł rok wcześniej.

Ubiegły rok Dominet Bank zakończył stratą netto wysokości 1,386 mln zł. Jak zapewnia Dorota Cacek, w 2006 roku taka sytuacja nie powtórzy się i bank wypracuje zysk.

„W ubiegłym roku bank po raz pierwszy wprowadził zasadę efektywnej stopy procentowej, co zaowocowało tym, że wszelkie prowizje, które mieliśmy zaksięgowane, musiały być rozliczone proporcjonalnie do okresu trwania kredytu. Łączna wartość takich prowizji na koniec ub.r. wyniosła 24,2 mln zł. Kwota ta zwiększy wyniki banku w kolejnych latach. Na koniec tego roku przewidujemy zdecydowaną poprawę wyniku” – powiedziała Dorota Cacek. Wiceprezes nie chciała jednak ujawnić konkretnej kwoty planowanego zysku za ten rok.

Głównymi akcjonariuszami Dominet SA., do którego należy 100% akcji Dominet Banku są: Dorota Cacek, do której należy 50,1% akcji banku oraz Merrill Lynch Global Emerging Markets Partners (49,9% akcji), który został inwestorem banku w lutym 2002 roku.

Jak wyjaśniła Dorota Cacek, w momencie wejścia do banku, inwestor potwierdzał horyzont inwestycyjny od 5 do 7 lat i zarząd spodziewa się, że tak pozostanie.

Zapytana o możliwość wejścia nowego inwestora powiedziała, że jest jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić. Bank rozważa wejście na giełdę jako jedno z rozwiązań, ale na pewno nie w najbliższym czasie.

„Będziemy o tym myśleć najwcześniej za 3,4 lata” – powiedziała wiceprezes banku.

Według niezaudytowanych danych, w 2005 roku Dominet Bank miał 1,386 mln zł straty netto wobec 6,214 mln zł na koniec 2004 roku. Wynik z tytułu odsetek sięgnął 97,217 mln zł wobec 89,130 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji sięgnął 7,580 mln zł wobec 16,730 mln zł na koniec 2004 roku. Wynik na działalności bankowej wyniósł 106,054 mln zł i był niższy od osiągniętego rok wcześniej o 1,767 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dominet Bank zapowiada zdecydowaną poprawę wyniku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl