SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Donald Tusk lepszym prezydentem niż Kaczyński

46 proc. respondentów uważa, że Donald Tusk byłby lepszym prezydentem niż Lech Kaczyński; według 23 proc. badanych byłby gorszym - wynika z sondażu TNS OBOP. Badani przez TNS OBOP byli pytani o kandydaturę i hipotetyczną prezydenturę Tuska.

Donald Tusk lepszym prezydentem niż Kaczyński

Zdaniem 37 proc. Polaków, Tusk byłby lepszym prezydentem, niż Lech Wałęsa; w opinii 23 proc. - gorszym. Według 43 proc. badanych, Tusk byłby gorszym prezydentem niż Aleksander Kwaśniewski, w ocenie 21 proc. - lepszym.

Według TNS OBOP wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie odsetek opinii, że Tusk byłby lepszym prezydentem niż Wałęsa, Kwaśniewski i L. Kaczyński, a maleje odsetek opinii, że byłby prezydentem gorszym. W konsekwencji, pogląd, że Tusk byłby lepszym prezydentem niż Wałęsa i lepszym niż Kaczyński występuje w szczególnym natężeniu wśród badanych z wykształceniem wyższym - występuje tam 2,5 - 3,5 razy częściej niż pogląd, że byłby on prezydentem od nich gorszym.

Z Kwaśniewskim odwrotnie: wśród ludzi z wyższym wykształceniem opinie są wyrównane, a im niżej na drabinie wykształcenia, tym większa przewaga poglądu, że Tusk byłby gorszym prezydentem niż Kwaśniewski.

W przekonaniu sympatyków Platformy Obywatelskiej, Tusk byłby prezydentem lepszym nie tylko od Kaczyńskiego i Wałęsy, ale także - choć nie tak bardzo - od Kwaśniewskiego.

Zwolennicy PiS sądzą inaczej - nie tylko uważają, że Tusk byłby gorszym prezydentem niż L.Kaczyński (71 proc.), ale także, że byłby gorszym od Kwaśniewskiego (51 proc.) i Wałęsy (32 proc.).

Gdyby Tusk postanowił ubiegać się o prezydenturę, to 13 proc. badanych uznałoby, że po to, by móc zrobić więcej dla Polski. 30 proc. uznałoby, że po prostu chce on objąć najwyższy urząd w państwie, 26 proc., że chce się odegrać za porażkę w poprzednich wyborach, a 8 proc., że chce być prezydentem po to, by nie podejmować trudnych decyzji.

Duże znaczenie dla interpretacji zamiarów Tuska mają sympatie partyjne. Wśród hipotetycznych wyborców PO, 38 proc. sądzi, że Tuskiem kieruje chęć objęcia najwyższego urzędu w państwie. Jedna trzecia (32 proc.) sądzi, że jego motywem jest zwiększenie możliwości czynienia czegoś dobrego dla Polski, a niewielu uważa, że motywem tym jest chęć odegrania się (11 proc.) lub ucieczka przed podejmowaniem trudnych decyzji (6 proc.).

Zwolennicy wszystkich innych partii parlamentarnych myślą odwrotnie: owszem Tusk dąży do objęcia najwyższego urzędu, ale poza tym najbardziej chodzi mu o to, żeby się odegrać (34-38 proc.), a nie o to, by móc więcej robić dla Polski (5-13 proc.). Najbardziej krytyczni w ocenie motywów Tuska są zwolennicy PiS.

Dla 33 proc. badanych nie ma dla Polski znaczenia, czy Tusk będzie premierem, czy prezydentem, dla 24 proc. byłoby dobrze, a zdaniem 24 proc. byłoby źle, gdyby Tusk przestał być premierem, a został prezydentem.

Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 grudnia 2009 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk lepszym prezydentem niż Kaczyński

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zebra adama
jest bardzo oczywiste , że Tusk MUSI zostać prezydentem. Czas ptactwa się kończy!
8 8
odpowiedź
User
Olo
hahahahahahaaaa.....badania byly robione w zakladach karnych...jak taki nieudacznik..moze byc dobrym prezydentem
8 8
odpowiedź
User
obserwator
Ta wiadomość to poklask ze strony mediów, to kolejna ściema. Delikatnie mówiąc trudno uwierzyć, że przy tak marnych wynikach obecnego rządu jego szef mógłby zostać prezydentem ! Zresztą całkiem obiektywnie muszę przyznać, że żaden z obecnych polityków nie powinien być prezydentem polaków ! Najzwyczajniej nie posiadają kwalifikacji.
8 8
odpowiedź
User
WSF
PO co wybieracie przestępców do rządzenia Polską?

Nie wybierajcie więcej w ciemno przestępców, którzy okradają nas wszystkich. Czy nie dosyć macie już biedy? A będzie jeszcze gorzej, jeśli wybierzecie kolejnych przstępców, będzie straszna bieda, bezrobocie sięgające 50%, straszne prześladowania na ulicy i w internecie. Czy tego właśnie chcecie? Nie lepiej wybrać uczciwych, sprawdzonych ludzi z PIS?
8 8
odpowiedź
User
idealista
Z całym szacunkiem, ale kto to niby liczył...? Na pytanie, czy lepiej byłoby dla Polski gdyby p. Tusk był prezydentem nie premierem: 33% nie ma zdania, 24% uważa że byłoby lepiej, a 24% uważa że gorzej. Co z pozostałymi 19%..?
8 8
odpowiedź